ללמוד לשחק

 m 6 games

חגי גלנט

חנוכה עוד מעט מסתיים. טיילתם, הדלקתם נרות ואכלתם סופגניות. אבל עיקר החג הוא המשפחתיות. השיא של חנוכה הוא כשבני המשפחה יושבים מול החנוכיות ושרים יחד שירי חנוכה.

אבל יש דרך נוספת להרים את החוויה המשפחתית דרגה אחת למעלה: משחק משפחתי. משחק משפחתי תורם לגיבוש המשפחה, ו'על הדרך' מעניק ערך מוסף. משחקים היא דרך מצוינת לגרום לילדים ולמבוגרים ללמוד יחד.

עולם המשחק הוא רחב. אם תנסו למצוא הגדרה של המושג "משחק" תמצאו יותר מ-1,500 הגדרות שונות. עולמות האנתרופולוגיה, הפסיכולוגיה, הפילוסופיה ועוד, מציעים אין-ספור הגדרות למונח הזה. נוכל לצמצם את ההגדרות להגדרה אחת ממוצעת: משחק הוא פעולה הנעשית לשם הנאה או שעשוע, אגב למידה ופיתוח מיומנויות. אכן, המשחק הוא פעולה מהנה אך בכל משחק נמצא גם אלמנט של למידה או פיתוח כישורים.

אין כמעט נושא לימודי שלא ניתן לְמַשְׂחֵק, כלומר להפוך למשחק. משחק הוא לא בהכרח ילדותי, ולכן אין בעיה למשחק תחומי ידע רציניים כגון תורה וגמרא. מהות המשחק היא העברת פעולת הלמידה ללומד.

כעת, חִשבו רגע על מטלות אצלכם בבית. האם יש מטלות שאתם לא אוהבים לעשות? האם אתם מוצאים את עצמכם רבים עם ילדיכם על ביצוע מטלות ששנואות עליהם, שיעורי בית, הדחת כלים וכדומה?

לא תאמינו עד כמה אפשר לשנות את החוויה באמצעות משחוּק - הפיכת המטלות למשחק.

לקראת היום האחרון של חנוכה, חשבנו בעבורכם על משחקים משפחתיים מאתגרים ומהנים. אנו מקווים שבמהלך המשחק גם תיהנו וגם תרוויחו ערך מוסף. בהצלחה!

מלך המספרים

בשביל המשחק הזה עליכם להכין לכל משתתף סט של 10 קלפים ועליהם המספרים 0 עד 9 (אפשר גם להשתמש בקלפי "מלחמה" רגילים רק בלי נסיך, מלכה, מלך וג'וקר. 10 יחשב כמו 0).

בכל שלב כל משתתף טורף את הקלפים שלו ומרים מתוכם שני קלפים בלי לראות איזה מספר מסומן עליהם.

כל משתתף רשאי לבחור מה ברצונו לעשות בספרות: להרכיב מהן מספר דו-ספרתי, לחבר אותן, לחסר, לחלק או להכפיל.

המטרה היא למצוא את המספר הגבוה ביותר שיש לו משמעות בחנוכה (למשל 36 – סך כל הנרות שמדליקים בחג, 25 - תאריך תחילת החג בכסלו, 24 - פרים שהקריבו הנשיאים בחנוכת המשכן וכו').

בכל תור, בעל המספר הגבוה ביותר לוקח את הקלפים של שאר המשתתפים. מי שנשאר ללא קלפים יוצא מהמשחק. האחרון שנשאר עם קלפים הוא המנצח.

מה-אות חנוכה

זהו בעצם משחק "ארץ עיר" מיוחד לחנוכה.

אספו הרבה מטבעות של 10 אגורות ובואו לשחק.

כל שחקן מקבל מספר שווה של מטבעות.

בתחילת כל תור כל שחקן שם על השולחן כמה מטבעות שעליהם הוא מהמר.

אחד המשתתפים סופר בלב את אותיות הא"ב (כמו במשחק ארץ-עיר) עד שמישהו אומר לו עצור (או סטופ).

הסופר אומר בקול את האות שיצאה לו אחרונה.

על פי תור, כל משתתף צריך לומר מילה שקשורה לחנוכה שמתחילה באות שיצאה. מי שנשאר ללא מילה יוצא מהסבב. המשתתף שאומר את המילה האחרונה גורף את כל המטבעות שהמשתתפים שמו. משתתף שהימר על סכום נמוך מהסכום של הזוכה צריך להשלים מכספו את ההפרש מהסכום שעליו הימר המנצח.

המנצח במשחק כולו הוא מי שגרף הכי הרבה מטבעות.

יאסו חנוכה

כידוע, בימי הבית השני ניסו היוונים להשליט את תרבותם על העמים הנשלטים תחתם. אנחנו, היהודים, לא התפשרנו, טיהרנו את המקדש ו... חנוכה. אבל האמת היא שלא את כל התרבות היוונית דחינו מעלינו.

במשחק הבא נבחן אם המשתתפים יודעים מה מהמילים ומהדברים שחדרו לתרבות שלנו מקורם בתרבות יוון.

מטרת המשחק היא להרוויח את מספר הקלפים הרב ביותר. הכינו קלפים ועל כל אחד מהם מילה מתוך רשימת המילים המצורפת. כל משתתף שולף בתורו קלף מהערמה. המשתתף קורא את המילה שכתובה על הקלף ועליו לנחש האם מקורה בתרבות היוונית. אם הוא ניחש נכון הוא זכה בקלף. אם לא, הוא נותן את הקלף לבא בתור.

הזוכה הוא המשתתף שזכה במספר הקלפים הרב ביותר.

רשימת מילים מיוונית ומשפות אחרות: אבא, אדריכלות, איסטניס, אנדרטה, אנדרלמוסיה, אפוס, ארכיטקטורה, בוסתן, בזאר, ביולוגיה, בלגן, גיאוגרפיה, היכל, המנון, הנדסה, וילון, טרקלין, כיסא, כרוב, לביבה, מיתולוגיה, מלפפון, מתמטיקה, סוכר, סופגנייה, סימפתיה, סנדל, סנהדרין, פוזמק, פסיפס, פרוור, פרוזה, קובייה, קומקום, קיוסק, שח מט, תיאטרון

אתם מוזמנים להוסיף מילים ומושגים כפי שתרצו.

משחקי גיבוש

לצד המשחקים שנותנים למשתתפים ערך מוסף של למידה ושינון של ידע, מומלץ גם לגוון עם משחקים שכל מהותם היא כיף וגיבוש משפחתי. הנה כמה רעיונות למשחקים תחרותיים. התחלקו לשתי קבוצות או יותר ותנו למשתתפים את המשימות הבאות.

מרתון סביבונים - כל קבוצה תקבל 10 סביבונים או יותר ועליה לדאוג שכל הסביבונים יסתובבו כמה שיותר זמן. הקבוצה המנצחת היא זו שהסביבון שלה נפל אחרון.

מדליק מי שמדליק אחרון – 2 הקבוצות מספרות סיפור בהמשכים. כל קבוצה בתורה צריכה להמציא תוך 10 שניות משפט שממשיך את המשפט שאמרה הקבוצה השנייה. בכל משפט צריך לשלב, בצורה טבעית, מילה משורש דל"ק או או"ר. קבוצה שנשארת ללא משפט מזכה את הקבוצה היריבה בנקודה.

הולך ומוסיף – כל קבוצה מקבלת מספר זהה של נרות חנוכה. על חברי הקבוצה לבנות באמצעות הנרות את המבנה הגבוה ביותר שהם מסוגלים. המבנה צריך להחזיק מעמד 30 שניות לפחות. מותר להם להדביק את הנרות באמצעות חום, לקשור את הפתילות או להשתמש כל דרך אחרת שהם מוצאים. המבנה הגבוה ביותר מזכה את הקבוצה בנקודות.

שיהיה לכם חג משפחתי, מהנה ומלא אור.

הכותב הוא משחקולוג, מומחה למשחקים חינוכיים ומכשיר אנשי חינוך בתורת המִשחוּק

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם