בניי הם

5shlush

שלושה ימים לפני חג השבועות האחרון נפטר הרב דוד שלוש, אחד מגדולי תלמידי החכמים בדורנו ורבה הראשי של נתניה במשך 63 שנים * לרב הייתה השקפת עולם ציונית דתית מובהקת. הוא כתב את אחת מהתשובות היסודיות בקשר לחגיגות יום העצמאות ויום ירושלים, וראה במדינת ישראל אתחלתא דגאולה * הרב עסק רבות בחקר התנ"ך וכתב שבעה ספרים יסודיים ומעמיקים על חמשת חומשי התורה ועל תהלים * בהלווייתו הספידו אותו, בין השאר, האדמו"ר מצאנז, הרב שמואל אליהו, הרב יצחק יוסף, הרב דוד לאו והרב עמאר * הנה דברים דווקא מפיו של נתנייתי צעיר, הלומד בשיעור א' בישיבת מרכז הרב
ינון יצהרי


שלושה ימים לפני חג השבועות האחרון הלך לעולמו אחד מגדולי תלמידי החכמים שקמו לציונות הדתית בדור האחרון. אולי הוא לא מבית המדרש הקוקניקי הקלאסי שאליו אנו רגילים, אבל הוא תלמיד חכם ציוני במלוא מובן המילה. הרב חיים דוד שלוש, רבה הראשי המיתולוגי של נתניה. אינני מתיימר להספיד אותו במאמר זה, קטונתי. בסך הכול רציתי לספר על כמה נקודות בדמותו שנגעו בי.


שלושים ושלוש. זהו הגיל שבו שלח הרב עוזיאל את הרב שלוש לשמש כרבה של נתניה.


אפשר ללמוד מכך על המחסור העצום בתלמידי חכמים שהיה אז בארץ, על ההערכה הרבה שרחש הרב עוזיאל לרב שלוש או על גדלותו התורנית בגיל כל כך צעיר. אבל יותר מכול, ניתן ללמוד על האחריות הגדולה לכלל ישראל שפיעמה ברב שלוש. אחריות זו גרמה לו להסכים לקבל על עצמו משרה תובענית וקשה בגיל צעיר כל כך. אחריות זו גרמה לו, בעוד הוא מטופל בילדים קטנים, לעזוב את החממה המוגנת של פורת יוסף והעיר העתיקה לטובת מדבר שממה רוחני, כדי להפוך אותו למקום תורה פורח ומשגשג.


הרב זצ"ל נפטר בגיל תשעים ושש. חישוב זריז מוביל למסקנה שמאחוריו עומדות שישים ושלוש שנות רבנות.


שישים ושלוש שנים!


הרב התבטא פעם ואמר שכשהוא הגיע לנתניה לא היה לו עם מי ללמוד. פשוט כך. במשך למעלה מיובל שנים הוא עבד כדי להגשים את המטרה שלשמה הגיע לנתניה – להפוך אותה למקום שחיים בו חיי תורה. שישים ושלוש שנים הרב המשיך לחפש, באותה חיוניות התחלתית, כיצד להרבות לימוד תורה בעיר, כיצד לחזק את חומות הטהרה והקדושה, כיצד להתמודד עם הבעיות ההלכתיות החדשות שצצו בכל תקופה. במשך שישים ושלוש שנים הוא העביר שיעורים בין מנחה לערבית לקהל של בעלי בתים, בלי לחפש קידום למשרה רבנית נחשקת יותר. להפך. הוא סירב לכל ההצעות שהגיעו אליו, והיו כאלה.


חשוב לזכור שכשהוא התחיל אף אחד לא הבטיח לו שיצליח, אבל הוא היה מוכן לעבוד קשה כדי לקדם את החזון שלו. הוא האמין בחשיבותם של תהליכים ארוכי טווח שלבסוף יפעלו את פעולתם. הוא רץ למרחקים ארוכים, ואחרי הכול – הצליח.


לפני כשנתיים נקלעתי לתפילת מנחה בבית הכנסת של הרב. בית הכנסת שוכן במרכזו של אחד האזורים הצפופים ביותר בנתניה, אזור התחנה המרכזית. לאחר התפילה הרב יצא מבית הכנסת ופנה לביתו. ואז ראו עיניי מחזה מדהים: באמצע הצומת הסואן נעצר ג'יפ שחור ונוצץ ומתוכו יצא גבר מגודל שלגופו חולצה הדוקה ולראשו כיפת השמיים. האיש רץ במהירות אל הרב, ופשוט – ביקש ברכה. מאחור נשמעו צפירות נזעמות, מלפנים הרמזור עמד להתחלף כל רגע, והאיש – בשלו. הרי הרב שלוש באמצע לברך אותו.


לפני שבוע עמדתי באזכרה שנערכה בבית הכנסת של הר, בית הכנסת שהרב השקיע בו את מיטב אונו והונו. בצד שמאל של בית הכנסת יש שורת חלונות מצוירים: על כל חלון מצויר קבר של תנא או אתר קדוש, ומתחת לציור מופיע ציטוט מתאים. על שני חלונות מצוירים קברו של רשב"י וקברו של רבי מאיר בעל הנס. פתאום שמתי לב לציטוטים שהופיעו שם. לא נכתבו שם המשפטים הבנאליים כגון "אלהא דמאיר ענני" או "כדאי רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק". המשפטים שהרב ביקש מהצייר לכתוב היו: "כל ישראל בני מלכים הם", מתחת לקברו של רשב"י, ו"בין כך ובין כך בניי הם", מתחת לקברו של רבי מאיר בעל הנס.

כשראיתי את שני הציטוטים שהרב בחר לרשום על חלונות בית הכנסת שלו, פתאום הבנתי. הבנתי איך אפשר, בגיל שלושים ושלוש, להתחיל לכהן בתפקיד רב עיר. הבנתי מה מקורה של ההתמסרות למטרה במשך למעלה מיובל. והעיקר – הבנתי למה אנשים מוכנים לעצור ג'יפ נוצץ באמצע צומת סואן רק כדי לזכות לנשק לו את היד.

צילום: יח"צ 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם