מיליוני יהודים מחכים לשליח

 3 shlihut
 

הרב דורון פרץ, מנכ"ל תנועת המזרחי העולמית המתחדשת

מציאות: רוב העם לא בבית 

המציאות הפשוטה והכואבת היא שרובו של העם היהודי עוד לא שב הביתה. כיום, כ55% מעמנו - 7.3 מיליון יהודים חיים עדיין מחוץ לגבולות מדינת ישראל.

משבר: הזהות נחלשת

הנתונים מצביעים בבירור על היחלשות מרכיבי הזהות היהודית ומשבר בזהות הציונית בקרב אחינו בתפוצות.
תהליכים אלו מובילים לאחוזי התבוללות מחרידים.

שיעור נישואי התערובת בארה"ב כיום עומד על כ-60%, נתונים שהם בלתי נתפסים. שיעורים גבוהים נוספים יש ברוסיה (75%), בגרמניה (60%), בצרפת (40%), בברזיל (40%) ועוד.

גל אנטישמיות הגדול ביותר זה 20 שנה והתחזקותן של תנועות אנטי-ציוניות, וכן החרם והדה-לגיטימציה של ישראל, פועלים יום יום לערער על זכות קיומה של ישראל כמדינה יהודית בכל זירה שהיא.

שיעור נישואי התערובת בארה"ב כיום עומד על כ-60%. מספרים גבוהים נוספים יש ברוסיה (75%), בגרמניה (60%), בצרפת (40%), בברזיל (40%) ועוד. המציאות היא שאף על פי שיש גל אנטישמיות גדול והתחזקות של תנועות אנטי-ציוניות ותנועות החרם והדה-לגיטימציה של ישראל, קצב העלייה מארצות הרווחה נשאר מזערי למדי. לדוגמה - מתוך כ-5 מיליון יהודים בארצות הברית, מספר העולים נע בין 3,000 ל-4,000 בכל שנה. פחות מ-0.1% מכלל האוכלוסייה היהודית במדינה זו. ועם זאת, רק מאות בודדות של שליחים פועלים כיום לסייע למיליוני יהודים

 

אתגר: משימת הצלה 

הארגונים המטפלים בנושא העלייה עושים עבודה מצוינת, ובכל זאת קצב העלייה מארצות הרווחה נשאר מזערי למדי.

לדוגמה: מתוך כ-5 מיליוני יהודים בארה"ב, מספר העולים נע בין 3,000 ל-4,000 בכל שנה. זהו פחות מ-0.1% מכלל האוכלוסייה היהודית במדינה זו.

למרות המציאות והמשבר והאתגר שהם מזמנים, רק מאות בודדות של שליחים פועלים כיום לסייע למיליוני יהודים.

אחריות: מי אם לא אנחנו 

אז מה עושים? 

ישנו אוצר בלום שעוד לא התגלה במלא עוצמתו לרבים בתפוצות ויכול לדעתנו למלא תפקיד דרמטי בהתמודדות עם משברי הזהות היהודית והציונית כאחד: הצבור הציוני-דתי. יש לו השקפה ייחודית ומסירות לשתי המורשות שלנו - תורה וארץ ישראל, והוא מצטיין בערך השליחות. 

הציבור הציוני-דתי בישראל, שחרת על דגלו את ערך החיבור לתורת ישראל ולארץ ישראל, מצטיין בשליחויות לאומיות רבות ומגיע להישגים מרשימים - בניית ישיבות, מדרשות ומכינות, הצמחת דיינים, רבנים ואנשי חינוך, התיישבות והתנחלות, גרעינים תורניים, קצונה בצה"ל, תורה ואקדמיה ועוד.

הגיע הזמן להעלות על נס ולהתחבר לערך נוסף - עם ישראל, כולו. להתגייס למשימה הגדולה של המאה ה-21 - שליחויות ארוכות-טווח של מיטב בנינו ובנותינו לקהילות בתפוצות.

הגיע הרגע לגלות אחריות על יותר ממחצית מעמנו. רבים מהם צמאים לשמוע את תורת ארץ ישראל - פן ייחודי שרק הציבור הציוני-דתי יכול להביא בעוצמה. מי יוכל להאהיב על אחינו ואחיותינו בחו"ל את הערכים האלו אם לא אנחנו? מי יחלוק איתם חוויה ומשמעות של אווירא דארץ ישראל, של גדלות המפעל הציוני והזכות להיות חלק /בתהליך הגאולה אם לא הציונות הדתית שערכים אלו זורמים בעורקיה ושהם חייה ואורך ימיה? כל זאת כמובן בדגש חשוב אחד - בענווה ובאהבה! אין אנו באים בתחושת "כל האמת בידינו, ואנו נציל את העולם" חלילה, אלא מתוך אהבה גדולה ותחושת שליחות ורצון אמיתי להתחבר, להכיר וללמוד מהם לא פחות.

מנהיגות: בדרכו של יהודה

אחד מיסודי-יסודות המנהיגות הוא האמונה שתמיד אפשר להשפיע ולשנות. המשימה אמנם גדולה אך "לא עליך המלאכה לגמור, ולא אתה בן חורין ליבטל ממנה". אנו מאמינים ביכולתו של עם ישראל בכלל ושל הציונות הדתית בפרט להתגייס למשימה חיונית זו ולהצליח בה. 

אחדות ישראל בין בני יעקב, בני ישראל הראשונים, התרחשה רק לאחר שיהודה מנהיג האחים קם וטבע בפני אביו את אותה סיסמת המנהיגות החיונית – "אנכי אערבנו מידי תבקשנו".

סוף סוף הציונות הדתית מתחברת לכל יהודי העולם עם בשורה גדולה ומהפכנית. הבה נצטרף, נתאחד, נתמסר בעד עמנו וערי אלוקינו.

בעזרת ה' ביום ראשון הקרוב, ה' באדר א' (10.2), נקיים יריד שליחות גדול לציבור הרחב במרכז מורשת בגין. ביריד יוקמו דוכנים של כל הארגונים והתנועות הפועלים בתחום השליחות הציונית והם יוכלו להתאים לכל פונה את מסלול ויעד השליחות הרלוונטיים בעבורו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם