דבר קליט

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1.

"היינו מאוד שמחים שכמה שיותר אנשים ידעו על 'הסבב של צורי' ויעשו את זה כבר השבת", כתבו לי בני המשפחה של צורי הר-טוב ז"ל, שנפטר לפני 30 יום בפתאומיות מדום לב. "אבא שלנו ניהל את שולחן השבת המשפחתי בצורה מיוחדת במינה. בכל שבת הוא ערך סבב בין כל יושבי השולחן, וכל אחד שיתף בחוויה משמעותית שעברה עליו השבוע. הוא לא ויתר לאף אחד, והיה אומר: 'בטוח יש לך משהו טוב, אם תחפש היטב תמצא'. אין מישהו שלא מצא אירוע חיובי וחשוב שעבר עליו, ושיתף את כולם. למדנו שאין דבר כזה שבוע אפור ושגרתי, תמיד יש רגעים מיוחדים. למדנו שכל אחד ישמח לקבל מקום להתבטא. למדנו לשנות את צורת החשיבה ולחפש אירועים כאלה מראש לאורך השבוע. ולמדנו ככה הרבה על אחרים, על חוויות ואירועים בחייהם שאחרת לא היינו יודעים עליהם. אנחנו מבקשים להפיץ את רעיון הסבב הזה לזכר אבא שלנו כדי שעוד משפחות יזכו בדקות יקרות של שמחה ושיתוף. שבת שלום".

2.

אומרים שבימינו צריך לדבר קצר, קליט, מהר. השבוע לפני 160 שנים נפטר הרב מנחם מנדל מקוצק, מנהיג שנודע במשפטים החריפים והנוקבים שלו. הרבה לפני הפוסטים והציוצים הוא העביר מסרים בצורה כזו. הנה רק כמה פנינים שאמר, שמוכיחות שקצר זה לאו דווקא שטחי:

* "אין דבר יותר שלם מלב שבור".

* "השתיקה היא היפה שבקולות".

* "כל דבר בעולם אפשר לחקות חוץ מאמת, כי אמת מעושה היא כבר לא אמת".

* "כשם שאתה יכול לסבול שהפרצוף של חברך אינו דומה לשלך, כך תסבול שהדעות שלו אינן דומות לדעותיך".

* "היכן מצוי א-לוהים? בכל מקום שנותנים לו להיכנס".

* "בני האדם רגילים להתבונן בשמיים ולתהות מה מתרחש שם. עדיף שיתבוננו בליבם, לראות מה מתרחש בקרבם".

* "לא הייתי רוצה לעבוד א-לוהים שדרכיו מובנות לשכלו של כל ילוד אישה".

* "אני רוצה שלא תחטאו. לא כי אסור לחטוא, אלא כי תהיו עסוקים כל כך שלא יהיה לכם זמן לחטוא".

* "עיקר החטא הוא לא החטא עצמו. העובדה שהאדם אינו מאמין ביכולת לתקן ולעשות תשובה היא החטא הכי גדול".

3.

הטקסט הזה נשלח אליי לפני השבת שעברה. השם לתפילות הוא אבינעם בן עפרה רות: "שלום סיון, זו עפרה, אימא של אבינעם בוכריס, לוחם מצטיין בצוק איתן שחלה אחרי השחרור ב-ALS בעקבות פוסט-טראומה. אני כותבת מסיאול שבקוריאה הדרומית, אנחנו מתחילים הבוקר טיפול רפואי ייחודי. את פרשת יתרו ועשרת הדיברות נשמע כאן. באנו לפה עבור טיפול להארכת חיים, אבל בפרשה אנחנו מקבלים לדעתי טיפול להערכת חיים. כל משפט בעשרת הדיברות קורא לנו להעריך את מה ששייך לנו. הדיבר הראשון מדבר על אמונה בבורא עולם, דבר שעוזר לנו לקבל את המציאות ולהבין שהכול לטובה. בהמשך אנחנו שומעים על השבת, יום שמביע את ערכו של הזמן. אחר כך כיבוד הורים – שמעיד על הערכה למי שהביא אותנו לעולם – ועד לאיסורים של לא תנאף, לא תגנוב ולא תחמוד – שגורמים להעריך את מה שיש, את מה ששלנו. אומנם השרירים של אבינעם נחלשו, אבל ההערכה שלו ושלנו כלפי החיים רק גוברת. עשרת הדיברות הם חלק מהטיפול הנכון איך לחיות את חיינו בלי לפזול לצדדים, בלי לרצות את מה שלא שייך לנו, אלא להסתכל על מה שיש ולהגיד תודה. למען יעריכון ימיך. בתפילה לבשורות טובות".

4.

קיבלנו את התורה בהר סיני. אנחנו ממשיכים ומקבלים את פרטיה ואת פרטי פרטיה השבוע בפרשת משפטים עם 53 מצוות שונות בפרשה. והכול, מסבירים לנו פרשנינו, הכול קשור בלב. הנה מה שאומר על כך הרב ברוך צ'ייט, ראש ישיבת מערבא: "יש עיקרון גדול שכותב רבנו בחיי: עיקר התורה תלוי בלב. האדם יכול לעשות הרבה דברים וללמוד הרבה דברים, אבל אם תשאל אותו למה הוא עושה את זה, הוא יגיד: כי ככה כולם, כי זה נחמד, כי צריך. אם הלב שלו לא נמצא שם, אם הוא לא מחובר לסיפור, אז זה לא זה. צריך לב, צריך קשר, לא לחיות על אוטומט. מסופר לנו שבקריעת ים סוף הים לא נקרע בבת אחת. בניגוד למה שחושבים, הים נקרע לאט לאט, לכל אחד לפי קצב ההתקדמות שלו. כל אדם הלך והתקדם, והמים זזו מפניו. למה זה חשוב, למה זה משנה? כי זה מסר לכל אחד: בחיים יש ניסיונות, וכל אחד צריך להתקדם בקצב שלו, בדרך שלו, באמונה ובביטחון, צעד אחר צעד. ככה מקבלים את התורה. לכל אחד יש נשמה מיוחדת, עבודה מיוחדת לעשות בעולם הזה. הכוחות, האישיות, הכישרון, השכל – את מה שיש לך אין לאף אחד אחר. החבילה שלך מיוחדת רק לך, ואיתה אתה צריך לעבוד".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם