אנוסי השבת ומכתב לרב מדן

 4 benari

מיכאל בן ארי

בשבת האחרונה, אולצו עובדים יהודים לעבוד בשבת על 'גשר יהודית' בתל אביב. למחרת פורסמו התמונות של קבוצת פועלים שקסדות לראשיהם, עומדים סביב שולחן מאולתר ועליו מצרכי מזון, מקשיבים לקידוש על גביע יין שעשה אחד הפועלים. פועלים שהשאירו בבית אישה וילדים, פועלים שנאלצים לעבוד שבעה ימים בשבוע, והם מצטרפים לרבים רבים בקניונים הפתוחים, בתחבורה הציבורית ובמקומו נוספים, אנשים אומללים, שאנוסים לעשות שבתם חול ואין דורש לזעקתם האילמת.

תמונה זו החזירה אותי להידיינות ארוכה שיש לי בשנים האחרונות עם הרב יעקב מדן, מראשי ישיבת הר עציון, בעניין אמנת גביזון-מדן. אני מרשה לעצמי לפרסם כאן חלק מדברים שכתבתי לו, לפני כשנתיים.

"זה זמן אני רוצה לשטוח בפניך את מחשבותיי, באשר למה שמכונה 'אמנת גביזון-מדן'. דווקא מפני ההערכה הרבה שאני רוחש לכבודו, שיודע אני בו שהיושר והאמת נר לרגליו ותומת ישרים תנחם... ברצוני לשאול ולהאיר כיצד נראים הדברים בפולמוס הציבורי בעניין תעסוקה בשבת.

האמנה מבוססת על הרעיון שבו יש הסכמה בין דתיים לחילונים בעניין השבת. החילונים יסכימו שאין לקיים חיי מסחר בשבת, ומאידך גיסא הציבור הדתי יאפשר לחילונים לענג את השבת כדרכם בסוג של 'שבת תרבותית'.

משמעות הדברים היא שכל מה שמכונה 'תעשיית הבידור' יפעל בשבת, והעוסקים בה יהיו פטורים מחוק איסור ההעסקה בשבת. תהיה זו פריצה של הסטטוס קוו, כדי שהצד השני יקבל על עצמו את השבת במרחב העסקי של קניות וכו'. וכל זה באמנה שעליה חתום כבוד תורתו.

בפועל להסכם זה שלוש תוצאות:

א. 'תעשיית הבידור' אונסת אלפי יהודים לעשות שבתם חול. יש אומנים רבים ששבת היא בנפשם, אך מטה לחמם הוא גם בשבת. לפני כשנתיים התבטא השחקן 'יובל המבולבל' שמעתה הוא יותר לא מופיע בשבת. האומלל היה אנוס לחלל שבת בגלל חוזים שהתחייב להם מראש. אחיין שלי, הזמר והיוצר חנן בן ארי, העיד באוזניי כי תעשיית המוזיקה מלאה ביהודים אנוסים אוהבי ה', הכמהים לקדושת השבת. לצד האומנים שלמוכשרים שבהם יש לעיתים בחירה אם להופיע בשבת אם לאו, ישנם המון עובדי במה, סבלים, נהגים, מוכרי כרטיסים ומפעילי החניונים בתי הקפה וחנויות המזון הנלווים לכל מופע. מי שלא עובד בשבת מאבד את עבודתו לתמיד.

אחד הנגנים של אומן מפורסם ביקש לפרוש מן הלהקה, מכיוון שאינו מעוניין לעבוד בשבת. האומן סירב לאבד אותו, וקבע שהוא לא מופיע ביום שישי אחרי השעה שלוש בצהריים, והופעות מוצ"ש יתקיימו רק זמן מספיק לאחר צאת השבת, כדי למנוע מהלהקה שלו חילול שבת. אך כמה אנשי במה אמיצים כאלו מוכנים לאבד את עבודתם? ואם העובד יעז ויצייץ משהו על עבודה בשבת, ינפנפו לו באמנה שעליה חתום ראש ישיבה מכובד, והמתלונן יוחלף מיד ביהודי אחר...

'תעשיית הבידור' אונסת אלפי יהודים לעשות שבתם חול. השחקן 'יובל המבולבל' היה אנוס לחלל שבת בגלל חוזים שהתחייב להם מראש. אחיין שלי, הזמר והיוצר חנן בן ארי, העיד באוזניי כי תעשיית המוזיקה מלאה ביהודים אנוסים אוהבי ה', הכמהים לקדושת השבת. לצד האומנים שלמוכשרים שבהם יש לעיתים בחירה אם להופיע בשבת, ישנם המון עובדי במה, סבלים, נהגים, מוכרי כרטיסים ומפעילי החניונים בתי הקפה וחנויות המזון הנלווים לכל מופע. מי שלא עובד בשבת מאבד את עבודתו לתמיד

אינני רוצה להלאות, גם אין כוונתי להכאיב, אך אני כותב מלב כואב. למדתי מאבי עליו השלום, שהיהודי מכין את עצמו כל ימיו ליום שבו יעמוד לפני בית דין של מעלה. אני רואה את הקלקול שיצא מעניין שאני משוכנע שכוונתו הייתה טובה, כי אני מכיר את כבודו שחלילה חלילה אינו מִכת חנפים, וזכורני זעקתך זעקת האמת נגד הסכם אוסלו הארור, במסירות ונגד הזרם, כקול קורא יחיד העשוי ללא חת. ואין לי ספק שגם כאן כוונתו כוונה טובה. אולי שייך כאן הרהור נוסף האם נכון היה המהלך הזה על כל השלכותיו, ושמא השכר על הפרישה כשכר הדרישה.

ב. הבט מסביב, אין איש שמזכיר את הצד השני של ההסכם. שבת הפכה להיות מרמס. בעלי עסקים שומרי שבת אינם עומדים בתחרות מול עסקים הפתוחים בשבת. קניונים פתוחים בשבת ומעסיקים יהודים שפעם היה להם שולחן שבת, ואין מוחה, והכול בשם 'אמנת גביזון-מדן'. הבעלים של 'סופר יודה' זעק שלא ייתן שיסגרו את תל אביב בשבת, ולא שמעתי את רות גביזון מגיבה בתקיפות שאין קדושה בקניית שקית חלב בשבת, ושהיא נלחמת בשם האמנה על חירותם של עובדי הרשת שלו. דממה.

ג. כבודו יתבונן מי משתמש באמנה זו. בכל פולמוס בעניין קדושת השבת, עם רפורמים ודתל"שים למיניהם, מנפנפים באמנה הזו ובשם של כבוד תורתו, כצעד ועוד צעד לאובדן הזהות היהודית של המדינה. עד כדי קריאה לכתיבת שולחן ערוך חדש.

ואני שואל, ללא קרבת אלוקים, ללא קדושת השבת, מה תהיה אחריתנו? מניין לנו רשות לשאת ולתת על קוצו של יו"ד ועוד בכתיבת 'אמנה'. וכי הרב סולובייצ'יק זצ"ל או שמא מרן הראי"ה זצ"ל שידעו את נפש העם היו חותמים על אמנה מסוג זה? הרי בקדושי ישראל אלו אין לחשוד שהיו מנותקים מהסביבה ומהמציאות המודרנית.

הרבה יש לכתוב בעניין, ואשמח לקבל את תשובתו.

עם זאת, אני יודע שכבודו טרוד בהרבצת תורה ובעול התלמידים וזמנו יקר, ולא אפּגע אם לא אקבל תשובה".

הרב מדן מסר בתגובה כי "יש לי דברים רבים להגיב על מאמרו החשוב של ד"ר מיכאל בן ארי", אך לא יעשה זאת הפעם מכיוון שהוא נמנע מלכתוב בעלוני בית כנסת.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם