חזקת החפות של בוכריס

 s5 buchris

 


תוחזר חזקת החפות לשיח הציבורי


ערן כהן, ממארגני העצומה לטובת סיקור תקשורתי הוגן לאופק בוכריס, מבקש לחזור לימים שבהם "חזקת החפות" הייתה לחם חוקנו, ומעלה תהיות לא מעטות על כל התנהלות הפרשה


ערן כהן


את העצומה פתחנו לאחר הבום הגדול. תת-אלוף אופק בוכריס, האיש והאגדה – נחשד במעשים קשים מאוד. מהרגע שפורסם שמו נורתה יריית הפתיחה למאבק השני ואולי הלא פחות משמעותי על חייו.


מאז הכול מותר: שמועות רצות ברשתות החברתיות, צלמים הממאנים להתבגר מציצים לחצר ביתו ומצלמים אותו נכנס לרכבו (שהרי איך אפשר לוותר על תמונות כה מטלטלות. לפני שאנו ממהרים לחרוץ את דינו, אשמח אם תוכלו להקדיש כמה רגעים לחשוב שנית על הסיפור.


איזון למשפט השדה


אחד הכללים הבסיסיים וההגיוניים ביחס לכל אדם, גם אם קיימים נגדו חשדות, הוא חזקת החפות. כל אדם הוא בחזקת אדם ישר והגון כל עוד לא הוכח אחרת. כדי לעקוף באלגנטיות את החובה המוסרית הזאת, התקשורת שולפת את מילת הקסם 'לכאורה', הנותרת חיוורת ויבשה על רקע התיאורים החמים המוצגים אחריה.

"פה אפשר לרשום את הליד פשוט יש לעטוף אותו בתגית שנקראת performatted והוא יראה כך"

על אחת כמה וכמה במקרה המדובר, שבו מוצגת תלונה קשה וחריפה מאוד נגד אדם המוכר לאנשים רבים כאיש מופת, גיבור וישר דרך, ערכי וצנוע בצורה בלתי מצויה. אדם שכל חייו הבוגרים מאז גויס לצה"ל מוקדשים במסירות רבה לטובת מדינתנו. עדויות האופי שפרסמו חלק מפקודותיו בעבר רק חיזקו את הדמות שאותם אנשים ראו בעיני רוחם כשאמרו להם את השם אופק בוכריס. ואם כבר סקופ, קבלו אחד מהמעגלים הקרובים: גם בימים קשים אלו, אופק מאוד מקפיד שלא להזכיר את שם המתלוננת על מנת לשמור על פרטיותה, אפילו בפורומים מצומצמים מאוד. הוא גם דורש מקרוביו שלא לבזותה ולשמור על כבודה.


אין ברצוננו לטעון חלילה טענה בזויה, שלפיה מכיוון שאופק הוא גיבור ישראל ובעל צל"ש הרמטכ"ל מותר לו לעשות מעשים נפשעים או שעלינו להטות את משפטו. תתפלאו, אך היו שדלו מדברינו גם את ההבל הזה. ולא היא. בפינו רק טענה אחת: חזקת החפות.


העצומה שלנו אינה יכולה כמובן למנוע את ההרס, אך בהחלט יכולה לתת איזון כלשהו למשפט השדה הנורא. הבה נמתין ונתאמץ שלא לקבל את דברי הלשון הרע המוזרמים אל תוכנו מכל עבר. זהו מאמץ לא פשוט. כמובן, אין בעצומה שום רצון או מגמה להשתיק ולבזות את המתלוננת, לא הזכרנו אותה כלל; ממילא אנו גם נזהרים מאוד שלא לסכור פי מתלוננות עתידיות. אך אי אפשר בשם חשש זה להתעלם משפיכת דם של אדם המוחזק ככשר.


לעניות דעתי אותם גורמים התומכים אוטומטית בכל מתלוננת עושים עוול למתלוננות עתידיות. תופעת תלונות השווא תופסת תאוצה, וכל מקרה כזה מגביר את האדישות הציבורית כלפי התלונה הבאה. יחס הוגן ומאוזן כלפי כל תלונה – יתרום הרבה יותר ליצירת חברה בריאה ונקייה מהטרדות מיניות.
השתלשלות הפרשה


בואו נעשה קצת סדר במטח הכותרות התקשורתיות.


לפני כשבועיים וחצי פורסם ברבים שמו של תא"ל אופק בוכריס בכלי התקשורת. הדבר נעשה כהמשך להוראת שופטת צבאית, תא"ל מאיה הלר, במטרה להזמין מתלוננות נוספות לומר את דבריהן. שמו פורסם ברבים, אף שעל פי הדיווחים בוכריס הספיק לעבור שתי בדיקות פוליגרף ונמצא בהן דובר אמת. כמו כן פורסם שבגרסת המתלוננת נמצאו סתירות פנימיות אובייקטיביות. אבל מהרגע ששמו פורסם – נפרצו כל הסכרים.


אתר ynet מיהר לפרסם מקור בכיר עלום שם המסביר שכנראה יש ביד השופטת מידע המבסס את החשד, אחרת לא הייתה מפעילה כלי קשה ונורא כל כך. האם אני רגוע שאכן שקלה היטב את עצמת ההרס – כמו אם הייתה מפרסמת ומשחירה את שמו של אדם היקר לה? אינני יודע. מכל מקום, אין בפרסום כל ראיה לכך שהמידע מבסס חשד סביר.


לאחר פרסום שמו הצטרפה לפרשה מתלוננת נוספת, רק שהחוקרים הופנו אליה על ידי המתלוננת הראשונה, כך שבמבחן התוצאה פרסום שמו היה דבר בלתי נצרך. דבריה של המתלוננת השנייה פורסמו בתקשורת ונמצאו תמוהים מאוד בלשון המעטה. היא סיפרה על מסרונים שנשלחו בשעות מאוחרות הקוראות לה "לבוא למשרד ולסגור דברים", לא פחות. כותרות העיתונים סיפרו על הודעה שמישהי קיבלה הזמנה להיות רל"שית של בוכריס בשל יופייה – אך הודעה כזאת לא הייתה ולא נבראה. האם ראיתם על זה התנצלות תקשורתית?


יריית ספקולציות באוויר


ככלל נראה שהשיטה התקשורתית, לפחות במקרה הזה, היא כזו: יריית ספקולציה לאוויר, וההנחה שאם לא הכחישו אותה – מן הסתם יש דברים בגו. אז זהו, הגיע הזמן לשמוט את הקרקע מתחת להנחה הזו.


כתב חדשות 10, אור הלר, טרח לפרסם בערב שבת שעל פי מקורותיו "כתב אישום יוגש בשבועיים הקרובים". דבריו פורסמו מיד בכל כלי תקשורת אפשרי. את העובדה שדובר צה"ל הכחיש זאת בהודעה רשמית לאחר עשר דקות בדיוק – אף אחד לא טרח לפרסם. שכחו. רק אתר 'מעריב' שמר על יושרה ופרסם את המסמך המקורי של הודעת דו"צ. אחד האתרים שפנינו אליו באופן אישי בבקשה לפרסם את הכחשת דובר צה"ל – בחר לענות לנו שהם "אינם המטה להגנת אופק בוכריס". במילים הללו.


אחת הכותרות המפוצצות טענה ש"כמה בכירים בגולני מחזקים את גרסת המתלוננת". כמובן, לא מספרים לנו כמה הם, מה שמם ובאיזו דרגה הם. בטח שלא מספרים לנו על עשרות רבות של אנשי צבא וביטחון בדרגות גבוהות ביותר שעומדים מאחורי אופק ומאמינים בחפותו.


גם הסיפור שהסעיר את הרשת על הפגיעה שהתרחשה בצימר בצפון התגלתה כעורבא פרח. בוכריס עצמו הודה שהיה אז בצימר. הייתה זאת עוד שבת שבה נשאר בוכריס בצבא כאשר אשתו וששת ילדיהם נודדים לקרבת המחנה על מנת להיות קצת עם אבא בשבת. בוכריס קנה אוכל והגיע על מנת לאחסן אותו בצימר. הרל"שית, מטבע הדברים, הייתה שם, כמו שכל רל"ש נמצא עם מפקדו ללא הפסקה יום אחרי יום. אז אין סיפור, אבל יש כותרת.


וראו זה פלא – כשצץ מידע אישיותי "חם" מאוד על אודות גורמים מהצד השני – הוא אינו מפורסם כלל. אנשים דולים אותו באופן פרטי ומפרסמים ברשת, אך העיתונאים המוכרים לפתע אינם מעוניינים לזכות לרייטינג הנחשק. ואני שוב מבהיר, אני לא בעד פרסום מידע על שום צד. אך כאשר מפרסמים כל פסיק על צד אחד והצד השני מאותרג לחלוטין – זה עוול הזועק לשמים.
בהנגדה לכל אלו, יש לציין את ישרותו המיוחדת של הכתב רוני דניאל מחדשות 2, שלשאלת המראיין האם הדחת בוכריס מתפקידו מעידה על מידע שהרמטכ"ל מכיר על הסתבכותו בחקירה, ענה רוני מיד ובצורה נחרצת "ממש ממש לא". פשוט, ענייני ואפילו הוגן וישר. רוני מכיר גם הוא מידע שרובנו לא מכירים.


מצח מצהירים שיהיה להם קשה לרדת מהעץ


אבל אולי הדבר המכעיס ביותר הוא דווקא התבטאות של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), שאחרי התנהלות התקשורת בפרשה ספק אם היא מדויקת, אבל אם כן – הרי זה מטריד יותר מהכול. אתר ynet ציטט מקור משפטי בכיר במצ"ח שטען שעתה מצ"ח לא יוכלו להוציא את בוכריס נקי לאחר שטיפסו על עץ כל כך גבוה. הבנתם את זה? למצ"ח ברור שאם בתום החקירה בוכריס יצא ללא רבב – הם יתבזו עד עפר, ולכן הם חייבים להוציא אותו עם משהו. יוצא מזה שאחרי מהומה תקשורתית, ניהול החקירות משתבש באופן מהותי. איך אפשר להתעלם מחוסר צדק משווע שכזה?


חזקת החפות צריכה לחזור לשיח, עם או בלי קשר לסיפור של אופק בוכריס. זהו יסוד מוסרי שהחברה האנושית הגיעה אליו כבר לפני שנים רבות, ומשום מה הוא נזנח. זה עוד יותר מודגש כשמדובר באיש מעלה כמו בוכריס, שכל חייו וחיי משפחתו הם קודש ומסירות אין קץ למען כולנו. אנא, בואו נעניק לו את אותה חזקת חפות בסיסית שלה ראוי כל אדם.

תמונה: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם