חזון יהודי למדינת ישראל

 4 hazon
אם גם אתם נתקלתם בפרסומים של חזון ולא הבנתם במה בדיוק מדובר, חיימי טייטלבוים, ממייסדי עמותת חזון, מסביר את המהלך שהם החלו בו לקראת הבחירות הקרובות ובכלל, למען זהותה היהודית של מדינת ישראל

חיימי טייטלבוים

יש רגעים היסטוריים בחייה של אומה. או שתפסת את גודל הרגע והפכת לאחד מכותבי ההיסטוריה, או שפספסת, ואחריות כבדה תוטל על כתפיך.

לפני 80 שנה היה לנו רגע כזה: הגלות הייתה רגע לפני סיומה, ובארץ ישראל החלה הגאולה לפרוח. ההכרעה להישאר בגולה הייתה החמצת השלב החדש. ההחלטה לעלות לארץ הייתה החלטה לחיות ולהחיות את עם ישראל כולו. שלב חדש בדברי ימיה של האומה.

קומה אחת מתפרקת, קומה חדשה עומדת להיבנות. קל לנתח את זה במבט לאחור. מאוד לא קל לזהות את המהלך כשאתה חלק ממנו.

אנחנו נמצאים היום ברגע כזה בדיוק.

את מדינת ישראל הקימה ציונות חילונית. המטרה הייתה לייסד מקום מקלט לעם הנרדף. בשנים האחרונות הקומה הזאת הולכת ומתפרקת. עולם הערכים החילוני, שלא נבנה מתוך תורה, מאבד את יכולתו להעמיד כמעט כל מסגרת ערכית. אין טוב ורע. כל מה שבהסכמה מותר. התמסמסות של הזהות הלאומית, של הזהות היהודית, ובזמן האחרון גם של הזהות המשפחתית ואפילו ה'מגדרית', האישית. טשטוש ערכי הולך וגדל.

יש לנו תשובות לכל שאלות המהות של המדינה, והגיע הזמן להשמיע אותן גם במגרש הציבורי! כנראה נחטוף קצת בהתחלה. יש מי שמקפיד שלא לתת לקולות בריאים להישמע בציבור. שמחפש כל ציטוט משיעורי תורה שאפשר ללעוג לו, לתקוף ואפילו לאיים. אבל למען המטרה הגדולה צריך שלא לחשוש. לא חששנו בעבר מההתקפות נגדנו כשנאבקנו על ארץ ישראל. ידענו שאנחנו נלחמים למען חזון גדול. כך גם במאבק על דמותה של מדינת ישראל. זה השלב הבא

 

בשם החופש האנושות הולכת ופורקת כל מחויבות וכל תפיסה ערכית, נורמלית ואנושית. לפי התרבות הזאת משפחה היא כבר לאו דווקא אבא, אימא וילדים. יש אבא ואבא, אימא ואימא ועוד שלל דגמים חלופיים. גם נאמנות שבין איש ואשתו כבר איננה מובנת מאליה: מיסוד הניאוף בהסכמה הוא דוגמה אחת לזה. טשטוש הזהויות המגדרי כבר מחלחל גם בתוכני משרד החינוך, בספרי ילדים, בהרצאות של ארגוני להט"ב בבתי הספר ועוד. גם לצה"ל הוכנסו מערכי ה'חינוך' האלה. שירותים משותפים, כחלק מאותה מגמה בדיוק, הפכו דבר שבשגרה, ולא רק בצה"ל. ממשלת ישראל מממנת היום בסל התרופות ניתוחים לשינוי מין! טשטוש זהויות.

עם ישראל התחלף, לפי התרבות הזאת, ל'חברה ישראלית'. אין עם. או כמו שאמר נשיא המדינה: אנחנו חברה שיש בה ארבעה שבטים – חילוני, דתי, חרדי וערבי. גם התבוללות כבר אינה מילה גסה, במיוחד כשמדובר במנחת טלוויזיה ערבייה מוכרת. האהבה תנצח את כל החשוכים שעדיין מאמינים שיש ייעוד וייחוד לעם הנבחר.

גם הרבנות הראשית נתונה במתקפה מסודרת. יש כבר יותר מיהדות אחת, אומרים לנו, יש גיור רפורמי, כותל רפורמי, כשרות מפוצלת ועוד.

קומה אחת מתפרקת, ושנייה צריכה לקום. הקומה החילונית מסיימת את תפקידה ההיסטורי, ואם לא נכין את השלב הבא, אנחנו עלולים לשלם מחיר כבד. מחיר של עם שמתפרק מערכיו. לא נוכל לומר אחר כך שלא שמנו לב. אנחנו בעיצומה של מערכה לא קלה על זהותה היהודית של מדינת ישראל. אחריות גדולה מונחת על כתפינו, משימה שהקב"ה שלח לדור שלנו בדיוק.

עכשיו הזמן להעמיד חזון. לברר את דרכה של מדינת ישראל מתוך תורה. "בְּאֵין חָזוֹן יִפָּרַע עָם" (משלי כט ,יח).

עכשיו הזמן

אנחנו בעיצומה של מערכת בחירות שבה השאלה המהותית ביותר אינה נשאלת: מהי זהותה של מדינת ישראל? מה הכיוון? מה התכלית? מה החזון?

יש לנו תשובות לכל שאלות המהות של המדינה. הן נידונות בבתי המדרש הנפלאים שקמו בעשרות השנים האחרונות, והגיע הזמן להשמיע אותן גם במגרש הציבורי! תורת חיים של מדינה יהודית.

כנראה נחטוף קצת בהתחלה. יש מי שמקפיד שלא לתת לקולות בריאים להישמע בציבור. שמחפש כל ציטוט משיעורי תורה שאפשר ללעוג לו, לתקוף ואפילו לאיים. אבל למען המטרה הגדולה צריך שלא לחשוש. לא חששנו בעבר מההתקפות נגדנו כשנאבקנו על ארץ ישראל. ידענו שאנחנו נלחמים למען חזון גדול. כך גם במאבק על דמותה של מדינת ישראל. זה השלב הבא.

כדאי גם להזכיר לעצמנו שרוב עם ישראל איתנו: יותר מ-65% מגדירים עצמם מסורתיים או דתיים. יותר מ-60% עושים קידוש בכל ליל שבת, יותר מ-70% צמים ביום כיפור, יותר מ-90% עורכים את ליל הסדר. עם ישראל אוהב את היהדות שלו, והמשימה שלנו היא לתת ביטוי לבריאות הזאת בפרהסיה. נורמליות יהודית. המשבר הנוכחי מפרק קומה אחת כדי להעמיד קומה של מדינה יהודית באמת. קולה של התורה צריך להישמע במרחב הציבורי.

לך כנוס את כל היהודים

בחודשיים האחרונים מסרנו שיחות ביותר מ-90 מוסדות של הציונות הדתית בכל רחבי הארץ שהצטרפו אל המהלך של הימים האחרונים, החתמה המונית על קריאה לכל נבחרי הציבור: חזקו את זהותה היהודית של מדינת ישראל. אנחנו בתחילתה של מהפכה תודעתית, של קבלת אחריות לדמותה של המדינה ולדמותו של העם שלנו.

אנחנו יכולים רק לעורר. את המשימה הזאת צריך לקבל עליו ציבור גדול שיוכל לפעול יחד להגשמת החזון. ברוך ה' שותפים במהלך תלמידי חכמים רבים ובתי מדרש רבים, בינתיים מתוך הציונות הדתית. ברור לנו שזה מהלך שגם הציבור החרדי, הציבור המסורתי וחלקים גדולים מהציבור החילוני ישתתפו בו בהמשך.

זה שלב חדש על גבי הקומה שבנו הדורות שלפנינו. אנחנו מקווים להוסיף את החלק שלנו. יחד נעמיד חזון יהודי למדינת ישראל.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם