לחלום על מדינת הלכה Featured

 3 rechnitz
הרב עדו רכניץ שמע השבוע את חה"כ בצלאל סמוטריץ' מדבר על מדינת הלכה, וגם אם הוא לא יודע לנתח את זה אלקטורלית או חינוכית – בדבר אחד הוא בטוח: האוזניים הראשונות שהיו צריכות לשמוע את זה הן האוזניים הציוניות-דתיות * איך ייתכן שדווקא הציבור שמאמין בתורה הגואלת ובעיצוב מדינת ישראל על פי חזון נביאי ישראל – וזה כולל את משה רבנו – מתחיל להזיע כשהוא שומע את הצירוף 'משפט התורה'? * מוזמנים לראות איך בתוך פחות מיובל אפשר לסלול את הדרך שבה מדינת ישראל תלך לפי דרך התורה כך שאומות העולם יעלו לרגל ללמוד איך משלבים בין דת למדינה

הרב עדו רכניץ, מכון משפטי ארץ

כשפשרה נדמית כניצחון

אינני יחצן, ולכן אינני יודע אם דבריו של ח"כ סמוטריץ' על מדינת הלכה יועילו או יזיקו לו בבחירות. אינני איש חינוך, ולכן אינני יודע אם דבריו יועילו או יזיקו להגברת התמיכה במדינת הלכה.

אני כן יודע שבסך הכול דייק ח"כ סמוטריץ' בדבריו (ראו את הפוסט בפייסבוק שלו), ואני יודע גם שיש מחיר גבוה מאוד לעשרות השנים שלא דיברנו בהן על מדינה יהודית באמת, מדינה שהמשפט המחייב בה הוא משפט התורה. ואכן נוצר מצב שהציבור הדתי ואפילו מעט רבנים אימצו את ההתנגדות למדינת יהודית שכזו. הגישה הפרגמטית והנכונה של הציונות הדתית, זו שמנסה להתקדם קמעה קמעה, הפכה את הכישלון להחיל את חוקי התורה להצלחה, את הדיעבד ללכתחילה.

על רקע אובדן הדרך הזה בא ח"כ סמוטריץ' וצעק "המלך הוא ערום". להבנתי לא נועדה הצעקה לאוזניי ראש הממשלה נתניהו או לציבור החילוני, אלא בראש ובראשונה לציבור הדתי והמסורתי. היא נועדה להזכיר שבתחום המשפטי אנחנו אפילו לא בהתחלת הדרך. היא נועדה להזכיר לנו שהתפילה שאנו אומרים שלוש פעמים ביום על השבת המשפט ופרשות שופטים ומשפטים שאנו קוראים בתורה אינן יכולות להישאר מילים ריקות. הן מחייבות אותנו לפעול.

2048 – 80 חברי כנסת תומכים בהחלת חוק התורה במדינת ישראל. ביום העצמאות ה-100 למדינה נערך כנס כריתת ברית חדשה בין עם ישראל לקב"ה בהשתתפות ראש הממשלה, נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, נשיא בימה"ש העליון, הרבנים הראשיים ומיליון אזרחים. למחרת הכנסת מקבלת את חוק יסוד: המדינה היהודית. בחוק נקבע כי מדינת ישראל מקבלת עליה את חוקי התורה
קיצור תולדות מדינת ההלכה

כדי לעזור לקוראים להבין מהי מדינת הלכה ומה הם יכולים לתרום לעניין אציג את הדברים בדרך של תיאור היסטורי. עימכם הסליחה.

2019 – בעקבות דברי ח"כ סמוטריץ' נוצרת התעניינות בתורת המדינה. סטודנטים דתיים למשפטים ולמדעי המדינה פתחו חוגים ללימוד עמדת התורה בנושאים אלה. הרבנים משיבים לשאלות במסרונים, ולצורך כך לומדים בעצמם את הסוגיות. ישיבות גבוהות פותחות תוכניות ללימוד תורת המדינה.

2023 – נפתח "המכון הישראלי לתאוקרטיה" שמציג באופן חזותי מה משמעותה של מדינת התורה. הרבנות הראשית מאפשרת להיבחן על הנושא.

2040 – מפלגת האיחוד היהודי מנצחת בבחירות עם 40 מנדטים. סקר של הלמ"ס מגלה שרוב הישראלים מידיינים בבתי דין לממונות במקום בבתי המשפט. שר האוצר מחליט על צמצום תקנים בבתי המשפט והעברת התקציבים לתמיכה בבתי הדין לממונות, מאחר שנושאים ברוב העומס המשפטי בישראל. מוקם המכון לחקיקה יהודית במשרד המשפטים, שנועד להכין הצעות חוק בתחום הממוני על פי התורה.

2044 – מוקמת מועצת החינוך החילוני במשרד החינוך, ומטרתה לשמור על ערכי החינוך החילוני בישראל. המשנה ליועמ"ש מחליטה שאין לקיים אירוע מעורב במימון ציבורי, והחלטתה מבוטלת בכנסת. ראש אכ"א מחליט שאין לקבל אישור להתגלח בספירת העומר ללא קבלת "אישור חילוניות" מקצין שלישות פיקודי. שר הביטחון מבטל את ההחלטה.

2046 – מוגשת הצעת החוק לאיסור לשון הרע בתקשורת שאוסרת כל פרסום שלילי על חברי הכנסת או על רבנים. ההצעה נדחית בעקבות חוות דעת של "המכון הישראלי לתאוקרטיה", הקובע כי במשטר דמוקרטי חובתו של הציבור לקבל מידע על נבחרי הציבור ועל רבנים.

2048 – 80 חברי כנסת תומכים בהחלת חוק התורה במדינת ישראל. ביום העצמאות ה-100 למדינה נערך כנס כריתת ברית חדשה בין עם ישראל לקב"ה בהשתתפות ראש הממשלה, נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, נשיא בימה"ש העליון, הרבנים הראשיים ומיליון אזרחים.

למחרת הכנסת מקבלת את חוק יסוד: המדינה היהודית. בחוק נקבע כי מדינת ישראל מקבלת עליה את חוקי התורה, ובהוראת שעה תמשיך לנהוג על פי החוק הקיים בתחום הממוני עד לחקיקת חוקי התורה בתחום זה. התחום הפלילי ימשיך להתנהל על פי חוקי המדינה הקיימים. הממשלה והכנסת ייבחרו בבחירות דמוקרטיות, ותינתן זכות בחירה לכל אזרח, איש ואישה, יהודי ולא יהודי. הממשלה מוציאה צו הקובע כי חוקי התורה בתחום הפלילי לא ייאכפו כנגד עוברי עבירה כל זמן שיש מיעוט חילוני גדול במדינה.

2060 – הליך החלפת חוקי המדינה בחוקי התורה בתחום הממוני מסתיים. רוב הציבור מידיין בענייני ממון בבתי דין של תורה, ואפשר להידיין בבתי משפט אזרחיים או מוסלמיים בהסכמת שני הצדדים. התחום הפלילי נדון בבתי משפט אזרחיים.

2064 – שר ההסברה מורשע בקבלת שוחד מחברת פרסום גדולה ומודח מתפקידו. השר מערער לבית הדין הגדול, וזה דוחה את הערעור בקביעה ששוחד לנבחרי ציבור אסור גם על פי ההלכה, ופוסל את מי שקיבל אותו מלכהן בתפקיד ציבורי. כמו כן לעונש המאסר יש תוקף בגלל משפט המלך. מכל מדינות העולם, ובמיוחד ממדינות מוסלמיות, יש עלייה לרגל לישראל ללמוד כיצד לשלב בין דת ומדינה.

לתגובות ולהערות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם