דברי פרץ

 5 harv peretz
חמשת חלוקי הנחל של בן פרצי
יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, מסכם את מערכת הבחירות, מתווה חמישה עקרונות לקדנציה הקרובה ומגלה את רוחו של חג החירות גם במגרש הפוליטי

הרב רפי פרץ

אחיי ורעיי, בני הציונות הדתית לגווניה המיוחדים!

אנו נמצאים בימים עוטי הוד והדר, מלאי שמחה וחן, שבהם עם ישראל חוגג את חג הפסח, חג המבטא את היציאה ממצרי השפל והעבדות למרחבי החירות והעוז. ובתוך הימים הללו, בתוך השמחה הגדולה והחירות הפנימית, אני מוצא את עצמי מתהלך בתחושת תוגה ואובדן. תשע שנים שתחושת השכול מלווה אותי, מאז היום הנורא שבו הודיעו לי על נפילתו בקרב בעזה של תלמידי ורעי רס"ן אלירז פרץ.

אלירז, גיבור ועניו, לוחם ללא חת ואבא מופלא, היה לי כבן. באלירז ובתכונותיו ראיתי סמל ודוגמה לבני הציונות הדתית, סמל לאהבת ישראל וסמל לאהבת הארץ ומסירות נפש למען תקומתה. מתהלך הייתי וגאווה בליבי על שזכיתי לסייע בצמיחתו של הענק הזה, ועימה יחד תוגה על שלא מעט מחלומותיו המיוחדים והמפתיעים נשארו פתוחים.

ובתוך כך ימי בחירות. הקמפיין מאחורינו, הפנים קדימה לעבר עשייה מאתגרת וברוכה, ובראשי מתגבשות תובנות ראשוניות. תובנות על תקופת הבחירות, על אלירז ומורשתו ועל חג הפסח הממשמש ובא.

בהגדה של פסח אנו אומרים "רבן גמליאל היה אומר: כל שלא אמר שלושה דברים אלו בפסח לא יצא ידי חובתו, ואלו הן: פסח, מצה ומרור". בהסתכלות מעמיקה אפשר לראות במילים אלו שלושה עקרונות יסוד שמשמעותיים גם לימינו.

  1. הפסח – בתי ישראל במצרים, המאוחדים כולם יחד בעת הופעת השכינה, מסמלים את האחדות שיש בעם ישראל לדורותיו ואת הנשמה הפנימית הבוערת בעם כולו לפעול למען גאולת העם והארץ. כך היה במצרים, וכך היה – אלפי שנים אחר כך – עת התחדשה שלהבת הציונות והשיבה את אומתנו לעצמה, לארצה ולא‑לוהיה, כי חד הם.

את האחדות והנשמה הבוערת ראיתי בחודשיים האחרונים בכל מקום שבו זכיתי לדבר עם הציבור. ראיתי התלהבות של אנשים הנקראים לדגל, אנשים שעוזבים את עיסוקיהם ועושים לילות כימים כדי להחזיר לעם את העוצמה ואת התקווה, נוער ומבוגרים ממכינות, מתנועות נוער, מהשומר החדש ומהגרעינים התורניים. פשוט גילוי מדהים ומפעים.

בחיי כטייס טסתי בהרבה טיסות מבצעיות במטוסים בעלי כנפי פלדה. בחודשים האחרונים גיליתי חוויית טיסה חדשה, מרגשת ועוצמתית: טיסה על כנפי רוח ואמונה. בטיסה הזאת ממעוף הציפור התגלו לי לא מעט דברים. ראשית, חיבור הכוחות של הציונות הדתית ניצח. האחדות ניצחה! שנית, יש בית אחד לציונות הדתית בו לכולם יש מקום
  1. המצה – סמל לרוח שאינה משועבדת לחומר. המצה היא מאכל חומרי המשוחרר מכל שעבוד לחומר. עם ישראל חי וניזון מרוח גדולה ולא מחיי חומר נמוכים. ראיתי והפנמתי.
  2. המרור – את הברכה הגדולה שה' מרעיף עלינו אנו יכולים להפוך למרור על ידי עין רעה, לשון הרע, פלגנות וחוסר אמון. בית המדרש של גאולתם של ישראל, בית המדרש של הציונות הדתית שבו גדלתי, יודע להפוך מר למתוק. יודע שלא לכפור בטובתו של מקום אלא להוסיף עין טובה ואחדות. זה אלירז וזה עמנו היקר. אחדות, רוח גדולה ועין טובה. אלו היסודות שעליהם בניין איתן יכול לעמוד לאורך זמן. אלו היסודות שרציתי להנחיל לאחיי בני הציונות הדתית. "לא בחיל ולא בכוח כי אם ברוחי אמר ה'".
  3. בתקופת הבחירות שעברנו הרבינו להבליט את השוני בין החלקים והשקפות העולם הנמצאים בקרב עמנו, אך האמת היא שהמחבר רב על המפריד. אויבינו הקמים עלינו יודעים זאת היטב ושולחים טילים קטלניים לפגוע בנו רק בגלל היותנו יהודים היושבים במדינת ישראל. כלל לא אכפת להם מהכתובת המדויקת ומזהות הנפגעים. כולנו רקמה אנושית אחת חיה, כולנו שותפים בספינה אחת יקרה ואהובה, וראוי שנשוט בה יחדיו באהבה ובשמחה.
  4. לחזק את הזהות היהודית במדינת ישראל היהודית-דמוקרטית, את ערכי השבת, הגיור, המשפחה היהודית, החיבור לאמונה ולתורה, וכל זאת בהנהגת הרבנות הראשית לישראל.
  5. לקרב את כל פלגי הפוליטיקה וליצור פוליטיקה חדשה ונקייה, הוגנת, סומכת ומאמינה.
  6. לקרב ולחזק את ראש ממשלתנו מתוך אמון גדול ביושרו, במנהיגותו ובזכויותיו הרבות בקידום עמנו הנפלא.
  7. לקרב אל ליבנו את צבא ההגנה לישראל, צבא יקר וקדוש, שזכיתי לשרת בו 43 שנה בתפקיד טייס, מפקד ורבצ"ר.

בחיי כטייס טסתי בהרבה טיסות מבצעיות במטוסים בעלי כנפי פלדה. בחודשים האחרונים גיליתי חוויית טיסה חדשה, מרגשת ועוצמתית לא פחות מטיסה במטוסיה המתקדמים של מדינת ישראל, טיסה על כנפי רוח ואמונה. כך חשתי בכל מקום שבו זכיתי לבקר בשבתות, בכנסים ובמפגשים למיניהם: בכולם חשתי רוח גדולה ומאמינה, רוח שנושאת אותי ונותנת תקווה לעתיד טוב ולחיבור מחודש.

בטיסה הזאת ממעוף הציפור התגלו לי לא מעט דברים. ראשית, חיבור הכוחות של הציונות הדתית ניצח. האחדות ניצחה! שנית, יש בית אחד לציונות הדתית! בית אחד שבאחריותו ההיסטורית מכיל את כל הגוונים, מהמסורתיים ועד בני הישיבות, בקיבוצים ובערים, במושבים וביישובי ההר. לכולם יש מקום. פריפריה, גרעינים, תנועות הנוער והקיבוץ הדתי. כולם בנים אהובים ושותפים לדרך. ואני קורא מכאן לכולכם לראות בנו את הבית, לסמוך עלינו ולתת בנו את האמון שנדע להקשיב, לתת מקום לכולכם ולייצג את כולכם נאמנה. כך גדלתי משחר נעוריי, כך גידלתי אלפי תלמידים במכינת 'עצם', שעמדתי בראשה, וכך בענווה אני עומד בפני ציבור הציונות הדתית ואומר בפשטות: ביתנו הוא ביתכם.

בסיום דבריי רציתי לציין חמש אבני יסוד בדרכנו המשותפת. דוד המלך, 'בן פרצי', בעומדו מול גוליית, לוקח חמישה חלוקי נחל ויודע נאמנה שבהם ינצח. בכך דוד מורה לנו מסר לדורות כי לא בשריון כבד מנצחים אלא באבנים קטנות, שמהן תיבנה דרכנו ותתבסס.

ואבן אישית אחרונה, אליכם הצבור הציוני-דתי, המתנדב בכל מקום, הנקרא לדגל ונענה תמיד, האומר "הנני" לכל משימה: ציבור אהוב ויקר, זכות גדולה היא לי להיות שליח הציבור שלכם, ובענווה ובאהבה גדולה אני מתחייב לפעול למענכם ולמען העם כולו. תפילתי שה' יצליח דרכי ויאיר פניו בטוב עמנו במעלה הדרך במסילה העולה בית אל.

חג שמח ומבורך לנו ולכל בית ישראל!

צילום: יוני ורנר

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם