אפודים צהובים ומחירים יקרים

 5 business
ההסתכלות השמרנית על הכלכלה תופסת תאוצה בציבור הימני בכלל והדתי בפרט, ולפעמים תופחת לממדים קיצוניים * הרב אורי סדן מתמודד עם השאלות הכלכליות שעלו בעת האחרונה ומשרטט עקרונות חברתיים-כלכליים לפי הדרך שבה היהדות מטפלת בבעיות המרכזיות * יש עקרונות שבהחלט מתכתבים עם השוק החופשי: התנגדות לשביתות בשירותים חיוניים והסכמה להעלאת מחירים, אולם צריך לשמור על שכר מינימום ראוי, לעיתים רחוקות לפקח על המחירים, ואפילו מחאה היא דבר חיובי

הרב אורי סדן, מכון משפטי ארץ

בשבועות האחרונים הודיעה חברת החשמל כי בכוונתה להעלות את תעריפי החשמל בשיעור של 6–8 אחוזים. העלאה זו עוררה את מחאתם של כמה מאות, והם התכנסו להפגין כאשר הם עוטים אפודים צהובים, כדוגמת חבריהם בצרפת, בדרישה כי הממשלה תתערב ותמנע את העלייה במחירי החשמל ובמחירי מוצרי מזון.

השוק החופשי ומחאת האפודים

על פי ההלכה, עצם קיומה של מחאה הוא דבר חיובי בעיקרו. חז"ל קבעו את הלכות מיקח וממכר לשוק החופשי, שבו יש קונים רבים ומוכרים רבים והמחירים נקבעים על פי הביקוש וההיצע (בבא בתרא פט ע"א). הסתרת מידע בשוק החופשי היא מעשה חמור ביותר, שכן היא מונעת את יכולת המיקוח, ומסתבר כי זוהי מהותו של איסור האונאה (בבא מציעא נא ע"א).

הידיעה כי מחיר עלה, וכי אפשר להשיג מוצר זה או דומה לו במחיר נמוך יותר אצל המתחרה, היא ידיעה הכרחית, וכל פעולה אשר תכליתה לעורר את הצרכנים, להסב את תשומת ליבם לעליית המחירים ולעורר בקרב המוכרים את הרצון להתחרות על ליבם של הצרכנים מבורכת. במקרים מסוימים גם חרם צרכנים על יצרנים יקרנים הוא צעד לגיטימי בדרך להשגת מטרה זו.

על פי ההלכה, פיקוח על מחירים הוא צעד לגיטימי (רמב"ם, הלכות מכירה יד, ט) אך הוא מוגדר צעד מחויב רק לשם קיומם של "חיי נפש" או לשם מאבק במונופולים. אומנם השלטון רשאי להפעיל אותו גם במקרים נוספים (תוספתא, בבא מציעא יא, כג) אבל ודאי שאמצעי זה אינו ברירת המחדל אלא במקרים שיש בהם הכרח

 

פיקוח על מחירים בהלכה

ואולם כדי שהמחאה תשיג את מטרתה יש להפנותה לכיוון הנכון, וככל הנראה הוא לא נמצא בקריית הממשלה בירושלים. על פי ההלכה, פיקוח על מחירים הוא צעד לגיטימי (רמב"ם, הלכות מכירה יד, ט) אך הוא מוגדר צעד מחויב רק לשם קיומם של "חיי נפש" או לשם מאבק במונופולים (שם).

אומנם השלטון רשאי להפעיל אותו גם במקרים נוספים (תוספתא, בבא מציעא יא, כג) אבל ודאי שאמצעי זה אינו ברירת המחדל. לכן גם אם זכותה של המדינה להתערב באמצעות פיקוח על מחירים, אל לה לעשות זאת אלא במקרים שיש בהם הכרח, וזאת אחרי שנקטה צעדים אחרים ובחנה כמה חלופות, והטובה שבהן היא עידוד התחרות. כדי לכוון את המחאה לכיוון הנכון יש להתחקות אחרי הסיבות לעליית מחירי החשמל ומוצרי המזון, וכאן נראה כי הסיבות שונות.

תעריפי החשמל וזכות השביתה

הסיבה המרכזית לעליית מחירי החשמל היא עלייה במחירי הדלקים בעולם. אם נניח כי את העובדה הזאת איננו יכולים לשנות (לא נעסוק במסגרת זו בשאלת מחיר הגז הטבעי), הרי שכדי לשמור על רמת מחירי החשמל כפי שהייתה, על חברת החשמל היה להתייעל באופן דרסטי באמצעות קיצוץ בשכר העובדים או פיטורי 1,800 עובדים מיותרים (על פי דו"ח KMPG משנת 2005). הסיבה שלא ניתן לעשות זאת היא הכוח הרב שעובדי חברת החשמל מחזיקים בידיהם: הכוח לשבות ולנתק את החשמל של מדינת ישראל.

כדי לטפל בבעיה באמת חובה לחוקק לאלתר חוק ברוח ההלכה המונע שביתות בשירותים חיוניים כמו חשמל, מים ובריאות (ראו באריכות בספרי 'דיני עבודה במדינת ישראל על פי ההלכה', כתר י) ולאחר מכן לדרוש מהנהלת חברת החשמל לנקוט צעדי התייעלות חד-צדדיים (למעשה אפשרות זו כבר אינה ריאלית, שכן מדינת ישראל הסכימה לשלם עשרות מיליארדים לעובדים המיותרים בתמורה להסכמתם לפרוש בעוד שבע שנים. את המחיר של הסכם זה נשלם בעתיד).

כל עוד המחוקקים במדינת ישראל מעדיפים לאפשר את קיומה של זכות שביתה בכל התחומים ובאופן פרוע ובלתי מוגבל, אין לנו על מי להתאונן מלבד על עצמנו.

מחירי המזון ושכר המינימום

לפי חברות המזון, הסיבה לעליית מוצרי המזון כפולה: גם עלייה במחירי הסחורות כמו החיטה והאורז (שאיתה אין הרבה מה לעשות) וגם עלייה של 27% בשכר המינימום אשר גררה עלייה כללית בשכר העובדים בחברות המזון, מה שחייב את החברות להעלות את מחירי המוצרים עקב הירידה בהיצע.

מהעלאת שכר המינימום שנעשתה בשנים האחרונות שמחו רבים, ולא רק העובדים ששכרם עלה. קביעת שכר ראוי שבאמצעותו העובד יכול לפרנס את ביתו היא תקנה חשובה ברוח ההלכה (ראו שו"ת משפטי עוזיאל חושן, משפט מד). ואולם כמו במשק בית פרטי, אין דבר שאין לו מחיר, ותג המחיר של שכר המינימום לא בושש לבוא בדמות עליית המחירים. זוהי אינה רשעות ולא אטימות וודאי שאין בהעלאת המחירים משום איסור אונאה, זו פשוט תוצאה טבעית של ההחלטה להעלות את שכר המינימום.

כשם שאדם שקונה לילדיו בגד חדש ומוותר לשם כך על נעליים לעצמו אינו צריך להצטער על כך, שכן זהו סדר העדיפויות שלו, כך החברה כולה המחליטה כי כל עובד ירוויח יותר אך כולם ישלמו יותר על מוצרים ושירותים שירכשו אינה צריכה להצטער או לרטון. זהו סדר העדיפויות שלה, ועלינו לשמוח שזכינו לחיות בתקופה שאנחנו קובעים את סדרי העדיפויות שלנו ובונים חברה משגשגת על פי ערכי התורה והדרכתה.

תכלס, אפודים צהובים זה טוב או רע?

נראה שהתשובה לשאלה זו מורכבת, שכן מחאה שאינה מבינה כי להעלאת שכר המינימום המבורכת יש תג מחיר – סובלת מילדותיות. מחאה הדורשת במפגיע להרחיב את הפיקוח על המחירים – טועה סתם. מחאה שאינה מבינה את הצרות שמחוללת זכות השביתה הבלתי מרוסנת – טומנת את ראשה בחול. ואולם מחאה שתפקידה להעצים את כוח המיקוח של הצרכנים עם היצרנים – ראויה לשבח.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם