יש גם דרך אחרת Featured

 4 hisunim
חיסונים – תרופה מאת הקב"ה
תגובה של אימא שאינה מחסנת על הכתבה "ללא החיסונים החצבת תכה בכם וביישובכם"

אני כותבת את הדברים בעילום שם כי אני יודעת שאקבל מטר של ביקורת, ולא רוצה אותה ישירות על הראש שלי.

הילדים שלי לא מחוסנים. חמישתם נדבקו בחצבת בקיץ שעבר, וב"ה עברו אותה די יפה. אחד, שהמערכת החיסונית שלו לא הייתה חזקה מלכתחילה, נשאר חלש אחרי החצבת והיה חולה מדי פעם בווירוס חום, אבל גם הוא התאושש ב''ה והתחזק היטב. השאר הבריאו לחלוטין לאחר כשבוע-שבועיים. התינוק בן השנה קיבל את המחלה באופן קל ביותר הודות להנקה. הסתייענו גם ברפואה אלטרנטיבית כדי להקל את התופעות. מחלה לא נעימה, אבל הרבה מחלות ילדות הן לא נעימות במיוחד.

החלק הכי קשה היה הדאגה שנבעה מכל ההפחדות ששומעים מסביב. היה גם לא נעים שכולם חולים יחד, וזה כי רובכם מחסנים, לכן עד היום לא היינו חשופים למחלה באופן טבעי ולא יכולנו להידבק בה בהדרגה. לא נורא.

אני גרה ביישוב שרבים לא מחסנים בו. גם את שם היישוב לא אזכיר, כי יש מי שיראו בזה לשון הרע. הבלתי מחוסנים ביישוב, רובם ככולם, נדבקו בחצבת בקיץ שעבר. זו אכן מחלה מידבקת מאוד. ברוב המשפחות עברה המחלה באופן תקין ולא השאירה אחריה זכר. היו מעטים שהגיעו לאשפוז קצר, זה כי במהלך החצבת חטף אפנדיציט, זה משום שהתייבש. לא ידוע לי על אף אחד שעדיין סובל בדרך כלשהי בעקבות החצבת.

בגדול אפשר לומר שזו מחלת ילדות כמו מחלות רבות אחרות. גם לאנגינה יש סיבוכים וגם לשפעת. 78 אנשים מתו השנה בישראל משפעת לעומת שניים מחצבת. לא אזכיר בכלל תמותה מסרטן, מתאונות דרכים וכו'. אז למה בעצם כל הבהלה? מי החליט שאם אני לא מחסנת אני מהווה סכנה לאנושות? הרי אם אתם מחסנים ממילא לא תידבקו ממני.

יש הרגשה של שטיפת מוח בנושא החיסונים. אסור לחשוב אחרת. כולם חייבים לחסן, ומי שלא מחסן הוא פושע. אם תרשו לי, אנסה להעלות כמה כיווני חשיבה אחרים. מוזמנים לשמוע ולהחליט בעצמכם.

צריך להתחזק באמונה

בסל הבריאות בישראל היום כלולים חיסונים ל-15 מחלות שונות. חלק מכילים חיידקים מומתים וחלק חיידקים מוחלשים. בכל מקרה ילד מחוסן מקבל ישירות לתוך הגוף המון חיידקים שסיכוי אפסי שהיה נתקל בהם ללא החיסון.

כשה' ברא את הגוף שלו הוא לא תכנן לגוף התמודדות עם כל המחלות האלה יחד. הרבה מהמחלות האלה הן מחלות קשות שכבר כמעט לא קיימות בעולם, ואנו מזריקים אותן ישירות לגוף של ילדינו בקבוצות של שלוש או חמש מחלות ביחד. זה מחליש מאוד את הילדים בשנים הראשונות לחייהם וגורם להם לכל מיני תופעות ומחלות שקשה מדעית להוכיח את הקשר בינן לבין מתן החיסון. כל אחד יכול לראות שבשבוע-שבועיים אחרי חיסון תינוק הוא חסר שקט, נוטה לחלות ומתלונן הרבה. אבל אולי גם האסטמה, האלרגיה או הנזלת הכרונית של ילדיכם קשורים לחיסונים שמחלישים אותם?

יש גם עדויות לקשר בין חיסונים לאוטיזם, במיוחד במקרים שילד התפתח באופן תקין ופתאום חלה נסיגה בהתפתחות. לחיסונים ולחומרים הרעילים שמוזרקים לגוף איתם יחד יש ודאי השפעה על הגוף לאורך שנים, וקשה לאמוד השפעה זו. זה ספציפית בנוגע לחיסונים. אבל יש עוד היבטים בהסתכלות עמוקה יותר.

בכנות, בפעם האחרונה שהילד שלכם היה חולה מה עשיתם קודם: ניגשתם לארון לחפש אקמול או התפללתם לה' שיעזור לו? ועל מה סמכתם יותר, על האקמול או על ה' שיעזור? רובנו צריכים התחזקות באמונה שה' רופא כל בשר ובידו המחלות וגם הרפואות. הרפואה המודרנית נותנת פתרונות בזק שלרוב עוזרים בטווח הקצר ומזיקים בטווח הארוך. טוב שהיא קיימת למקרי חירום, אבל רע שהביטחון בה הפך לסוג של דת שמי שמקיים אותה מרגיש שהוא הורה אחראי ושמילא את חובתו כהורה.

במקום רופא או נוסף עליו, השתדלות בנושא רפואת ילדינו יכולה לכלול סביבה בטוחה ונעימה לגדול בה, מזון בריא, אוויר צח ושמש, פחות לחץ, יותר קשב, חום ואהבה. ילד שחי חיים בריאים, גם אם יחלה לפעמים כי נוצר אצלו חוסר איזון כלשהו, יבריא בקלות רבה יותר ובפחות סיבוכים. כשהילד חולה אפשר להשתמש גם ברפואה אלטרנטיבית וגם לעשות חשבון נפש: במה הילד שלי לא מאוזן כרגע? מה בגידול שלו דורש חיזוק כדי שגם הגוף של הילד יתחזק? זו יכולה להיות בעיה חברתית, מעשית, רגשית או מחשבתית שהוא מתמודד איתה כרגע או שאנחנו מתמודדים איתה לגביו.

בקיצור, בריאות הילדים קשורה לחיים בריאים שמחים ונכונים שהם חלק מעבודת ה'. אם מישהו צריך לחלות הוא יחלה, אם לא במחלה זו אז במחלה אחרת, כי כל המחלות והרפואות בידי שמיים. לכן במחלות לא צריך להילחם ולמגר אותן, אלא ללמוד מהן ולהתחזק מהן גופנית, נפשית ורוחנית, וכך להתגבר עליהן.

"אם שמוע תשמע לקול ה' א‑להיך והישר בעיניו תעשה והאזנת למצותיו ושמרת כל חקיו כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך כי אני ה' רפאך". על פי תפיסת התורה המחלות נובעות מהתנהגות. מי שעושה הישר בעיני ה' אמור להיות בריא, וכל המחלות נובעות מהתנהגות לא מאוזנת. הרבה פעמים בהתבוננות אפשר למצוא את ההתנהגות הלא מאוזנת ולשוב בתשובה. לפעמים קשה יותר למצוא אותה ואפשר להיעזר בגורם חיצוני.

הילדים שלי ב''ה בריאים בדרך כלל וכמעט לא רואים רופא. כשהם חולים אנחנו משתדלים לעשות עבודה שורשית יותר כדי שהמחלות לא יחמירו ולא יחזרו. אם לא יודעים למה, כדאי להתפלל על זה. מי שרוצה להבין ה' עוזר לו. לגבי החצבת, אישה צדיקה אחת אמרה לי שהיא נובעת מכך שהאדם מתנהג בתחום כלשהו בדרך שהורו לו ולא בדרך שמתאימה לו באמת.

השוואתה של הכותבת לתאונות ולסרטן היא דווקא ראיה לסתור את טענתה: הם אכן דברים נוראיים, ומי שמזלזל בגורמי הסיכון שלהם הוא פושע. מי שאינו נמנע מסיגריות או מחשיפה ארוכה לשמש או שמתרשל בנהיגתו הוא אכן פושע. מי שאינו מחסן נגד מחלה שמועברת באמצעות התפשטותה על ידי פושעים שמזלזלים בה גם הוא פושע

 

תגובת ד"ר סודי נמיר לדברים:

ברוך ה' שהנזקים של המחלה אצל ילדיה של הכותבת היו מעטים, אם כי גם היא מודה שמדובר במחלה בלתי נעימה בעליל שמנטרלת את החולה. אילו היו לה אלף ילדים היא הייתה סובלת יותר, והרפואה דואגת לכל הילדים ולא רק לילד זה או אחר.

השוואתה של הכותבת לתאונות ולסרטן היא דווקא ראיה לסתור את טענתה: הם אכן דברים נוראיים, ומי שמזלזל בגורמי הסיכון שלהם הוא פושע. מי שאינו נמנע מסיגריות או מחשיפה ארוכה לשמש או שמתרשל בנהיגתו הוא אכן פושע. מי שאינו מחסן נגד מחלה שמועברת באמצעות התפשטותה על ידי פושעים שמזלזלים בה גם הוא פושע.

הטענה שלה שהמחוסנים אינם צריכים לתבוע ממנה להתחסן, כי אם הם מחוסנים הם לא יכולים להידבק, משוללת כל יסוד. ראשית, כשבעה אחוזים מהמחוסנים עלולים להידבק ולסבול מהמחלה ברמה זו או אחרת. שנית, יש אנשים שאינם מסוגלים לקבל את החיסון בגלל מחלות שיש להם. מדוע שהם יסבלו בגללה? שלישית, נשים בהיריון יכולות לחלות בחצבת. עד שלושה אחוזים מהמומים המולדים הם בגלל המחלה הזו; אחת המטופלות שלי איבדה את עוברה בגלל המחלה הזו; מדוע שהם יסבלו בגללה?

העובדה שהכותבת כתבה שמדובר בחיידקים מומתים או מוחלשים מעידה על חוסר ידיעותיה בתחום. מדובר בווירוסים, ולווירוסים אין תרופות. גם הטענה שאסטמה ונזלת כרונית קשורות לחיסונים נחקרה, ונמצא שאין שום קשר כזה.

המדהים מכול היה לשמוע שוב את הטענה הנושנה שאוטיזם נגרם מחיסונים. מקור הטענה בשני מחקרים בסך הכול שפורסמו לפני כ-35 שנה, והחוקר שלהם הורשע בזיוף ובשקר ונענש עליהם. ועדיין בשנת תשע"ט אפשר לחזור על אותה טענה שנקבעה כפלילית.

בסוגיה האמונית שהעלתה הכותבת אפשר לדון ארוכות, שכן זו השאלה שבין ביטחון להשתדלות. ברור שהגישה הקיצונית של הסתמכות על הנס איננה מקובלת על היהדות, וברור שהקב"ה הוריד חוכמה לעולם כדי לרפא דרכה את בריותיו.

ודאי שצריך להתפלל לפני שלוקחים חיסון או תרופה שהם יעבדו כשליחים של הקב"ה, אבל זה לא אומר שלא לוקחים את החיסון והתרופה כחלק מההשתדלות המוטלת עלינו. אנחנו משכיבים תינוקות על הגב אף שאחוזי התמותה של מוות בעריסה הם 1 ל-2,000 תינוקות. אז מדוע שלא ניקח חיסון לחצבת, ששכיחות הנזק בה היא פי שניים, 1 ל-1,000 תינוקות?

החיסון הוא חלק מההשתדלות שהאדם מחויב לעשות מבחינה תורנית, וה' הטוב יעזור לרפואה להמשיך ולמצוא דרכים להוציא את האנושות מכל תחלואיה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם