תפוח אדמה לוהט? אז מה

 m 14 food
הבריחה של המפלגות מעיסוק בזהותה היהודית של המדינה מדאיגה. עדיין לא מאוחר להיכנס לנושא וללבן אותו היטב

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה ב"נאמני תורה ועבודה"

הבחירות בפתח והמפלגות שפונות למגזר הדתי-לאומי מתחרות זו בזו על נושא אחד ועיקרי. זה לא החינוך הדתי, לא סוגיות דת ומדינה ואפילו לא כיצד לטפל באיום הטילים מעזה. האיום הוא אחר – מערכת המשפט בכלל ו"שלטון" בג"ץ בפרט.

בימין החדש הציגו תוכנית מאה ימים לרפורמות במערכת המשפט, באיחוד מפלגות הימין דרשו את ראשות ועדת חוקה, חוק ומשפט לאיתמר בן גביר, ובליכוד השר זאב אלקין הודיע ש"צריך לעשות סדר במערכת המשפט".

הנה תזכורת קלה מי יושב בבית המשפט העליון. שופט אחד למד בישיבה-יוניברסיטי אצל הרב סולובייצ'יק. שופטת אחרת שירתה בשירות לאומי בקריית שמונה לאחר לימודים בבית הספר "חורב" בירושלים. אחד למד במדרשיית נעם בפרדס חנה ושופט נוסף היה בשכבה מעליו בבית הספר צייטלין בתל אביב. שופט נוסף סיים שלוש שנים לפני כן את לימודיו בישיבה התיכונית מרום-ציון בירושלים, קריית נוער של היום. עוד שופט הוא בוגר ישיבת הר עציון ומתגורר בגוש עציון גם היום.

שישה בוגרי מוסדות הציונות הדתית, חלקם בוודאי עדיין מזוהים עם המגזר, מתוך 15 שופטים בבית המשפט עליון. אלה הפנים של בג"ץ ובמידה רבה הפנים של מערכת המשפט בישראל. לא מדובר בתל-אביבים מובהקים או בנציגי התנועה הקיבוצית.

ביקורת על בית המשפט העליון היא לגיטימית ורצויה במשטר דמוקרטי. שופטי בג"ץ לא חסינים מטעויות ורצוי לחשוב מחדש על שיטת מינוי השופטים ועל הסדרה של סמכויות ביטול החוקים בידי בג"ץ, למשל באמצעות חקיקת חוק יסוד החקיקה כפי שהוצע בעבר.

עם זאת, העובדה שהביקורת הזו עברה לראש סדר היום של הנציגים הפוליטיים של הציונות הדתית איננה סיבה לגאווה. להפך. אמנם רצוי וראוי שהציונות הדתית תעסוק בשלל המערכות המשפיעות על זהותה של מדינת ישראל, בתוך כך הזהות הדמוקרטית שלה. אך מאז ומעולם הדאגה של נציגי הציונות הדתית הפוליטית הייתה לזהות היהודית של המדינה ולחיבור שלה עם זו הדמוקרטית.

במערכת הבחירות הזו אין שיח על דת ומדינה, ודאי שלא במפלגות המגזריות. אפילו בצלאל סמוטריץ', שהשיק במסגרת האיחוד הלאומי תוכנית מסודרת לענייני דת ומדינה רק לפני שנה, בורח מעיסוק בנושא. צריך לחפש בזכוכית מגדלת את ההתבטאויות והבטחות הבחירות של מפלגת איחוד הימין החרד"לית בענייני דת ומדינה. בימין החדש השיקו לפני כמה שבועות מצע מפורט שכולל אמירה בודדת ועמומה בנושא: הקמת ועדה שתעדכן את אמנת גביזון-מדן. נציגי המפלגה מודים שמדובר בנושא שהם מעדיפים לא להתקרב אליו. ולא דיברנו על הליכוד ונציגיו הדתיים שלא מתייחסים לנושא כלל.

במצב הנוכחי, מה שצפוי לקרות הוא שהזהות היהודית של המדינה תמשיך להיות מופקרת לחרדים, שזה לחם חוקם. כשעלה לסדר היום הציבורי דיון בדרישות של בית הדין הרבני לבדיקת די-אן-איי מעולים יוצאי מדינות חבר העמים לצורך הוכחת יהדות, שמענו את אריה דרעי מצד אחד ואת אביגדור ליברמן מהצד השני. קולם של הרב רפי פרץ ונפתלי בנט לא נשמע. לא פלא אם כן שמפלגה כמו "זהות" החלה לתפוס תאוצה מאז הצטרף אליה מנהיג כמו הרב חיים אמסלם שנושאים אלה נמצאים בראש מעייניו.

עוד לא מאוחר להתעורר ולשים דגש על הסוגיות הקשורות לזהותה היהודית של המדינה. למרחב הציבורי בשבת שהולך והופך לערך מפלג בין דתיים וחילונים במקום לערך משותף, למשבר ההולך ונפער מול יהדות התפוצות, למערכת הכשרות המסואבת, לחוסר בהנהגה רבנית ציונית קשובה ברבנות הראשית. מי שיקבל על כך אחריות גם יחזיר את הציונות הדתית לעמדות ההשפעה שמהן היא נעדרת, בניגוד למערכת המשפט, וגם יתוגמל על ידי הציבור בקלפי.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם