גילוי האנושות הפשוטה

5dance

 

השנה, חרף כל סערות ה'הדרות נשים' שדואגים לפמפם לנו מדי פעם, החליטו בפסטיבל המחול בכרמיאל להקשיב לסערה האמתית של רצונן של נשים רבות מבאי הפסטיבל המסורתי לרקוד בצניעות.
אורית הירש, המנהלת האמנותית של מתחם הנשים בפסטיבל המחולות בכרמיאל

שמעתי לא מעט בכלי התקשורת בשנים האחרונות על מאבקי תרבות סביב הפרדה בין גברים לנשים. 'כן' או 'לא' באירועים ובשירת נשים, והיו אף כאלו שקראו לילד בשם 'הדרת נשים'.
כאישה דתית שהחלום שלה מילדות הוא לרקוד ולהופיע ומהצד השני לשמור על גדרי ההלכה ועל צניעות אישית, הדיונים והוויכוחים האלו מוצאים אותי במקום לא כל כך נעים. מין בלבול ותחושה שלא באמת מבינים אותי ואותנו.


אחת התגובות שקיבלנו ברשת עם הפרסום על קיומו של מתחם נפרד לנשים בפסטיבל כרמיאל הייתה "קבלו במחיאות כפיים עוד כתבה על שבטי הטליבאן מדכאי נשים".
הפעם התגובות נגעו בי, ולא כבעבר, שיותר "החלקתי" אותן הלאה.


הן נגעו בי כי התהליך של הקמת "המתחם", עוד בתחילתו לפני כשנה כשהנהלת הפסטיבל ביקשה מאתנו לפתוח מתחם לנשים לאחר שממשתתפות הפסטיבל פנו בבקשה זו, היה תהליך כל כך נעים, כל כך מקבל ומכבד לכל הכיוונים. מאז שקראתי את התגובות המזדעקות אני מספרת עליהן לאנשים שאני פוגשת בסופר, בגינה וכו', ובמיוחד מעניין אותי לשתף את האנשים שלא מזוהים כדתיים. כולם כאחד מעלים חיוך ואמרים - זה לא כך בכרמיאל. הם מברכים על הקמת המתחם, וברור להם לגמרי שדווקא פה ודווקא בפסטיבל ישנה האפשרות לכזו אחווה משותפת.
השותפוֹת במתחם הן נשים מכל שכבות האוכלוסייה, דתיות, חילוניות וחרדיות, נשים שידעו על המתחם מראש ונשים שעברו לידו ונכנסו "להציץ" ונשארו כל היום. המטרה משותפת של כולן היא אחת - לרקוד. אני שמחה ומתרגשת להיות חלק מהבמה המקצועית והאיכותית הזו אשר מאפשרת ליוצרות להביע עצמן, ולנשים, בין אם הן רוקדות ובין אם זו הפעם הראשונה שבה ייכנסו לסטודיו, את האפשרות לרקוד.


אנשי פסטיבל המחול נתנו לי את המקום ואת האפשרות להביא השנה ליומיים מלאים של סדנאות ומופעים מכל הארץ. אולי דווקא פה, במקום שבו השקט הגלילי שורר, אפשר לא לפגוע באף אחד ולתת לאלו שלא מעוניינים בהפרדה ליהנות ולרקוד – אך לא רק להם.


אפשר להאדיר נשים ולא להדיר נשים ולהקות, ולתת להן מקום אמתי להתחבר אל עצמן. אנו שמחים להיות חלק מהפסטיבל דווקא כי אנו מאמינים באיחודים ולא בפירודים.
חלפו כבר כמה שנים מאז שהגעתי ממרכז הארץ עם משפחתי לגור בעיר המקסימה הזו. הסיפור של מתחם הנשים הוא רק חלק מהמשהו השקט והפנימי שיש פה שמוכן לקבל ובהחלט גם לעורר שיח, כזה שמתוכו נוצרו ונוצרים יזמות טובות לרווחת כולם. זו אולי הנקודה היותר משמעותית שמושכת נשים להגיע מכל הארץ אלינו לרקוד.

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
יש ה' אפילו במקום הזה

  הטור של סיון רהב...

וְאֶת עֵשָׂו

  סיפור שירה דרייפוס

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם