התראה אחרונה לפני התרסקות

 5 goradin

הרב עמיחי גורדין

חברי מרכז הבית היהודי האהובים והמסורים, זה מכתב מה'בייס' שלכם, וזו התראה אחרונה לפני התרסקות. שלושה דורות לא זזה ידינו מהפתק ב' על הטיותיו. זה התחיל בקום המדינה. בכל יום בחירות היה סבא מקים בביתו שבבית מזמיל חפ"ק של המפד"ל בהשתתפות פעילה של כל בני המשפחה. סבא, ובעקבותיו אימא ואני (שלא כסבא הסתפקנו בתמיכה מינורית בדמות הטלת הפתק בקלפי), השתמשנו תמיד באותו פתק. שבעים שנות נאמנות. נאמנות עיוורת וטיפשית, יש שיטענו. ייתכן שהצדק עימם.

לפני עשר שנים החלה המפד"ל ההיסטורית לשנות את כיוון הספינה, הרבה בזכותו של אורי אורבך היקר ז"ל. המפלגה הבינה שהיא אינה יכולה להיות מפלגה מגזרית אלא עליה להיות מפלגה ישראלית, שהיא לא יכולה לדאוג רק לאנ"ש אלא עליה לפעול למען כלל עם ישראל, ושהיא לא אמורה לדאוג לאינטרסים הכלכליים של הציבור הציוני-דתי אלא לערכים של הציבור הציוני-דתי, ערכי תורה וחברה, ערכים של אהבת הארץ ודאגה לחלש, ערכים של דאגה לחוסן המשפחה והקהילה.

במקום לראות התגייסות מאוחדת של שעת משבר אנו שומעים חדשות לבקרים על חוגים סקטוריאליים פנימיים שעסוקים בלדאוג לעצמם. אם לא תתעוררו ותבינו שאתם חייבים לארגן רשימה אטרקטיבית ולא אינטרסנטית, רשימה שמעוניינת לדאוג לערכים ולעקרונות שלנו ולא רק למוסדות שלנו (החשובים מאין כמותם) ולאנשי שלומנו, אתם עלולים להיות חתומים על תעודת הפטירה של המפלגה. אם אדם כמוני, שמעולם לא הצביע למפלגה אחרת, שוקל ברצינות מה להצביע בבחירות הבאות, כדאי שתתעוררו

 

התקווה הייתה גדולה, וכמוה הייתה ההצלחה הפוליטית. אורבך הצליח לגייס את בנט ושקד, והם הגיעו בעקבותיו ויחד נסכו בציבור תחושה של התרוממות רוח ונקיות. התרוממות זו גרמה להכפלת הכוח הפוליטי של הבית היהודי פי ארבעה.

פרישתם של בנט ושקד מהמפלגה היא נקודת מפנה קריטית. היא יכולה להוביל לדיוק הערכים שחשובים לנו ולחיזוקם, והיא יכולה להחזיר אותנו למפלגה המגזרית הישנה והמתפוררת. כרגע נראה שהמפלגה בחרה בכיוון השני. בשבועיים האחרונים אנו שומעים יותר מדי על הבעיות של המוסדות הציוניים-דתיים, ופחות מדי על קידום הערכים שחשובים לנו.

מרגע שניתנה רשות למגזריות להשחית היא מחלחלת לכל מקום. גם בתוך המפלגה, במקום לראות התגייסות מאוחדת של שעת משבר אנו שומעים חדשות לבקרים על חוגים סקטוריאליים פנימיים שעסוקים בלדאוג לעצמם. ארגון המנהלים של הישיבות והגרעינים התורניים תובע שלושה מקומות בוועדה המסדרת, ארגון הצעירים תובע שריון לצעירים (כאילו שצעיר ששוריין הצליח אי פעם לבלוט אחר כך; סמוטריץ' ושקד, שנבחרו צעירים, נבחרו בזכות עצמם ולא בזכות שריון) כל מיני תת-התאגדויות קמות ותובעות את חלקן בפריסת העוגה. הם לא פועלים למען בחירת מועמדים ראויה אלא דואגים למקומם בהנהגה.

חברים יקרים, אם לא תתעוררו ותבינו שאתם חייבים לארגן רשימה אטרקטיבית ולא אינטרסנטית, רשימה שמעוניינת לדאוג לערכים ולעקרונות שלנו ולא רק למוסדות שלנו (החשובים מאין כמותם) ולאנשי שלומנו, אתם עלולים להיות חתומים על תעודת הפטירה של המפלגה. אם אדם כמוני, שמעולם לא הצביע למפלגה אחרת, שוקל ברצינות מה להצביע בבחירות הבאות, כדאי שתתעוררו.

לפי המחקרים של המכון הישראלי לדמוקרטיה, וגם לפי הנתח של החינוך הממלכתי-דתי בעוגת החינוך, שיעור הציבור שמרגיש שייך לציונות הדתית ומזדהה עם ערכיה במידה רבה הוא כ-20% מכלל הציבור היהודי בישראל. ובכל זאת, רק רבע ממנו הצביע לבית היהודי בבחירות האחרונות. העוגה של הבוחרים הפוטנציאליים ענקית (חלקה הגדול, אגב, נמצא בכלל בליכוד). רבים מחוברים לערכי הציונות הדתית, אך לא הצביעו לבית היהודי מאלף ואחת סיבות. אפשר להיות כוח פוליטי משמעותי וחשוב אם רק נזנח את החשיבה העסקנית והמגזרית וננסה בידיים נקיות להתמקד בהפצת אור ובקידום הטוב במדינה היקרה שלנו.

חברי מרכז יקרים, שנו כיוון בבקשה. אין הדבר תלוי אלא בכם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם