אין מקום אמיתי לבעלי מוגבלויות Featured

 4 disability
אחרי גיל 21 אין מקום אמיתי לבעלי מוגבלויות בקהילה – בהמשך לכתבה על אברומי פרידמן

יוס מאירוביץ, ראש מחלקת חינוך מיוחד בבני עקיבא

לפני כמה שנים פיתחנו לחניכי שבט יובל בבני עקיבא תוכנית 'מעבר לבוגרים'. החניכים בשבטי יובל הם חניכים עם מוגבלויות שונות, בעיקר אוטיזם ומוגבלות שכלית התפתחותית, והם פועלים בסניפי התנועה כשבט ככל השבטים האחרים. לקראת הגעתם לגיל 21, הגיל שבו הם מסיימים את לימודיהם במסגרות החינוך המיוחד, רצינו להכין אותם לפרדה מהסניף ולסייע להם להתכונן למעבר למסגרות המשך.

תוכנית המעבר לבוגרים נבנתה היטב, אך כשהתחלנו להטמיע אותה נתקלנו בהתנגדויות מצד חלק מהורי החניכים. ההורים טענו שהסניף הוא מסגרת ההשתלבות היחידה של ילדיהם, והם אינם רוצים לוותר עליה בשום מחיר. ניסינו להסביר שהפרדה מהבוגרים היא מתוך אמונה שהם, כמו כולם, מתקדמים בחייהם ומתבגרים, ושלא נכון שנער או נערה בני 16 ישמשו מדריכים של חניכים שגדולים מהם בעשור, ואף על פי כן נמשכה התנגדות ההורים.

האמת? ההתנגדות בהחלט מובנת. בני הנוער שלנו בסניפים ובעמותות אחרות קולטים את החניכים עם המוגבלות ומסייעים להם להשתלב, אך לרוב זה לא נמשך מעבר לגילים אלו. ההשתייכות של החניכים עם המוגבלות אל הקהילה נובעת מהשתייכותם לחברת הנוער, ולכן גם בבגרותם הם אינם מעוניינים לוותר על השייכות הזו. בדומה לחניכי יובל, גם חניכים עם מוגבלות שמשתלבים בשבטים עם בני גילם מסיימים את פעילותם בסניף ויוצאים לדרכם בלי לדעת איך ימשיכו להשתייך לקהילה שלהם.

לצערנו עתידם של אנשים בוגרים עם צרכים מיוחדים לוט בערפל במידה רבה. אומנם משרד הרווחה וארגונים נוספים מפעילים תוכניות של תעסוקה לאנשים עם מוגבלות, דיור בקהילה ומסגרות אחרות, אך הבוגרים שהשתלבו עד כה בפעילות הסניף והשתייכו לקהילה מוצאים את עצמם במסגרות ייעודיות לאנשים עם מוגבלות וכמעט ללא מסגרות השתלבות עם אנשים שאין להם צרכים מיוחדים.

לפני שבוע התפרסם מעל במה זו ריאיון עם בני הזוג פרידמן, שבנם אברומי מתמודד עם אוטיזם. בני הזוג פרידמן דיברו על שהקהילה היא חלק משמעותי בהשתלבותם של אנשים עם צרכים מיוחדים ועל החוסר במסגרות שילוב למי שסיימו את לימודיהם במערכת החינוך. הוריו של אברומי הפנו את הזרקור אל נושא שאינו מוכר דיו ובו אנו מתעסקים בשנים האחרונות בבני עקיבא: ילדים עם צרכים מיוחדים גדלים להיות מבוגרים עם צרכים מיוחדים, ועדיין רוצים להמשיך ולהשתייך אל הקהילה שלהם. הבעיה היא שלשם כך הם צריכים שהקהילה תקלוט ותכיל אותם.

נכון, יש אפשרות של שירות לאומי וגיוס על בסיס התנדבות, ואפילו אפשר לראות מסגרות שילוב במסגרות על-תיכוניות כמו תוכניות מיוחדות לבנים בישיבות ההסדר בקרני שומרון ובגולן ותוכנית לבנות במדרשה בגבעת ושינגטון, אך עדיין מדובר במסגרות שרלוונטיות לטווח גיל מסוים בלבד.

הגיע הזמן לצעד הבא בשילוב. הגיע הזמן שהקהילות שלנו ייפתחו בפני אנשים עם מוגבלות, גם מוגבלויות שכליות או אוטיזם. לצורך כך יש להבין שהגיע הזמן לאפשר לכל אחד למצוא את מקומו בקהילה, ולא רק בגיל הנעורים. כדי שהקהילות שלנו יכילו את כולם, גם אנשים בוגרים עם מוגבלות, נדרשים כל חברי הקהילה לתת כתף, החל מהנגשה של מבני ציבור ובתי כנסת, עבור במסגרות דיור בקהילה וכלה בפעילויות משותפות.

אם תשאלו את הוריהם של הבוגרים, הקושי המורגש ביותר הוא בשבת. במהלך השבוע יש מגוון מסגרות תעסוקה, ואנו בבני עקיבא מקיימים פעילות לבוגרי שבט יובל עם סטודנטים בכמה אוניברסיטאות ומכללות, אך שבת היא זמן 'מת', ובו נדרשת מעורבות הקהילה.

יש מגוון אפשרויות שהקהילה יכולה לפתוח בפני המבוגרים עם הצרכים המיוחדים: אפשר לתת להם תפקידים בבית הכנסת, אפשר לערוך סעודה שלישית משותפת, אפשר לארגן שיעור פרשת שבוע שמותאם לבוגרים האלה ואפשר ליזום פעילויות נוספות שיאפשרו לאותם בוגרים להשתייך אל הקהילה, ולא דרך הסניף והנוער.

זה הצעד הבא בהשתלבותם של אנשים עם מוגבלות בקהילה: השתלבות אמיתית שכל בני הקהילה שותפים בה ולא רק בני הנוער. השתלבות כזאת יסודה בהבנה שיש מקום לכולם בקהילה כי כולנו נבראנו בצלם א‑לוהים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם