השמש זורחת כשמעונן

 11 sivan

סיון רהב מאיר

1.

סקר חדש קובע כי 74% מהישראלים מדליקים נרות בכל ערב בחנוכה. זה נתון מדהים. בואו נסתכל על העולם בכנות: שום אנטיוכוס לא רודף אותנו ואוסר עלינו לחיות כיהודים. איך משמרים את האש של המכבים, את ההתלהבות, כשכבר אין שום "אסור" והכול "מותר"? כשאין שום רשע בעקבותינו, וכשהסביבה משדרת לך: "אחי, תעשה מה שבא לך, זה לא משנה"? הסיפורים על אבותינו שהתחבאו, נרדפו ועונו, בחנוכה ובכל הדורות, הם מרגשים וחשובים – אבל מה איתנו? קל לשמור על הזהות כשאתה במלחמה מובהקת של רעים מול טובים. בעולם פתוח הכול מבלבל ומורכב יותר. האתגר ליצור זהות חזקה, בעלת תכלית ומשמעות – הופך לקריטי, לחיוני.

היום, כשאנחנו אומרים "קנאות" או "מסירות נפש", אנחנו חושבים בעיקר על בן לאדן או נסראללה, על אידאולוגיה שמקדשת את המוות. אבל איך מקדשים את החיים? איך היהדות יכולה להדליק אש חיובית, של טוב, של חסד, של אור? בכל שנה בחנוכה מתברר מחדש שיש רוב עצום שמעוניין להמשיך את הסיפור של החג הזה, מדור לדור. אנחנו רוצים לשמור על ערכי אבותינו החשמונאים, גם בעולם שבו אין אנטיוכוס, לא כי אנחנו מתחבאים מפני הגזרות, אלא מתוך שמחה ורצון ואהבה. וגם זה – סוג של גבורה בימינו.

2. "שלום סיון, שמי אוריה אלבוים. אני מדריכה של קבוצת בני נוער מדרום אפריקה שהגיעו לארץ. הבוקר קמנו מוקדם וטיפסנו למצדה כדי לראות את הזריחה המפורסמת. אני מדריכת טיולים כבר כמה שנים טובות, ותמיד ראינו שם זריחות מדהימות, אבל הבוקר קרה דבר מוזר. קמנו וטיפסנו, ישבנו וחיכינו, וכלום. השמיים היו מעוננים. לא ראינו את השמש זורחת. חשבתי לעצמי שבעיניים שלנו כלום לא מתרחש, אבל מבעד לעננים – השמש הרי כן עולה ומאירה. בפרשת השבוע יוסף עובר דברים קשים מאוד. הוא נמכר למצרים, נזרק לכלא, הכול נראה שחור וקודר – אבל מאחורי הקלעים אלוקים רוקם פה תכנית גדולה, מאחורי הקלעים לאט לאט זורחת שמש, ויש סיבה לירידה שלו למצרים ולכל הסבל. הוא עוד יציל את העם מרעב, ויבנה את הבסיס ליציאת מצרים. גם בחיים שלנו יש תקופות כאלה, שבהן הכול נראה מעונן ולכאורה שום דבר לא מתקדם, ואנחנו לא מבינים למה. צריך להאמין שגם כאשר מעונן, בסופו של דבר יש תכלית לדברים, בסופו של דבר יזרח לנו אור גדול. ירדנו ממצדה בלי זריחה, אבל עם המחשבה הזו".

(בתמונה: זריחה נטולת-שמש, צילום: אוריה אלבוים)

3.

מה הכי קשה לעשות? לא לעשות כלום. וכך אמרה הרבנית ימימה מזרחי בשיעור לחנוכה: "בחנוכה נהוג לא לעשות מלאכה בחצי השעה הראשונה שלאחר הדלקת הנרות, ויש שנוהגים לשבת ליד החנוכייה בזמן הזה. רק לשבת, להביט בשלהבות ולהירגע. שבי כבר. לא לטגן סופגניות, לא להחליף טיטולים, לא להגיש שום דבר. פשוט שבי. שבו. תדברו ליד החנוכייה, תשירו, תתפללו, תצחקו, תשתקו, תסתכלו. הרי מה הדבר שהכי חסר לנו בעולם? יישוב דעת. מה הכי קשה לעשות? לא לעשות. את רוצה לסמס למישהו ושוכחת מה רצית וממי. את הולכת בנחרצות למטבח ואז תוהה: מה חיפשתי פה בעצם? שבי והביטי בחצי השעה הזו בעצמך, בסובבים אותך, וראי מה יש לך. רק הפסיקי להתאמץ ולהתרוצץ ולחשוב שהאור נמצא במקום אחר. האור נמצא כאן, אצלך. הביטי בשלהבות ותקבלי תובנות חדשות לגמרי. לראותם בלבד. זה כל מה שצריך לעשות. אל תחמיצי. אל תהרסי את הרגעים האלה בעשייה".

4.

"צריך להקשיב למה שהנרות מספרים לנו" – כך קובע משפט חסידי מפורסם. אז הנה רק קצת מה שהרבי מלובביץ' למד מהנרות, כמה עקרונות חשובים לכל השנה:

חשיבות המסורת. בניגוד לחגים רבים אחרים, חנוכה בכלל לא כתוב בתורה. הוא התרחש אחר כך, ולכן אין פסוקים מפורשים לגביו, ורק חכמינו לאורך הדורות הם אלה שקבעו איך לחגוג אותו. כך שבעצם מהותו הוא מלמד אותנו על החשיבות של המסורת, של חז"ל, של התורה שבעל פה.

להיערך לחושך. מדליקים נרות דווקא כשהחושך יורד. אנחנו לא מתרשמים מהחושך אלא אדרבה, יודעים שיש תקופות חשוכות, ואז מתאמצים ומאירים.

להאיר את הרחוב. ההלכה המקורית היא לא להדליק בתוך הבית אלא כלפי חוץ. כלומר, האדם לא רק יוצר אור אצלו בפנים אלא משקיע בהשתדלות להאיר את החוץ, את הרחוב.

להוסיף אור. שיטת ההדלקה בחנוכה מכונה "מוסיף והולך" – בכל יום מוסיפים עוד נר. לא משנה כמה עשית אתמול, עליך להתקדם ולעשות היום קצת יותר.

קביעות בחיים. הנרות מונחים במקום אחד ואסור להזיז אותם ממקומם. יהודי שעוסק בהארת הסביבה צריך לדעת שהמשימה הזו קבועה ויציבה בנפשו, היא חלק מסדר חייו התמידי, ועליו לשים לב שלא יבלבלו אותו ולא יזיזו אותו.

אור עצמי. הנרות צריכים להמשיך לדלוק בכוחות עצמם אחרי שאנחנו הדלקנו אותם. כשמחנכים ומשפיעים על האחר צריך לוודא שזה יהיה משמעותי, שהוא ימשיך להאיר אחר כך בעצמו לאורך זמן.

חנוכה שמח!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם