השפעת כבר כאן

 4 zrikut
השפעת כבר כאן – הגיע הזמן להתחסן

הדס זורבצ'י, אחות ממונה על תחום השפעת, ונטלי שטיין, אחות ממונה על תחום טיפות החלב באגף הסיעוד של מכבי שירותי בריאות

החיסונים נחשבים פריצת דרך בעולם הרפואה. הם מגינים מפני מחלות הן בהענקת הגנה אישית לאדם המחוסן והן במניעת הפצה והדבקה של מחלות. לאורך השנים הביאו החיסונים לירידה משמעותית בתחלואה ובתמותה ממחלות זיהומיות, והם נחשבים אחת הטכנולוגיות הרפואיות הבטוחות והיעילות ביותר.

מדוע אם כן יש סביב החיסונים כל כך הרבה דיונים ודעות מגוונות, במיוחד בקרב הורים לילדים קטנים? נתייחס לכמה מהטענות המרכזיות נגד מתן החיסונים ונגיב להן מבחינה מקצועית ורפואית.

"הם קטנים מדי בשביל לקבל חיסון"

זהו חשש שלא מעט הורים מביעים בעת סירובם לתת חיסונים לתינוקות קטנים. למה צריך לגרום לאי נוחות הכרוכה בהזרקת החומר ובסיכוי (הקטן) לתופעות לוואי קלות ביומיים לאחר מכן? במקרה כזה תגובתנו להורים היא – "האם התינוק קטן מידי בשביל לחלות במחלה קשה?" קחו לדוגמה את השעלת - מחלה קשה ואלימה בפרט בקרב תינוקות קטנים, שמתאפיינת בעיקר בשיעול חזק ומתמשך. זוהי מחלה הכרוכה באשפוזים ובשיקום שעלול להימשך חודשים ארוכים, ולעיתים עלולה אף להוביל לסיבוכים שעשויים לגרום למוות (בשיעור לא מבוטל של 1:100).

"חיסונים גורמים לאוטיזם"

מאז פרסומה של כתבה בשנת 1998 שהציגה קשר בין חיסונים לאוטיזם השיח הציבורי בנושא ממשיך להסעיר רבים, והוויכוח סביבו חי וקיים. לימים התגלה שתוצאות המחקר שהוצג בכתבה זויפו ועד היום בשום מקור רפואי מכובד לא פורסם ולו מחקר אחד המראה קשר סיבתי בין חיסונים לבין אוטיזם. יתרה מזאת, כשבודקים מה קרה במדינות העולם בעקבות פרסום המחקר ביחס לאבחון אוטיזם, רואים מגמה שמדברת בעד עצמה – מגמת ירידה באחוז המתחסנים שמלווה במגמת העלייה באחוז הילדים המאובחנים עם אוטיזם. יש לזכור שחלק מהחיסונים לתינוקות ניתנים בגיל שנה, גיל שלחלק מההורים לילדים עם אוטיזם כבר קל יותר לזהות סימנים מחשידים מאשר בחודשים הראשונים לחיי התינוק, ובאופן כללי שהמודעות של הורים ושל אנשי המקצוע לזיהוי ואבחון מוקדם הולכת וגדלה מדי שנה. בנוסף לכך, אי אפשר להתעלם מהצורך הפסיכולוגי של הורים לילד עם בעיות רפואיות לחפש סיבות חיצוניות שאולי הובילו לכך.

"שפעת היא מחלה קלה, למה לא לתת לגוף להתמודד איתה?"

ראשית, שפעת היא לא הצינון הממוצע שיש לכולם. זוהי מחלה שיכולה להימשך אפילו שבועיים עם חום גבוה וכאבי שרירים שלא מאפשרים לנו לצאת מהמיטה. שנית, חשוב להבין ששפעת היא מחלה מסוכנת שהורגת – כן, גם אנשים צעירים! מעבר לקושי ואי הנעימות הכרוכים במחלה אצל רובנו, קבוצות המוגדרות כקבוצות בסיכון - אנשים מבוגרים, חולים כרוניים, ילדים ונשים בהיריון - עלולים לסבול בעקבותיה מסיבוכים כמו דלקת ריאות חיידקית, דלקת שריר הלב או החמרת מחלות לב וריאה קיימות, סיבוכים שעשויים להוביל לאשפוזים חוזרים ונשנים ובמקרים מסוימים אף למוות. הנתון המצער הוא שמדי שנה מתים בישראל עשרות אנשים בשל סיבוכי השפעת.

"אפשר להידבק מחיסון השפעת"

לעיתים קרובות אנשים מתבלבלים בין תופעות לוואי לבין מחלה של ממש. אכן, ביומיים הראשונים אחרי החיסון חלק קטן מהמתחסנים יחושו הרגשה כללית פחות טובה, לעיתים מלווה בחום וברגישות מקומית במקום הזריקה. אבל כפי שקראתם קודם זה לא דומה ולו במעט לעוצמת התופעות של המחלה עצמה. אם חליתם בשפעת אף על פי שהתחסנתם, החיסון מפחית את הסיכוי שלכם לסיבוכים ולאשפוז ב-80% (!) וזהו יתרון גדול מאוד. כאמור, הסיכון הגדול ביותר לחוות סיבוכים ממחלת השפעת הוא בקרב האוכלוסיות בסיכון, אך חשוב שגם אנשים צעירים ובריאים יתחסנו - כדי להגן על בני המשפחה שלהם הנמצאים בקבוצות אלו.

"התחסנתי בשנה שעברה נגד שפעת והייתי חולה כל החורף"

גם כאן יש טעות ואנשים מתבלבלים בין שפעת לבין מחלות הצינון ה"פשוטות" והנפוצות. חיסון שפעת מקנה הגנה נגד שלושה או ארבעה זנים של וירוס שפעת, אך אין בכך אמירה שלא תחלו במחלות צינון קלות אחרות.

"אנחנו נחסן אבל יותר מאוחר"

אתם מכירים את הנטייה לדחות משימות לא נעימות למועד מאוחר יותר? האם זה נכון או עובד במקרה של חיסונים? כשהורים מחליטים לא לתת חיסון נגד חצבת לתינוק בגיל שנה כי הם לא רוצים להתמודד עם הסיכוי של כמה ימי חום אחרי החיסון, מבוהלים ממה שכותבים על החיסון ברשתות החברתיות או לא סומכים מספיק על ההמלצה של הרופא או אחות - הם למעשה מחליטים שמהרגע הזה הילד שלהם חשוף למחלה ועלול להידבק! האם אתם באמת מוכנים לקחת את הסיכון הזה?

נסיים בדברי רבותינו(מסכת שבת דף לב עמ' א) העוסקים בפסוק "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" ומבהירים שהאדם חייב לשמור על חייו ואסור לו להיכנס לסכנות מיותרות. על זה מבאר המאירי: "לעולם יהא אדם נזהר שלא למסור עצמו לסכנות, ואל יסמוך על הנס שאינו יודע להיכן המאזניים מכריעות; כלל גדול אמרו שהשטן מקטרג בשעת סכנה". והרב יצחק זילברשטיין, הנחשב כתובת לשאלות הלכתיות בנושאי רפואה והלכה, כתב כי ההתחסנות מפני חצבת היא מצווה ומי שנמנע ממנה גורם "פיקוח נפש" ונחשב "שופך דמים". על מכתבו חתמו רבנים ודיינים בכירים נוספים.

על כן, באחריותנו לדאוג לשלומנו ולבריאותנו ולשלומם ובריאותם של ילדינו מהרגע שהם נולדים. מתן חיסוני השגרה בזמן הוא חלק בלתי נפרד מהמטרה המקודשת הזאת.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם