לאהוב את הביקורת Featured

 15 sivan706

סיון רהב מאיר

1.

איזה משפט, ישר בתחילת החופש הגדול: "מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב, מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל". זה מה שאומר עלינו בלעם בפרשת השבוע החדשה, פרשת בלק. הוא מסתכל על עם ישראל ומשבח את האוהלים שלו, כלומר את הבתים. את הפרטיות, את העדינות, את הקשר המשפחתי. החודשים יולי-אוגוסט הם אתגר גדול לבית: חופש, מריבות, יציאה ממסגרת, שעמום, בדיקת גבולות. ונוסף על כל אלה גם חום.

פרשנים רבים מסבירים שזהו המקום האמיתי שבו האדם נבחן. לא בחוץ, לא בזירה הציבורית והפומבית, לא על במות ולא בפייסבוק, אלא באוהל שלו, בבית שלו פנימה. ביחסים עם ההורים, עם בן הזוג, עם הילדים. שם מתגלה האופי הפנימי שלנו, שם אי אפשר לשקר ולעשות פוזות, שם מתנהלת סדנה תמידית לבנייה עצמית של המידות שלנו.

הבית הפרטי נחשב גם לסוג של מקדש, של משכן.הקדושה לא נמצאת רק בבית הכנסת או בבית המדרש אלא גם על הספה בסלון, במטבח, בצחצוח השיניים לילדים ובתפילה התמידית של כולנו שגם על הבית הפרטי שלנו נוכל לומר "מה טובו אוהליך יעקב, משכנותיך ישראל". חופש מוצלח.

2.

השבוע צוינו 43 שנים למבצע אנטבה. 43 שנים לנפילת יוני נתניהו. הרב אליעזר איגרא שירת בגדוד 71 של השריון וסיפר לי כמה סיפורים מוכרים פחות על דמותו:

  • "יום אחד הגיע לבסיס ברמת הגולן מג"ד חדש, יוני נתניהו. מאותו יום העולם שלנו השתנה. עד אז, למשל, אם היה יורד גשם, כל הטנקיסטים היו מבסוטים. היינו יושבים בתוך האוהל ועושים טוסטים. עכשיו הכללים השתנו. יוני אמר: 'ואם תהיה מלחמה בגשם?' הוא היה מוציא אותנו לאימונים רטובים ולא נעימים בכוונה תחילה".
  • "פעם, בשבת, כמה חבר'ה סיימו כבר בערב את כל האוכל החם שהוכן לשבת. כמה מהטבחים נלחצו והכינו עוד סיר באמצע שבת קודש, תוך כדי חילול שבת. אנחנו, הדוסים, כעסנו ושפכנו את הסיר הזה. יוני כינס את כולם לשיחה, לשיג ושיח על הפרט והכלל. זה היה שיח מאוד ערכי, מאוד יסודי ומאוד פתוח. שיחה חשובה".
  • ·"היינו במחנה חדש, שהיום נקרא על שמו, 'מחנה יונתן'. לא היה אז חשמל, והייתי לומד תורה לאור הנר. הוא היה נכנס הרבה לאוהל, לא סתם כדי לשאול מה נשמע אלא כדי לשוחח. ישבנו שעה ארוכה ולמדנו יחד מסכת פסחים. יש לי את הכרך הקטן הזה עד היום בבית. היום אני כבר לא יכול לקרוא כתב קטן כל כך. כשאומרים 'יוני נתניהו' אנשים חושבים על שדה הקרב, אבל לי יש תמונה אחרת לגמרי שלו בזיכרון: רוכן בעניין לעבר מסכת פסחים בגמרא".

3.

קשה לראות את האלימות שבעולם שבחוץ נכנסת אל גן הילדים. פגיעה של מחנכים נחשבת לפגיעה הקשה מכולן אחרי פגיעה של בני משפחה. בפרשת חוקת, שקראנו בשבת שעברה, נפטרה מרים, "הגננת הלאומית", זו שטיפלה בנו מילדות ועד לעצמאות.

תחילה מרים מסתכנת כדי ליילד את התינוקות העברים במצרים. התורה מספרת שיש לה "יראת א‑לוהים": למרות הגזרה של פרעה היא מגלה נאמנות לערכים שלה לנוכח שלטון מאיים. רש"י מתאר איך הייתה מפייסת ומרגיעה את התינוקות שנולדו ומנעימה להם את שנות הילדות במצרים מתוך דאגה מיוחדת לחינוך בגיל הרך.

אחר כך מרים עומדת על שפת היאור, שומרת על משה רבנו הקטן בתיבה. באותם רגעים היסטוריים היא לא רק שמרטפית, היא מוודאת שהספינה ששמה 'עם ישראל' תשוט לכיוון הנכון. בהמשך, ביציאת מצרים, מרים מובילה את הנשים ב'שירת מרים' בתוף מרים, שמככב עד היום בגני הילדים. פרשנינו מסבירים שזו הייתה הדרך החינוכית שלה לכל אורך שנותיה: להעביר מסרים דרך חוויה, שירה וריקודים. מרים גם מלמדת אותנו שיעור על לשון הרע כשהיא לוקה בצרעת אחרי שדיברה על משה רבנו. וכעת, בפרשה, רגע אחרי שהיא נפטרת, התורה מתארת איך העם חש צמא פתאומי. זה צמא פיזי אבל גם צמא רוחני לנוכחות המרגיעה והמנחמת שלה.

לזכרה של מרים, בתפילה שנזכה רק לאנשי חינוך כאלה לעצמנו ולילדינו.

4.

יש הבדל מעניין ועקרוני בין בלעם לבין נביאי ישראל: בלעם הוא נביא זר שמתבקש לקלל אבל לא מפסיק להחמיא לנו. כמעט אפשר לומר שהוא מתחנף. חלק מהפסוקים שלו הרי נכנסו לפנתאון היהודי ולסידור התפילה: "מה טובו אוהליך יעקב, משכנותיך ישראל", "הן עם כלביא יקום" ועוד. אלה טקסטים יפים מאוד, אבל דווקא הנביאים שמגיעים מעם ישראל אינם מהססים להוכיח את העם, לנזוף בו, להזהיר אותו כי הוא צועד בדרך שגויה.

אחת הסיבות לכך היא שבלעם לא רצה לשפר את העם. לא הייתה לו מטרה חינוכית. הנביאים רצו להנחות את בני ישראל ליעד מסוים, הם היו רועים רוחניים, הייתה תכלית לדברים שלהם, גם לדברים הנוקבים ביותר. הם הבינו את חשיבות הביקורת וסברו שהיא עדיפה מהרעפת שבחים בלבד. הרב שלום דובער שניאורסון ניסח זאת במשפט נוקב: "אהוב את הביקורת, כי היא תעמידך על הגובה האמיתי".

הרבה יותר קל לנו לשמוע משפטים כמו "אתה מושלם", אבל כדי לצמוח צריך לחפש משפטים שדווקא מצביעים על הדברים שעלינו לשפר. להקשיב לנביאי האמת ולא לבלעם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם