כן למוסדות אליטיסטיים

 4 scholl
כן למוסדות אליטיסטיים, קטנים ומסובסדים
שלוש ההנחות של שמואל שטח בנוגע למוסדות החינוך הרצויים מתרסקות אל המציאות. האמת היא שאפשר לבנות מוסדות אליטיסטיים לאוכלוסייה ממוצעת, קיימת הסכמה שעדיף בתי ספר לא גדולים, ואין כל רע בכך שיש הורים הרוצים שילדיהם ילמדו יותר | תגובה למאמר "ממש לא בינוניות" מהשבוע שעבר

הרב עמיחי גורדין

ידידי היקר והטוב ורב-הפעלים שמואל שטח יצא בשבוע שעבר בתוקף נגד שלוש תופעות הקשורות לטעמו זו בזו. הראשונה היא המוסדות האליטיסטיים, השנייה היא בתי הספר הקטנים, והשלישית היא בתי ספר שבהם הורים משלמים כדי שילדיהם יקבלו יותר ידע ויותר חינוך.

שגה ידידי שמואל שלוש שגיאות. השגיאה הראשונה היא בקשר שיצר בין מיונים אליטיסטיים לבין בניית מוסדות אליטיסטיים. אין קשר בין שני הדברים. אם אנו מאמינים בחינוך, הרי שהמסקנה היא שאפשר לבנות מוסד אליטיסטי לאוכלוסייה ממוצעת ורגילה.

קרוב לעשרים שנה אני עוסק בחינוך, ואחת המסקנות הכואבות שלי היא שפעמים רבות העילויים, המסומנים בצעירותם כתקווה גדולה, מתפספסים בבגרותם, דווקא כשחבריהם המבריקים פחות אך חרוצים יותר מגיעים רחוק. שבעתי כבר מהבטחות על עילויים ומצטיינים שבחלוף השנים נותרו ללא כיסוי.

אבל, בצד פתיחת הדלתות לאוכלוסיות מגוונות ככל האפשר, כיצד נוכל לוותר על מוסדות אליטיסטיים? כיצד נוכל לוותר על בתי ספר שדורשים מהתלמידים שלהם השקעה רבה ומחנכים אותם לעמל וללמידה רצינית? כלום יעלה על דעתו של ידידי שמואל לוותר גם על הדרישות הגבוהות בטכניון ובמכון ויצמן?

אם אנו רוצים אנשים רציניים עלינו לחנך אותם עוד בצעירותם לרצינות ולעמל. לא לכולם מתאים ללמוד הרבה זמן, לא לכולם יש מוטיבציה ללמוד. לא לכולם יש צורת חשיבה שמתאימה ללמידה אינטנסיבית. אבל כיצד נוכל לוותר על מוסדות כאלו?

שגיאה שנייה שגה ידידי בטענתו נגד בתי הספר הקטנים. לפני יותר מעשר שנים עמדתי בראש ועדת היגוי ציבורית שבדקה את מערכת החינוך בגוש עציון ובאפרת. בוועדה היו חברים כמעט כל מנהלי המוסדות החינוכיים בגוש עציון ובאפרת, ומיטב המוחות של אנשי החינוך שבאזורנו. בוועדה היה ייצוג מלא לכל הזרמים והתפיסות בתוך הציונות הדתית. הגיוון הברוך בדעות אנשי החינוך מנע מאיתנו מלהגיע להרבה מסקנות משמעותיות. עם זאת, הייתה מסקנה אחת שהיה עליה קונצנזוס מלא מקיר לקיר.

ההסכמה המוחלטת והנדירה של כל אנשי החינוך באזור הייתה שצריך לעשות הכול כדי שבתי הספר יהיו בגודל של עד כ-500 תלמידים. כולם (ללא יוצא מן הכלל!) הסכימו שבתי ספר גדולים יותר מונעים תחושת ביתיות אצל התלמידים ומקשים על הקשר האישי שבין התלמידים למחנכים.

צר לי שמואל, אך דבריך על התוצאות הכלכליות הברוכות של בתי ספר גדולים מתרסקות על קרקע המציאות. זאת לא המסקנה שלי, זאת המסקנה הרשמית של אנשי החינוך בגוש עציון ובאפרת, שהתקבלה כאמור בהסכמה נדירה מקיר לקיר.

ומכאן למשגה השלישי. למה למנוע מהורים לדאוג לכך שילדיהם ילמדו יותר? אם יש הורים שרוצים שילדיהם ילמדו שעות רבות יותר – למה לא לעשות זאת. מה רע בתשלומי הורים? למה הורים יכולים לשלם על סמארטפון לילדים שלהם ועל חופשה בחו"ל לילדים שלהם, אבל לא יכולים לשלם כסף כדי לדאוג לעתיד של הילדים שלהם?

אם הורה חושב שלא נכון שהילד שלו יגמור ללמוד בשעה אחת בצהריים, למה אתם לא מאפשרים לו לשלם כסף למוסד חינוכי שמסיים את הלימודים בשעה ארבע או בשעה שש, ומצידי גם בשעה תשע?

ומה נעשה עם מי שאין לו כסף? אותו דבר בדיוק שאנו עושים עם מי שאין לו כסף לשלם למעון לתינוקות – המדינה או המוסד החינוכי יסבסדו אותו. המעונות לתינוקות עולים כידוע סכומי עתק של עשרות אלפי שקלים בשנה. כשם שהורים בעלי קשיים כלכליים מקבלים סבסוד מהמדינה כדי שיוכלו לשלוח את ילדיהם למעון - כך יש לנהוג בגילים בוגרים יותר.

במקום להילחם בתשלומי ההורים יש לדאוג לסבסד את מי שאין לו (שימו לב - את מי שאין לו – לא את מי שרוצה לשמור את הכסף שלו לנסיעות לחו"ל). תנו לנו לשלם על הדבר החשוב ביותר בעבורנו – עתיד ילדינו, ותדאגו לכך שלמי שאין כסף המדינה תשלם בעבורו. כשהחשש הוא שהילדים יפריעו להורים בעבודתם, משרדי האוצר והחינוך מצאו כסף כדי לפתוח קייטנות בחנוכה ובפסח (אגב, יוזמה ברוכה וחשובה). יתכבדו משרדים אלו וימצאו כסף לסבסד את ההורים שאינם מסוגלים לשלם על תוספת שעות חינוך וידע, ויאפשרו לשאר ההורים המעוניינים בכך לשלם בעבור חינוך משמעותי ורציני יותר לילדיהם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם