האקדמיה כמגרסת ערכים Featured

 m 2 arachim
האקדמיה כמגרסת ערכים חברתיים

פרופ' יעקב כץ, נשיא המכללה ירושלים

סטודנטים דתיים צעירים המתחילים את לימודיהם באוניברסיטאות ובמכללות אקדמיות לאחר לימודים בישיבות תיכוניות, באולפנות ובבתי ספר תיכון תורניים, במכינות קדם-צבאיות ובמדרשות ולאחר חברות בתנועת נוער דתית ושירות צבאי או לאומי מגיעים לאקדמיה חדורי ערכים דתיים וחברתיים, אידיאלים נעלים ורצון לתרום לחברה ולזולת.

הסטודנטים הצעירים תופסים את עצמם כמי שמעוניינים לעסוק בתיקון עולם ובתרומה משמעותית לחברה ולקהילה. ציפיותיהם בתחומים הערכיים בדרך כלל גבוהות, והמעבר ללימודים אקדמיים נתפס כעוד צעד לעבר העמקת הידע ורכישת מקצוע כדי להמשיך ולתרום תרומה חשובה לסובבים אותם כפי שהתחנכו עד כה.

למרות הרצון הטוב והאידיאלים הנעלים, הדרישות הניצבות בפני הסטודנטים הצעירים בשגרת הלימודים באקדמיה החל משנת הלימודים הראשונה מדגישות מצוינות, תחרות, צורך להצטיין ורצון להתקדם בקצב מואץ כדי להוכיח קבל עם ועדה כישורים אשר יאפשרו להם להשתלב במקצוע הנלמד באקדמיה שילוב מושכל וראוי. וכאן מתחיל הקונפליקט בין האידיאלים החברתיים הנעלים והדרישות החומריות של העולם הפוסט-מודרני התחרותי, שבו אדם לאדם זאב בטיפוס במעלה המדרון לקראת הפסגה ממקצועית.

הערכים שהיו נר לרגליהם של צעירים וצעירות דתיים בבית, טרם הכניסה לאקדמיה ולעולם העשייה המקצועית, נעלמים כלא היו. הסטודנטים הצעירים נבלעים, לעיתים בעל כורחם ולעיתים מרצונם, בסגנון חיים שאינו תמיד מיטיב עם הסביבה, עם הקהילה, עם החברה ועם המדינה, אלא ממוקד בפרט עצמו

הערכים שנלמדו בבית ובבתי הספר, בישיבות ובאולפנות, במכינות ובמדרשות, בשירות הצבאי או הלאומי, המדגישים את התרומה לפרט, לקהילה, לחברה ולמדינה, הופכים מודגשים פחות, חדים פחות, זמינים פחות וישימים פחות לנוכח הדרישות האקדמיות והמקצועיות הקרות והמחמירות, המדגישות הצטיינות אישית, עמידה בתחרות והוכחת יכולת יצירתית וייחודית ומבטיחות קריירה מוצלחת בעולם תחרותי, קר, מנוכר ובלתי מתחשב.

הקונפליקט המעמיד ערכים חברתיים הקשורים בתרומה לכלל, לשיפור המיטביות הקהילתית והציבורית ולרצון לעסוק בסיוע לכלל ובקידומו, לעומת צרכים אקדמיים ומקצועיים, המדגישים את הצורך לפעול באופן תחרותי ובהתנהלות מכוונת מטרה שבה כמעט כל האמצעים כשרים להשיג את המטרות האקדמיות והמקצועיות, גורם לעיתים לשינוי בסולם הערכים ובסדר העדיפויות.

ערכים חברתיים ערכיים שהיו מובנים מאליהם בקרב תלמידים בבית הספר, בבית המדרש, במכינה, במדרשה ובשירות הצבאי והלאומי כבר אינם הדרך המועדפת להגיע למימוש עצמי. התקדמות אקדמית ומקצועית באווירה תחרותית ובלתי מתחשבת, התקדמות שלפעמים דורשת הפעלת מרפקים ודריכה על המתחרים, הופכת לשגרה הדוחקת את הערכים לשוליים של הרצונות והמוטיבציות ומדגישה את העליונות של טובת הפרט על טובת הכלל ואת טובת האני על טובת האחר.

הערכים שהיו נר לרגליהם של צעירים וצעירות דתיים בבית, טרם הכניסה לאקדמיה ולעולם העשייה המקצועית, נעלמים כלא היו. הסטודנטים הצעירים נבלעים, לעיתים בעל כורחם ולעיתים מרצונם, בסגנון חיים שאינו תמיד מיטיב עם הסביבה, עם הקהילה, עם החברה ועם המדינה, אלא ממוקד בפרט עצמו, בצרכיו הייחודיים ובקידום עצמי על חשבון המרקם הקהילתי או החברתי הבריא. הלהט של הצעירים לעסוק בתיקון עולם הולך ונמוג, ואת מקומו תופס הלהט לעמוד בתחרות בכל מחיר כדי להצליח במקצוע ובקריירה האישית.

על הצעירים להתפכח ולהבין כי הערכים החברתיים והקהילתיים חיוניים לבריאות נפשית וחברתית, ורק הם ערובה למרקם החברתי והקהילתי החשוב כל כך למשפחה בעולם הפוסט-מודרני. יש לשמור על האיזון ולהבין שקריירה בכל מחיר יכולה לגרום הצלחה אינדיווידואלית אך כישלון משפחתי, חברתי וקהילתי. יש לשמור על הלהט העומד בבסיס התרומה לחברה גם בעת העיסוק האקדמי והמקצועי ולא להיכנע לתכתיבים נאו-ליברליים המקדשים את הפרט מעל הכלל ואת האמצעים מעל המטרה.

יהודים מאמינים בכל הדורות ידעו להצטיין באקדמיה ובמקצועות יצרניים ובד בבד לעסוק בחסד, בתרומה לקהילה ולחברה ולחיות חיים בריאים ומאוזנים. גישה מאוזנת זו תרמה במהלך הדורות ליציבות המשפחה ולחוסן החברתי, ושומה עלינו להבליט צרכים אלו גם בעולם המציב תחרות והצטיינות מעל לכול, לפעמים במחיר משפחתי, קהילתי וחברתי כבד.

יש לפעול לעצור את מגרסת האקדמיה המפוררת את הערכים החברתיים, הדתיים והקהילתיים ולהדגיש את הצורך בשמירה על האיזון הפרגמטי בין צורכי הפרט והכלל למען שיפור המיטביות הערכית, הקהילתית והחברתית.

פרופ' כץ הוא פסיכולוג חברתי המתמחה בדעת קהל ובמיטביות חברתית

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם