לכוון גבוה

4halamish

אפשר לחיות עם הבינוניות, אבל כשיש לכם הזדמנות להרים את השמיים, אסור לכם לפספס אותה. אתם תחליטו. 
הרב חן חלמיש - ראש ישיבת כיסופים בניצן

הוא הגיע. הוא ניצב לפניך בגודל טבעי – החופש הגדול. עתה אין אף אחד שמציע לך לו"ז יומי או שבועי. אתה זה שצריך לברוא את ימיך באופן ממצה ומעצים.
לפעמים זה יכול להיות משפט אחד קצר שמישהו אומר לך וזהו – אתה נדלק. אני זוכר בדיוק את הרגע שזה קרה לי. לאחר שנים רבות בתפקיד ר"מ בישיבה לקחתי פסק זמן לשנה, ובה למדתי בישיבה אחרת במטרה להעמיק שורשים, להתמלא בתורה כמו בחור ישיבה, נקי מהעול המבורך של שיעור יומי בסוגיות העיון, ולרענן את המחשבות ואת האופקים. שבתי לתפקידי בישיבה כר"מ שיעור ה', ובוקר אחד, משום מקום, פנה אליי אחד מתלמידיי ואמר לי: "רואים שעבר עליך משהו". "מה?" שאלתי, והוא השיב: "לא יודע, אבל אני מרגיש שאתה מכוון גבוה". לא ידעתי מה פשר הביטוי הזה, ששמעתיו לראשונה, אך נדלקתי. מאחר שאני משתדל להתייחס למחמאה כאל אתגר, החלטתי לבחון עם עצמי מה פירוש לכוון גבוה, ולחתור לשם.
לכוון גבוה 1


קודם כל יש להרים את הראש למעלה ולהפסיק להסתכל מטר מהאף. צריך לראות את הדברים מנקודת מבט גבוהה יותר, במה שנוגע לחיים האישיים וודאי במה שנוגע לחיים הציבוריים.
צריך להתחיל לנשום אוויר פסגות. צריך להבין שאנו סובלים מזיהום אוויר, ולעלות לגבהים שאליהם לא מגיעים חלקיקי הקטנוּת ונמיכות הקומה.
לכוון גבוה 2


אל המקומות המדויקים לא מגיעים במקרה. הקב"ה מזמן צמתים, מקרים, פגישות ועוד דברים בלתי צפויים, שבהחלט עוזרים לשנות כיוון. אך אל המקום המדויק נצטרך להגיע מתוך התכווננות מעמיקה ואחראית. אם בחיים שלך יש לא רק שטח אלא גם עומק – נסה לכוון גבוה!
לכוון גבוה 3

רבנו, הרב צבי יהודה זצ"ל, נהג להביא משפט קצר בשם קדמונים: "כל מה שאתה יכול להעלות – העלהו". ככל שאתה יכול להבין את הדברים בצורה עליונה יותר, עשה זאת. האם אתה לומד תורה כדי להתחזק, להבין יותר את דבר ה', או שאתה מתקן את השכינה ובונה לקב"ה דירה בתחתונים? לכוון גבוה פירושו לנסות ולהבין (בעיקר) את הדברים המשמעותיים והמרכזיים בחייך בצורה יותר עליונה ומרוממת. זהו תהליך אינסופי. אל תוותר על זה.


לכוון גבוה 4


לא רק מצוות צריכות כוונה, כל החיים צריכים כוונה. השאלה היא – מהי הכוונה הראויה? לאן לכוון את הלב, את המבט, את החזון? בספרים הקדושים מופיע מושג מהותי ביותר: "עבודה צורך גבוה". מי ומה זה ה"גבוה"?


אם נפשנו כמהה אל הטוב, אל הטהור והאמִתי שבחיים, אל ערכי העומק שמקורם בנשמת כל הנשמות – באלוקים, ובצלמו שתל אותם בנפשנו, מה יהיה אמִתי יותר מאשר לעשות הכול כדי שהטוב, הטוהר והאמת האלה יופיעו בחיים? אלוקים עושה הכול לשם כך, ובידינו לחבור למגמה הזו ולתהליך הנשגב והמורכב הזה. לעבוד לשם המגמות שהקב"ה חפץ בהן זו 'עבודה צורך גבוה'. לכוון גבוה פירושו לכוון את המחשבות, את המידות ואת המעשים שלנו לאור הרצון האלוקי הגבוה. בקיצור, ללכת בדרכיו ולעלות אל על. למשל, אם כל כך ברור לנו שהקב"ה פועל בדורות האחרונים להחזיר את עם ישראל לציון, נעשה הכול כדי לסייע לו!


לכוון גבוה 5


יש ספק – אין ספק! תמיד עדיף לכוון גבוה יותר מאשר נמוך יותר. אל תפחד!

עלה למעלה עלה,
כי כח עז לך,
יש לך כנפי רוח,
כנפי נשרים אבירים.
אל תכחש בם,
פן יכחשו לך,
דרוש אותם
ויימצאו לך מיד!

(אורות הקודש ח"א עמ' פג).

לכוון גבוה 6


גם כאשר הידיים עסוקות בדברים הקטנים של החיים, הלב צריך לכוון גבוה, לא פחות מזה; גם כאשר הלב מכוון גבוה, הידיים צריכות להוסיף לעסוק בדברים הקטנים הבונים את החיים ומביאים אותם אל גובה הלב.

ישיבת כיסופים בניצן מקיימת שלושה ימי לימוד, חוויה והעצמה בתאריכים ו'-ח' בתמוז. בוגרי שמינית מוזמנים. לפרטים: 0546673670

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם