דרוש מנהיג, דרוש חלום

 3 leader

ארנון סגל

"מעשה במלך אחד", כך סיפר רבי נחמן מברסלב, "שהייתה שפחה אחת בביתו שהייתה משמשת את המלכה. והגיע זמן לידתה של המלכה. וגם השפחה הגיע זמן לידתה באותו העת. והלכה המיילדת והחליפה הוולדות, והניחה בן המלך אצל השפחה ובן השפחה אצל המלכה. והמיילדת הלכה וגילתה הסוד לאחד, עד שהיו העולם מרננים בזה, איך שנחלף בן המלך".

 

הרינונים בממלכה הביאו את בן השפחה שגדל בינתיים להתעלל מרה בבן המלך האמיתי, ולאחר שהמלך הקודם מת ובן השפחה נטל את הכתר – הוכרח בן המלך לברוח מהמדינה. הוא סובב בעולם הרחב כשהוא מלא מרירות על שנאלץ להימלט מארצו על לא עוול בכפו, ובילה את ימיו בשתייה ובעיסוקים מפוקפקים. בסופו של דבר מתגלגלים השניים – בן המלך ובן השפחה שירש את מקומו – בדרך לא דרך אל יער בלתי נגמר, שבו הם מחפשים את דרכם אך בפועל הולכים ותועים בו, תעייה שכל כולה מסמלת את אובדן הכיוון שבריחה מבשורה מביאה עמה. דווקא שם, ביער, חוזרים הדברים לתיקונם, ועם שובם אל הציוויליזציה בן המלך מקבל בחזרה את המלכות המגיעה לו ובן השפחה חוזר אל מקומו הטבעי.

הבחירות הקרבות הן זמן שבו ראוי להניף מחדש את הדגלים בראש התורן. להיאבק על כל הקופה ולמאן לקבל קיצוצים בחזון. יבוא מי שיבוא וינסה להגשים זאת, ולו באופן חלקי, אבל אפילו מעט מזה לא יקרה אם מראש יקופלו הדרישות ויגומד החלום הגדול

לפעמים ציבור שלם בורח מבשורה. חלומותיו הגדולים מודחקים, מוכחשים. הוא מניח לגורמים אחרים, שטחיים בהרבה ממנו, להוביל אותו שוב ושוב בנתיבים זרים, בדרכים שמראש היה ברור שהן ללא מוצא. במציאות המדכדכת הבלתי-תיאורטית הזו, קהל גדול מגלה קטנות אמונה בעצמו, בכוחו, בכך שהוא ראוי ליותר מאשר לשמש חותמת גומי על מדיניות של אחרים. המדינה הזו היא גם שלו, והוא הקריב למענה לא פחות ואפילו הרבה יותר מכל היתר, אבל הוא כבר לא מתחרה כלל על הובלתה והובלתו. אולי זו תוצאה של תחושת ההשפלה שטעם מידי אחיו לפני 13 שנים וחצי, כשגורש מביתו ומנחלתו על לא עוול בכפו. מרוב חשש מהתבזות חוזרת ומלעג הוא איננו מעז עוד לדבר על תיקון מה שעוות אז. שלא לדבר על מה שמעבר, על יעדים-לכתחילה שהציב לעצמו שנמצאים אי שם במצע הרשמי, אבל כבר מזמן אינם יורדים ליישום מעשי בשטח. כי באווירה שיצר כאן מי שמורשה לקבוע אווירה ציבורית, זה לא הזמן ולא המקום להתפרע עם השאיפות.

המשימות דחופות ותובעות את שלהן: לא רק להביא לכך שביתו לא ייחרב ושקודשיו יכובדו, אלא להכריע במאבקים היסטוריים שעד עתה רק מתנגדיו ניסו להכריע בהם: להעז לשנות את פני הארץ הזו ולהטביע בה את חותמו שלו, לחדש את ימיה כקדם ולהשיב לה את תפארת הממלכות הקדומות. אבל הוא חדל זה מכבר מלנסות, לרצות, לחלום ולהיאבק על שלו ועל אופי המדינה שלו, שהוא תורם כה הרבה למען הישרדותה וביטחונה. מתי בעצם הוא נעשה כנוע כל כך? מה הוביל אותו למסור ללא קרב את המפתחות?

הבחירות הקרבות הן זמן שבו ראוי להניף מחדש את הדגלים בראש התורן. להיאבק על כל הקופה ולמאן לקבל קיצוצים בחזון. יבוא מי שיבוא וינסה להגשים זאת, ולו באופן חלקי, אבל אפילו מעט מזה לא יקרה אם מראש יקופלו הדרישות ויגומד החלום הגדול.

מעל לכול יש להצמיח כאן בהקדם מנהיגות ראויה. מאסנו במתחזים. פרשת השבוע והסנה שאיננו אוכּל ממחישים את קנה המידה הנדרש. על הפסוק בישעיהו (ט, י) "כִּי מְרַחֲמָם יְנַהֲגֵם" דרש רבי נחמן מברסלב (ליקו"ת ז): "הַיְנוּ מִי שֶׁהוּא רַחֲמָן, הוּא יָכוֹל לִהְיוֹת מַנְהִיג. כִּי עַל רְשָׁעִים אוֹ עַל רוֹצְחִים וְגַזְלָנִים אָסוּר לְרַחֵם, עַל כֵּן צָרִיך לֵידַע אֵיךְ לְהִתְנַהֵג עִם הָרַחֲמָנוּת. וְרַחֲמָן כָּזֶה הוּא רַק משֶׁה רַבֵּנוּ כִּי הוּא הָיָה מַנְהִיג יִשְׂרָאֵל וְהוּא יִהְיֶה הַמַּנְהִיג לֶעָתִיד, כִּי משֶׁה רַבֵּנוּ הָיָה לוֹ רַחֲמָנוּת בֶּאֱמֶת עַל יִשְׂרָאֵל וּמָסַר נַפְשׁוֹ בִּשְׁבִיל יִשְׂרָאֵל וְהִשְׁלִיך נַפְשׁוֹ מִנֶּגֶד וְלא הָיָה חוֹשֵׁשׁ עַל עַצְמוֹ כְּלָל".

האם באמת אין לנו כאלה בנמצא? האם נגזר עלינו להסתפק במנהיגות-דמה שבמקום לעשות את המוטל עליה מתוך אהבה ומסירות אין קץ לבני עמה, מלבה את האש ומשסה את קהל הבית שלה בציבורים אחרים? האם זו תמימות חסרת תקנה להאמין שמסוגל לקום כאן מנהיג אחר, שידע לחבק ולאחד ולא רק לתקוף את השמאל? דרוש מנהיג שיכריע את הרֶשע ולא את מתחריו הפוליטיקאים. גם ללכלך על בן כספית ויאיר לפיד וגם להעביר כספים לחמאס? לא תודה. דרושה מנהיגות שתעשה את המוטל עליה ולא תשלים את החסר ביצירת אשליה של עשייה, בהצתת אש מריבה. דרושה גדלות, דרוש חלום, דרוש חזון, וזה בדיוק הזמן להניף בגאון את כל הדגלים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם