לקרב את הרפורמים

 6 keruv
קירוב יהודים רפורמים – צו השעה

הרב ד"ר רונן לוביץ, נשיא נאמני תורה ועבודה

לפני כמה ימים פורסמו קטעים מכרך חדש של "ילקוט יוסף" מאת הרב הראשי הרב יצחק יוסף, ובהם כתב שבתי כנסת של רפורמים הם בתי עבודה זרה, ולא עוד אלא ש"פשוט וברור שאסור להתחבר עמהם ואין לך קלקול יותר גדול מזה... ולא שייך שיהיה לנו איזה קשר עמהם".

כרב בתנועה אורתודוקסית המחויבת להלכה, גם אני מסתייג נחרצות מהאידאולוגיה ומהפרקטיקה הדתית של הזרם הרפורמי, ואין זה המקום להאריך בדבר המחלוקות הרבות והתהום הפעורה בינינו. ואולם, על אף המחלוקת החריפה עם התנועה הרפורמית ודרכה, אני סבור שיש צורך בימינו בפעולות של קירוב היהודים הרפורמים עצמם, ולשם כך יש גם מקום בשיתוף פעולה כי הדבר בנפשנו ובנפש האומה.

עמדה זו עולה בקנה אחד עם הגישה המקובלת בקרב רוב הרבנים והפוסקים שלאורם הציבור הולך, ולפיה יש להתייחס בזמננו ליהודים שאינם שומרים מצוות כאל תינוקות שנשבו. גישה זו התקבלה גם בפסיקת הרב עובדיה יוסף זצ"ל, ואומצה גם על-ידי הרב אבינר בנוגע לכלל החילונים בישראל (שאילת שלמה, ג, שכז, עמ' 136 ועוד). אם מקבלים גישה זו בנוגע ליהודים שגדלו בארץ, המכירים מקרוב יהודים שומרי תורה ומצוות ויודעים היטב מהו אורח חיים דתי, כל שכן וקל וחומר שהיא נכונה בנוגע ליהודים הרפורמים שגדלו בתרבות נוכרית גמורה, באווירת התבוללות, ללא חינוך יהודי מינימלי ואף ללא היכרות קרובה עם יהודים דתיים. תפיסה זו נקבעה הלכה למעשה על ידי הרב יעקב אריאל שליט"א שהתיר לצרף יהודים רפורמים וקונסרבטיבים למניין, וכתב שהיחס השלילי "אינו נוגע ליהודי הרפורמי כפרט אלא רק לתופעת הרפורמה בכללה", ואילו היהודי הרפורמי "אינו שונה מישראל חילוני שנהוג לצרפו למניין בשעת הצורך... מכיוון שהוא בגדר תינוק שנשבה" (באהלה של תורה, כרך ה', סימן כב, עמ' 188).

כתנועה, הבענו עמדה הטוענת כי האמירות השליליות של הרב יצחק יוסף כנגד הרפורמים אינן מקרבות שום אדם לתורה, אלא בעיקר מלבות שנאה וגורמות להרחקתם של יהודים מהמסורת היהודית, וכנגד עמדתנו, טען הרב אבינר בשבת הקודמת שאנחנו "מרבים שנאה ופירוד ומרחיקים יהודים מן התורה". אודה שקשה לי להבין את דבריו, שמהם עולה ששלילת חלק ניכר מהעם היהודי ויצירת שנאה אליו היא בגדר אחדות האומה, ואילו רצון לקרב ולתקן ריב ומדון בתוך העם – הוא ריבוי שנאה ופירוד.

מניעת התבוללות של יהודים בגולה מחייבת את חיזוק הקשר שלהם עם מדינת ישראל ועם קהילות אורתודוקסיות בכל מקום שהן. ניתוק עוגנים אלה ושימוש ברטוריקה פוגענית לא יהפכו שום רפורמי לשומר תורה ומצוות, אלא רק ירחיקו עוד יותר ויקדמו את תופעת ההתבוללות החמורה. על כן צו השעה הוא "להחזירם בעבותות אהבה", כלשון החזון איש בנוגע לחילונים (יורה דעה, ב, טז), ולהדק את הקשרים עם כלל יהודי התפוצות למען אחדות העם והמשכיותו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם