כולנו פמיניסטים! Featured

 5 yuvalf

יובל פרוינד

לאורך קרבות הרחוב על ההדרה במרחב הציבורי וההופעה המדירה (את מי?) בעפולה (ובעוד מקומות) חזר ועלה מושג בפיהן של דוברות ארגוני הנשים: "צריך לשמור על המרחב הציבורי". כלומר, אם אדם פרטי רוצה לעשות אירוע נפרד, שייערב לו. אבל המרחב הציבורי צריך להיות מעורב כדי למנוע הדרת נשים. כדי שנשים לא ייפגעו בפומבי.

אהבתי. אפילו מאוד. סוף-סוף מרימים את המבט מהשיח הצר על זכויות הפרט ומסתכלים על המרחב הציבורי ודואגים לו, נלחמים עליו. אז אני רוצה להצטרף לשדולות הנשים (יקבלו אותי?) ולהמשיך את אותו טיעון בדיוק. המרחב הציבורי פוגע בנשים יום-יום, וכולם, כולל הפמיניסטיות הדגולות, שותקים. ברחוב הישראלי יש שלטי חוצות שכל עניינם הוא הצגה של האישה כאובייקט מיני שדרכו אפשר למכור מוצרים. את זה רואים כולם, ילדים וילדות, נשים וגברים כאחד.

מה לומדת ילדה בת 7 כשהיא רואה שלט ענק ובו דוגמנית מעורטלת? שזה מה שמצפים ממנה. אם זה היעד הנכסף, גם היא צריכה להגיע לשם, ורצוי מהר ככל האפשר. היא צריכה לוודא שגופה יהיה מושך ומפתה ומגרה את הגברים בלכתם ברחוב. רק ככה היא תיחשב לאישה. עוד לא ראיתי הפגנה אחת של שדולות נשים מול שלט כזה. מה לומדים נערים ונערות שגולשים באופן חופשי ומופקר מגיל צעיר מאוד באתרי פורנוגרפיה? שהיחסים בין המינים הם אלימות ופראות. האם זה לא מרחב ציבורי?! האם ההפגנות הגדולות לא היו אמורות להיות שם?

ומה על איך שנראות החנויות בקניונים? זה לא מרחב ציבורי שכולו אומר הזניה ופתיינות גסה ומכוערת? חנויות אופנה וקוסמטיקה, פרסומות וסרטונים, כולם צועקים אותו דבר: "כולנו מדברים גבוהה גבוהה, במילים יפות, על דיכוי והבניה, ועושים נמוך נמוך, בניצול ציני של שפה מינית ולבוש פרובוקטיבי ובקריצה גדולה לצעירים ולמבוגרים שאפשר להמשיך לדבר בגסות ולהסתכל באופן מחפיץ ומרדד, רק לא לטעות בכללי התקינות הפוליטית".

לפעמים נדמה לי שלשדולות הנשים קל יותר להילחם במוטי שטיינמץ או בחייל שיצא באירוע של שירת נשים אף על פי שהאירועים האלה זניחים כל כך (ולא רלוונטיים) לעומת ההשתוללות ברחובות. אבל נגד כל תעשיית הדוגמנות והאופנה אי אפשר לצאת, ונגד ערוץ 2 לא מעיזים להילחם, ונגד האינטרנט מזמן הרמנו ידיים, אז בואו נילחם את מלחמת הקודש במקומות הקלים ונמשיך להסיח את הדעת מהבעיה האמיתית שהתרבות המערבית מטפחת זה שנים: מרחב ציבורי שמזלזל בנשיות ורומס את העדינות האנושית ואת צלם א‑לוהים שבאדם.

אם ירימו הפמיניסטיות את הדגל הזה, נראה לי שכולנו נוכל להצטרף לשורותיהן. ועדיף שהן יובילו את זה. עדיף שנשים תצעקנה את כאב הנשיות. אני מוכן לעמוד מאחור בעזרת הגברים ולמחוא להן כפיים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם