לעשות כמו שצריך

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1.

עשיתם פעם משהו כמו שצריך, מההתחלה ועד הסוף? גם זה דבר ראוי לציון. לפעמים הדרמה הכי גדולה בחיים היא שאין דרמה, שהדברים פשוט נעשים. פרשנים רבים שואלים למה התורה שוב חוזרת בפרשת השבוע על פרטי בניית משכן. הרי רק לא מזמן קראנו בפירוט את כל ההוראות שצריך לעשות, ועכשיו פשוט מסופר לנו בפרשת השבוע שהכול בוצע, פרט אחרי פרט. התשובה היא שלעשות את מה שצריך הוא דבר גדול. בני ישראל ממלאים את ההוראות היטב, במסירות ובאהבה ובנאמנות, וגם זו כותרת. עמידה ביעדים, עמידה בזמנים, ביצוע מדויק – כל אלה הם דברים בעלי ערך בחיים.

גם היום לא מובן מאליו שהכול מתקתק בלי שום שערורייה, שביתה או ועדת חקירה. הבנייה מסתיימת במילים נפלאות שמתארות איך הכול נעשה כפי שצריך: "כְּכֹל אֲשֶׁר צִוָּה ה' אֶת מֹשֶׁה כֵּן עָשׂוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, אֵת כָּל הָעֲבֹדָה. וַיַּרְא מֹשֶׁה אֶת כָּל הַמְּלָאכָה וְהִנֵּה עָשׂוּ אֹתָהּ כַּאֲשֶׁר צִוָּה ה' כֵּן עָשׂוּ וַיְבָרֶךְ אֹתָם מֹשֶׁה". שנזכה גם אנחנו להשלים כך משימות טובות בחיינו.


2.

בהתחלה לא הבנתי מה תלוי שם על העצים. אנחנו רגילים לשלטי פרסומת מסוג אחר, אבל בביקור באולפנת בהר"ן בגדרה גיליתי לאחרונה שלטי עץ פשוטים ובהם אמירות חינוכיות קצרות. את המשפטים הנוקבים האלה חיבר המייסד, הרב אברהם בהר"ן, שנפטר ב-1995. לפני שבוע נפטרה בגיל 82 רעייתו ושותפתו להקמת המקום, הרבנית מרים. השלטים שהכינו עדיין תלויים שם גם עכשיו. הנה רק כמה סיסמאות שמעידות על הרוח החינוכית של שניהם:

•     אם לא תדעי את עמדתך, כיצד תגיעי ליעדך?

•     ככל שיתבהר ה"מה" וה"למה" – יקל למצוא את האיך

•     כדי להעריך את חברתך, העריכי קודם את עצמך

•     אם ראית עלה נובל, בדקי שמא כל העץ כושל

•     המתרפק על צרותיו, צרותיו מתרפקות עליו

•     הצדק איתך? הישארי צדקת גם בתגובה

•     אל תאמרי "בסדר", אמרי "הנני"

•     את הביטחון העצמי יש לשאוב מהקדוש ברוך הוא, ולא מאנשים

הרגשתי שכדאי לפרסם את משפטים האלה לא רק בשטח בית הספר.

3.

קיבלתי מאות תגובות על הקטע הזה, שפרסמתי השבוע, מהורים ומתלמידים שמרגישים שמשהו בשיטה חייב להשתנות. כך כתב לי ביום ראשון הרב יובל לוינגר מאולפנת קריית גת: "לפי כללי משרד החינוך, היום אמורים עשרות אלפי נערים ונערות לקבל תשובה מכריעה, אם התקבלו לישיבה התיכונית או לאולפנה שבה ביקשו ללמוד. זה כבר הבן השלישי שלי, ואני קצת מתורגל. התשובה תגיע במייל. אם תהיה שלילית, בחור צעיר שרק לפני שנה חגג בר מצווה ייאלץ להתמודד עם 'לא', ואז לשמוע אם גם חבריו האחרים התקבלו או נדחו.

"אני פונה לכל בני הנוער המקסימים שיקבלו היום תשובה שלילית, וזה מסר לצעירים גם במגזרים אחרים, מול כישלונות אחרים: כל החיים עוד לפניכם. זו לא קלישה, עוד תמצאו את המקום המתאים לכם. התשובה השלילית שקיבלתם רק משדרגת אתכם: היא הופכת אתכם לאנשים שידעו להאמין בעצמם גם כאשר אחרים לא תמיד האמינו בהם. תצטרפו לאלברט איינשטיין, לתומס אדיסון, לסטף ורטהיימר, לרמי לוי ולעוד רבים אחרים שהצליחו בתחומם גם כשאחרים לא נתנו להם סיכוי, שלא לדבר על רבנים וגדולי תורה שצמחו כך. תאמרו תודה למוסד שלא קיבל אתכם על מבחן הבגרות הראשון שעברתם. במבחן הזה גיליתם שהערך שלכם לא תלוי רק באחרים.

"ואתם, ההורים, זה הזמן שלכם. קבלו באהבה את יצירת המופת ששלח לכם הקדוש ברוך הוא בלי כל תנאים ובלי מבחני קבלה".

4.

הסיסמה הזו לא תככב בשום קמפיין בחירות: "אדרבה, תן בליבנו שנראה כל אחד מעלת חברינו ולא חסרונם". לפני 232 שנים נפטר רבי אלימלך מליז'נסק, שכתב את המילים האלה. הרב אייל ורד כתב ברוח זו על עונת הבחירות הנוכחית: "מי יספר למנהיגים שלנו שהשיח כבר השתנה מזמן? מי יגלה את אוזניהם שהעם שלנו כבר עבר לשפה אחרת? לא שיח שפוגם, שמראה חולשות, אלא שיח מפרגן, שיח מאמין. במקום 'כשאני הייתי ב... אתה היית ב...' שמזכיר ויכוחים של ילדים בחצר גן הילדים, יש אפשרות אחרת: 'אין לי ספק שפלוני הוא אדם ראוי וטוב, ועשה הרבה דברים טובים למען עם ישראל, ולמרות זאת אני חושב שבעת הזאת אני מתאים ממנו'. ואפשר גם להמשיך הלאה: 'לא ארצה לוותר על כישוריו בהמשך, והייתי שמח לשתף איתו פעולה לטובת המדינה'.

"זה נראה לכם תמים? משהו שמגיע מבית המדרש, שלא מכיר את הפוליטיקה הנשכנית? ובכן, בעולם העסקי השיח הזה כבר עובד. שם כבר מזמן עברו לשיח של win-win, של שיתופי פעולה וחיבורים, שהם סוד ההצלחה הכלכלית. היום יודעים שצריך לא רק לנצח ולהרוויח כסף אלא להרגיש שותפות, משמעות, קשר. גם במערכת החינוך מדברים כך היום ועוברים ליותר שיתוף בין מורים לתלמידים, יותר הטלת אחריות בשיח לא כוחני. זה עובד. רק הפוליטיקה נשארה מאחור בשיח לא מעודכן, נמוך ומקטין. רבותיי, תתעדכנו".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
ירושלים עולה עולה

  מאמר מאת עפר ברקוביץ

חופש טוב

  שלשה טיפים למימוש החופש...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם