מקצוע שיתאים גם ל-2050

 ac 2 2050
העולם מתקדם בקצב מסחרר עד שאפשר לחשוש שמה שנבחר ללמוד עכשיו יהיה לא רלוונטי בעוד כמה שנים * כמה תובנות על העולם החדש ועל איך הוא ישפיע על בחירת מסלול הלימודים שלכם

עידית ביטון, מנכ"ל Boost Academy מקבוצת פילת – מכללה למקצועות המחר

כולם מדברים על עולם התעסוקה של מחר בנימה מעורבת של ציפייה, התרגשות וחשש מפני הבאות. תחזיות אופטימיות והזדמנויות חדשות מתערבבות עם תחזיות אפוקליפטיות המנבאות עולם של רובוטים. אז מה באמת יהיה בעתיד ואיך נדע להיערך אליו?

אני מאמינה שהיכולת לקבוע מה יהיה בעתיד נתונה בידינו. אנחנו נחליט מה יהיה העתיד שלנו, נעצב ונבנה אותו וגם נשפיע על העולם הסובב אותנו. מחקרים על מגמות, התפתחויות ושינויים מתמידים בעולם התעסוקה אפשר לראות כבר עכשיו, ומגמות אלה משפיעות על הבחירות שלנו כבר היום ויכולות לסייע לנו בבחירה של אפיקי לימוד, הזדמנויות חדשות ותכנון העתיד שלנו. העתיד מרגש ומלא הזדמנויות.

ניסיתי לרכז תובנות שכדאי להביא בחשבון רגע לפני שיוצאים לדרך:

  1. העולם החדש הוא עולם של מיומנויות, לא של ידע – בעבר רכשנו השכלה כדי לצבור ידע בתחומי מקצוע שונים, ובעזרת הידע הזה יצאנו לעולם העבודה. אנחנו חיים בעולם שבו כל בוקר נידרש ללמוד משהו חדש:שפה, טכנולוגיה או יישום מסוג חדש. הידע של אתמול נעשה מהר לא רלוונטי. בעולם החדש ליבת היכולות שלנו היא המיומנויות שלנו, ואותן נפעיל בכל מקצוע שנבחר.

מהן מיומנויות עתיד? יכולת מנהיגות, יכולת פתרון בעיות, אינטליגנציה רגשית, יצירתיות וגמישות מחשבתית, יכולת עבודה בצוות ועוד. תוכניות לימודים שידעו לפתח את המיומנויות הרכות שלנו, לעזור לנו לעשות בהן שימוש, צריכות להיות תנאי הכרחי לבחירה שלנו בלימודים.

  1. גם וגם – סדר עדיפויות הוא מונח של העבר. היום אנחנו מוצאים את עצמנו עושים גם וגם. היום אנשים רוצים להיות מהנדסים, אבל גם להתמחות ברפואה. לעסוק בספורט וגם להרצות באקדמיה, לעבוד ביום וליצור בלילה ועוד.

לא יהיו עוד שעות ביממה בעתיד, אבל חלוקת הזמנים, היכולת לגוון בין דברים והאופן שבו ההיבטים השונים בחיינו יתארגנו למרקם אחד מיוחד ואישי? זה קורה כבר היום. גם במקומות עבודה. רקע מולטי דיסציפלינרי, של התמחויות מרקעים שונים, יאפשר לנו להיות מגוונים, יצירתיים, גמישים ורלוונטיים יותר לעולם התעסוקה העתידי.

אל תתביישו לשלב גם תחומים שלא נראים קשורים זה לזה. ייתכן שבעולם המחר יהיו פסיכולוגים של רובוטים, פסיכולוגים שיסייעו למתכנת להבין טוב יותר את האדם, ולאור זה לקבוע את סדרת הפקודות בשלבי התכנות. אין דברים שלא קשורים זה לזה. אתם תעשו את החיבור. זה העתיד.

  1. פרקטיקה משולבת בלימודים – אחת הטענות של בוגרי אקדמיה שמתקשים למצוא עבודה היא שכולם מחפשים ניסיון. זהו מרכיב מהותי וחשוב, ומעסיקים צמאים אליו. ללימודים יש יכולת לגשר לפחות על חלק מהפער הזה ולאפשר לנו גם לצבור ניסיון. חפשו לימודים שמשלבים התנסות, שיש בהם גם מרצים שבאים מעולם התעשייה, שמבינים מה השוק צריך. שיודעים לעזור לכם להפוך את הידע התאורטי למעשה ולספק לכם אלמנטים שונים של ניסיון שישמשו אתכם, אולי כבר במהלך הלימודים, בעבודות שתבחרו לעשות.
  2. לתכנן קדימה, להתכונן לשינוי – המחקרים טוענים שבעולם התעסוקה העתידי נחליף ארבע קריירות במהלך חיינו. זה אולי נשמע הרבה, אבל גם זו מגמה שכבר החלה. החדשות הטובות הן שאין להחלטה שנעשה היום השפעה על חיינו מעתה ועד עולם. עוד נשנה, נשתנה, נחלום ונחליף מקצוע. קחו את ההחלטה בפרופורציה. מקסמו את ההווה ואספו למידות לדרך.
  3. מה החלום שלכם? חשבו מה אתם באמת אוהבים לעשות, ואז חשבו מה המקצוע שיעזור לכם לעשות כסף ממה שאתם אוהבים לעשות. כשאנחנו עושים את מה שאנחנו אוהבים אנחנו עושים את זה טוב יותר, נהנים מהעשייה, מגיעים רחוק יותר ומצליחים. ואל תדאגו, בעתיד תחלמו על דברים חדשים וגם תדעו להמציא את המקצועות שיהפכו את החלום החדש לעסק.
  4. הדרך לעצמאות – חלק מהמחקרים טוענים שבעתיד שיעור גבוה של העובדים יהיו פרילנס. כלומר, לא נעבוד כשכירים אלא כעצמאים בחברות. נקדם מיזמים ונעבוד באופן זמני או חלקי. זה מלמד על הרצון שלנו להיות עצמאים, על הצורך לנהל את הזמן שלנו ואת עצמנו ולדעת להוביל פרויקטים עד ליישומם המלא.

חפשו לימודים שיודעים לספק לכם כלים להיות עצמאים. גם כשכירים בארגון היכולת להיות עובד עצמאי, להוביל מיזם ולעמוד ביעדים היא תנאי הכרחי להתקדמות.

  1. ובכל זאת תכנות – עולם התעסוקה של המחר הוא עולם טכנולוגי יותר. לא משנה אם המקצוע הוא פסיכולוגיה, משאבי אנוש, רפואה או מקצוע של מדעים מדויקים, הטכנולוגיה היא הכלי המאפשר. תכנות הוא שפה, ובדיוק כמו שאר לימודי הליבה מלמדים היום ילדים את שפת התכנות. אל תוותרו על השפה. היא תשמש אתכם בכל מקצוע שתבחרו ותעזור לכם להיות טובים בו יותר. שלבו קורסים כאלה בלימודי התואר שלכם ותעשירו מאוד את היכולת שלכם.
  2. Long life learning – זה המונח שבו משתמשים היום כדי ללמדנו שלכל שלב בחיים שלנו יהיה מערך לימודים חדש, מרגש ואחר שיאפשר לנו להתאים את עצמנו לעולם תעסוקה דינמי. אל תחשבו על הלימודים כעל הזדמנות חד-פעמית; חשבו עליהם כעל מסע חיים רב הזדמנויות, ובכל הזדמנות הקפידו לאסוף אליכם לתיק הגב חוויות, ידע ומיומנויות, כי בסופו של דבר הם יצטברו לערך שלא יסולא בפז.
  3. למדו! אל תחכו שילמדו אתכם – האחריות ללמידה היא שלכם. בעולם התעסוקה של המחר אתם הם שתבנו את סולם התפתחות שלכם בארגון. לאן שתשאפו תוכלו להגיע, זה בידיכם. התחילו בקבלת אחריות ללמידה שלכם. חשבו מהם הדברים שתרצו לחזק אצלכם: מיומנויות, כישורים, מוטיבציות – הקדישו את הלימודים שלכם להזדמנות לבחון את התחומים שתרצו להרחיב בהם את הלמידה, לשפרם ולפתחם.
  4. תיהנו! לא חשוב מה תבחרו, תיהנו מהזמן הזה, מהאנשים שלומדים איתכם ואולי יהפכו לשותפים העסקיים העתידיים שלכם, מהדרך שתעברו, מהצמיחה ומההזדמנויות החדשות שיעמדו לפתחכם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם