לא כל היקר נוצץ

 4. payless

אבינועם הרש

עד כמה האדם מסוגל להיות טיפש בכל מה שנוגע לקניות שלו?

שימו לב לאייטם הבא:

"ענקית הנעליים המוזלות האמריקניתPayless , שמצויה בקשיים כלכליים וסגרה השנה כ-670 סניפים, מתחה את לקוחותיה וגרמה למבוכה גדולה בעולם האופנה, בתרגיל שנערך בסוף אוקטובר ונחשף בשבוע שעבר. בניסוי, שנועד להוכיח כי צרכני אופנה מוכנים לשלם הון בהתבסס על שם המותג בלבד, עלום ככל שיהיה, הקימה החברה בוטיק מזויף בקניון יוקרה בסנטה מוניקה, קליפורניה, בחלל שבו שכן עד לאחרונה סניף של ג'ורג'יו ארמני, והעניקה לו את השם Palessi , בעיצובו של ברונו פאלסי.

"להשלמת המהלך ולתוספת אמינות, או למקרה שמישהו יגלה תושייה ויחפש בגוגל את שם המותג, הוקם לו גם אתר תדמיתי משכנע וחשבון אינסטגרם שאליו הועלו תמונות רנדומליות של דוגמניות ונעליים. אנשי היח"צ של המותג הפיקטיבי החדש הזמינו לחנות כ-60 משפיעני אופנה אמריקנים לאירוע השקה והתרשמות מקולקציית הנעליים שלו לחורף הנוכחי — מגפיים, סניקרס, עקבי סטילטו ועוד. לנעליים, שבימים כתיקונים מתומחרות בתעריפי רצפה שבין 20 ל-40 דולר, הוצמדו תגיות מחיר גבוהות בהרבה: 200-645 דולר לזוג.

אחרי שהצלחתי לאסוף את עצמי, לעמוד מול המראה ולשאול בכנות האם לי זה לא היה קורה, חשבתי איך בעצם כמעט כולנו (חוץ מכם כמובן) מחווטים פסיכולוגית לשלם והרבה על מיתוג ועטיפה, כי אם זה נוצץ אז כנראה זה גם זהב, ופחות בבדיקה אמיתית של האיכות שבעבורה אנחנו מגהצים את האשראי שלנו

"הטריק עבד. בתוך שעות ספורות נמכרו נעליים בשווי כולל של 3,000 דולר. רק לאחר שהלקוחות שילמו בקופה לקחו אותם עובדי החנות לחדר אחורי וגילו להם כי למעשה מדובר בנעליים של 'פיילס' העממית. על פי אתר AdWeek, שדיווח על האירוע ביום רביעי האחרון, טרם חשיפתם למתיחה סברו הלקוחות כי מדובר ב'נעליים אלגנטיות ומתוחכמות' ש'ניתן להבחין כי הן מיוצרות מחומרי גלם איכותיים'. 'פיילס' החזירה לקונים הנבוכים את סכום הקנייה והעניקה להם את הנעליים ללא תשלום. בכוונתה להשתמש בעדויות שלהם, שתועדו בווידיאו, לסרטוני קידום מכירות שיעלו בטלוויזיה וברשתות החברתיות" (שירה פור, 'הארץ', 2.12.2018).

*

אחרי שהצלחתי לאסוף את עצמי, לעמוד מול המראה ולשאול בכנות האם לי זה לא היה קורה, חשבתי איך בעצם כמעט כולנו (חוץ מכם כמובן) מחווטים פסיכולוגית לשלם והרבה על מיתוג ועטיפה, כי אם זה נוצץ כנראה זה גם זהב, ופחות משקיעים בבדיקה אמיתית של האיכות שבעבורה אנחנו מגהצים את האשראי שלנו.

אני למשל אעדיף תלמיד לקנות את העטיפה של הקורנפלס המקורי ולא חלילה את הקורנפלס של אחת מרשתות המזון הזולות, רק מפני שזה בא לי יותר טוב בעין. האם אי פעם טרחתי לבדוק ולהשוות בין רכיבי הקורנפלס? לא ממש. אבל אם זה מונח אחר כבוד על המדפים של שופרסל ועולה פי ארבעה, כנראה יש גם הצדקה לכך. או שלא...

אז מה נסגר איתנו והאם תמיד מדובר במשהו רגשי? לא בדיוק.

"מחקר פורץ דרך שנערך בישראל גילה שמותגים משפרים את התפקוד שלנו, גם אם המוצר עצמו אינו בהכרח איכותי. במסגרת אותו ניסוי קיבלה קבוצת אנשים משקפי שמש כדי שיוכלו לקרוא מילים שנכתבו על לוח זכוכית שהואר בצורה מסונוורת. האנשים שנאמר להם שהמשקפיים הם של מותג מוכר ואיכותי הצליחו לקרוא יותר מילים וביצעו פחות טעויות ביחס למי שלכאורה קיבלו משקפיים לא ממותגים (אף שבפועל כולם קיבלו את אותם משקפיים בדיוק) – כך שיש גם יתרונות לתחושה שיש לנו ביד פריט איכותי במיוחד" (מתוך אתר 'קרמל').

*

אז בפעם הבאה שתרצו לקנות מוצר והוא ידיף ריח של מיליון דולר, יכוסה בעטיפה של מיליון דולר ויחייך אליכם את חיוך מיליון הדולר שלו - נסו לרגע לעצור לפני שתגהצו עליו באמת מיליון דולר.

לכו תדעו. אולי תמצאו בדיוק את אותו מוצר בבזאר שטראוס בשקל תשעים.

ואם יש דבר שחשוב לכולנו, הישראלים, לא פחות מהכסף, זה רק שלא נצא פראיירים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם