חילופי האליטות

 m 3 segal

אבנר שאקי

לפעמים שינויים קטנים הם רק מה שהם, אבל במצבים אחרים הם תמונת מראה, סמל וזיקוק של תהליכים הגדולים מהם הרבה יותר. בשעה שהם מתרחשים, יפה ומעניין במיוחד לשים לב אליהם, לחשוף אותם, ולהביט נכוחה אל סימני הדרך הפזורים בשביל העולה אל הנקודה הסופית, או לפחות אל עבר הפסגה הקרובה.

לפני כשבועיים פסק מלהופיע ב'מוסף שבת' של 'ידיעות אחרונות' טורו של נחום ברנע. הטור, שהתפרסם במוסף הזה במשך שנים רבות והיה לששונם או לאסונם של שועי ארץ, גם אם בכירי העיתון אינם מודים בכך, הוחלף בטורו של עמית סגל, שערק מ'מקור ראשון'.

והנה כי כן, אמנם הארץ לעולם עומדת, אך בהחלט דור הולך ודור בא. בהקשר הזה, יש לומר, אין מדובר בהקשר הגילי דווקא, אף שגם הוא קיים כאן כמובן – בין שני העיתונאים הבכירים הללו מפרידים כמעט ארבעים שנה; לעניות דעתי החלפתו של ברנע בסגל מלמדת יותר מכול על שינויי העומק המתרחשים באליטה הישראלית בכללותה, ובפרט - בכלי התקשורת המשרתים אותה.

"אימפריות נופלות לאט", כך כתב יפה ונכון מאיר גולדברג ושרו יחד נפלא דן תורן וחמי רודנר, ולכן הממלכה החילונית השמאלנית שנציגיה שלטו בעבר ללא עוררין במדינה, וכיום שולטים בה רק במובנים מסוימים ומשתנים - נמצאת בנסיגה ודעיכה איטית ולא בצניחה חופשית, אך היא בהחלט מאבדת מכוחה.

לנוכח שקיעתה של הזריחה (או שמא שקיעתה של השקיעה, תלוי את מי שואלים), אור עולה מן המזרח(י), ופורחת אט אט אליטה חדשה, ימנית דתית ומזרחית יותר, וכובשת בנחישות מעוזים ומשלטים חשובים ומשפיעים עד מאוד. שגשוגה של שרת המשפטים איילת שקד הוא דוגמה נפלאה לעניין הזה, אך היא ממש איננה היחידה.

היעלמותו של אחד מהמייצגים הבולטים ביותר של האליטה הישנה, בהיותו אשכנזי חילוני ואיש שמאל מובהק, והופעתו של איש ימין, דתי ויליד עפרה, הן משב רוח אשר מסמל בזעיר אנפין, ממש בקליפת אגוז, את השינוי הגדול שתואר לעיל.

הודות לצירופם של שלל גורמים, וביניהם ואולי בראשם הגידול הדמוגרפי הטבעי, מגמה זו תלך ככל הנראה ותתרחב, תוסיף ותגדל, ואם לא יתרחשו שינויים מסעירים ובלתי צפויים בארצנו הקטנטונת - מהפכה זו תיתן בעתיד הקרוב והרחוק את אותותיה, ותשפיע רבות על המתרחש בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

ולא זו אף זו: מי יודע, אולי בשיאה של המהפכה הקרובה לבוא, או לקראתו, לאחר 70 שנות עצמאות וקוממיות בציון נזכה לחזות בעינינו, אף על פי שתתמהמה, בכהונתו הראשונה והמיוחלת של ראש ממשלה מזרחי או דתי בישראל. אשרי המצפה ואשרי המאמין.

הכותב הוא בוגר תואר ראשון ושני במדעי המדינה ותקשורת, העוסק בכתיבה ועריכת תוכן

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם