הכנסת אינה בית כנסת

 5 knesset

איתמר סג"ל

תגובה למאמר המערכת מהשבוע שעבר

בגיליון האחרון עלתה במאמר המערכת הצעה וקריאה להקמת מועצה ציבורית רבנית רחבה למפלגת הציונות הדתית. על פי מה שנכתב, זו הדרך היחידה להשיב את האגף הליברלי למפלגה שפעם הייתה ביתו, אך כעת הוא חש בה מעט כאורח זר. ייתכן, הלוואי, אך לצערי אני ממש לא בטוח שכך יקרה.

האם האגף הליברלי הלך לבנט או ליש עתיד בגלל ענייני דת ומדינה? ממש לא. האגף הליברלי אוהב מאד את המדינה, רוצה מאד מדינה יהודית, אבל חקיקה דתית מעניינת אותו כקליפת השום, אולי טיפ טיפה יותר. האגף הליברלי לא הלך לבנט מפני שהוא מתכון לאמץ את גביזון-מדן, אלא כי הוא צעיר, רענן, מדבר בשפתם. אצלו הם מרגישים בבית, הרי בנט זה אח. שום רב כזה או אחר לא ישיב אותם בהמוניהם, אפילו להפך. מעורבות רבנית מרחיקה אותם עוד יותר. למרבה הצער, אגף תורני ליברלי, כזה שסקרן מאוד לדעת מה יהיה עם חוק הגיור, חוק הכשרות וחוק הפונדקאות, לצד נאמנות ומחויבות להלכה ממבט ליברלי – פשוט כמעט לא קיים. תשאלו את יאיר לפיד, שכבר בדק את העניין, התאכזב, ומיד דחק את חבריו הדתיים המהפכניים לתחתית הרשימה.

אין ספק שחובת המפלגה לשתף, להתייעץ ולברר דעת תורה בכל הנוגע לפעילות הפרלמנטרית בתחומי דת ומדינה. אין ספק ואין שאלה שמפלגה ציונית-דתית שמתעלמת מרועי העדה בצמתים כאלה, מועלת בתפקידה. מה שכן, צריך לזכור שפוליטיקה היא זירה. זירת קרב, אבל גם זירת משחק. זה עולם של כיפופים, עולם שבו כדי להרוויח דבר אחד אתה מוותר או מתפשר על דבר אחר, ועדיין לא קם הפוליטיקאי שיצא כשכל תאוותו בידו. בבית המדרש מבררים דעות, בכנסת כורתים בריתות

לכן, אם מישהו חושב שרב ליברל כזה או אחר והקמת מועצה ציבורית רבנית ישיבו את נוטשי הבית, הוא עתיד לנחול מפח נפש. הדרך להשיב את הנוטשים עוברת במסרים ברורים של אחדות, רוח גדולה, מצע ימין מדיני, כלכלי, ביטחוני וחברתי סדור ומסרים ברורים.

עד כאן טכניקה, מכאן המהות. בעבר הרחוק והקרוב עלתה ארץ ישראל על שלחן הניתוחים הפוליטי. על כך הצבענו, על כך נלחמנו, על כך גם בכינו. כיום, מטרה חדשה מונחת על הכוונת: הגיור, הכשרות, ערכי המשפחה, מערך הנישואין, בתי הדין הרבניים, השבת, החינוך לתרבות יהודית, תורה ונ"ך בבתי הספר, ובראש הפירמידה – הרבנות הראשית לישראל והרבנות הצבאית, שני המוסדות שמבטאים יותר מכול את מקומה של היהדות במרחב הציבורי בישראל, כמהות וללא ככלי שירות בעלמא. כלי העבודה הם: הכנסת, התקשורת, השלטון המקומי, ומעל הכול בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ שהוכיח נאמנות מתמדת בכל הקשור להצרת כוחה וכרסום מעמדה של היהדות במרחב הציבורי בישראל, גם אם הדבר עומד בסתירה מובהקת לדברי המחוקק או לכוונותיו.

אין ספק שחובת המפלגה לשתף, להתייעץ ולברר דעת תורה בכל הנוגע לפעילות הפרלמנטרית בתחומי דת ומדינה. בראש ובראשונה זה המסר: התורה אינה מנותקת, יש לה מה להגיד. זו תורת גאולה, תורה של ארץ ישראל, זו תורת המדינה. אך לא רק. גיור, פונדקאות, שבת וכשרות הן סוגיות הרות גורל. הן סוגיות ששלובות בהן שאלות הלכתיות כבדות, לצד חובת ראיית פני עתיד ותבונה, והן כוללות השלכות חברתיות ופוליטיות. האם נכון להקל בגיור ללא קבלת מצוות? מה ההשלכות החברתיות של הרחבת הפונדקאות על מבנה המשפחה בישראל? אין ספק ואין שאלה שמפלגה ציונית-דתית שמתעלמת מרועי העדה בצמתים כאלה, מועלת בתפקידה. על זו הדרך, אין ספק כי יש לכלול במועצה ציבורית כעין זו מנעד רחב ככל האפשר, חרד"ל וליברל יחדיו, ובתנאי שיכירו בתנאי הסף – ערכה הדתי של מדינת ישראל, לצד מחויבות להלכה כפי שנמסרה בעם ישראל על ידי חכמי ישראל, מוסרי התורה שבעל פה.

מה שכן, הכנסת אינה בית כנסת, ממש ממש לא. זר לא יבין זאת. פוליטיקה היא זירה. זירת קרב, אבל גם זירת משחק. זה עולם של כיפופים, עולם שבו כדי להרוויח דבר אחד אתה מוותר או מתפשר על דבר אחר, ועדיין לא קם הפוליטיקאי שיצא כשכל תאוותו בידו. בבית המדרש מבררים דעות, בכנסת כורתים בריתות. זו הסיבה שבדרך כלל רבנים גילו שמוטב להם לכופף בהונות בבית המדרש מאשר לכופף ולהתכופף בכנסת. לכן – מועצה ציבורית רבנית? כן, חשוב מאוד, לצד הפרדת רשויות ברורה. דהיינו: מהות, מה צריך, מה האידיאל ומה היעד – כן! אבל איך, כיצד, מתי ועם מי – לא כדאי. התערבות רבנית בכל פעולה ופעולה, כנהוג בסיעות החרדיות, עלולה לשתק לחלוטין את פעילות המפלגה. משל לדבר: רב לא יכול להתיר פינוי יהודים מארץ ישראל. פוליטיקאי יכול לחתום על חוק ההסדרה, גם במחיר ויתור על עמונה ונתיב האבות.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם