האור של יהודי ניגריה Featured

 4 nigerya
האור הרוחני שפגשתי אצל יהודי ניגריה

חנה קליין

מתי בפעם האחרונה עשיתם משהו בפעם הראשונה?

ברוך ה' זכיתי להיחשף בשבועות האחרונים לקהילות היהודיות בניגריה. מדובר בשבט יהודי עתיק – "שבט האיבו" ("איגבו" באנגלית) החי בניגריה.

על פי המסורת המקובלת אצלם מאמינים בני שבט האיבו כי הם צאצאי שבט גד ואפרים מעשרת השבטים. הם מייחסים את עצמם לערי בנו של גד ("וּבְנֵי גָד... עֵרִי וַאֲרוֹדִי וְאַרְאֵלִי". בראשית מו, טז).

כיום ישנן 70 קהילות יהודיות, וקרוב ל-6,000 בני איבו שמקיימים תורה כמו שאנחנו מכירים כיום בכל העולם. עיקר לימודם מתבצע דרך האינטרנט.

הקהילות מפוזרות ברחבי ניגריה ומתפעלות באופן עצמאי לחלוטין תפילות סדירות בבתי כנסת, עם מנגינות ייחודיות לחלקי התפילה השונים, ולימודי תורה ועברית בנוסף למנהגים פנים-קהילתיים. לכל קהילה "ראש" משלה בנוסף לכמה חברי ועד מובילים.

הגעתי יחד עם חברי המשלחת מישראל במטרה ללמד עברית ויהדות בסמינר הצעירים שמתקיים פעם בכמה שנים ומיועד לדור הצעיר של יהדות ניגריה. הסמינר כלל עלייה לתורה של נער בר מצווה, חתונה של זוג יהודי מקומי ושבוע אינטנסיבי של לימודי עברית ותורה. החזון הוא להכשיר מורים דוברי עברית מקבוצת הצעירים המובילה כך שבעתיד יתפעלו עצמאית את הסמינר, בעוד השליחים מישראל יהיו רק תוספת.

הרצון הגדול ללמוד, התפילות המדהימות שהזכירו לי מהי הדרך הנכונה להתפלל, המפגש עם נוער בוער וחוקר, חוסר הציניות והמפגש הבין-אישי העמוק שהתרחש שם – אילו לא דברים שאפשר להעביר דרך מאמר או תמונות.

אני כותבת פה כי הפרדה מהצעירים ומכל קהילה לא לוותה בהבטחה לסיוע בעלייה או לתרומה כספית, אלא בהבטחה שכאשר נחזור לארץ נפיץ את הבשורה.

כשאנחנו מתפללים שעה וחצי בשבת בבוקר וממהרים לקידוש – הם מתפללים מיני תפילת יום כיפור, שרים בנחת ומשקיעים בתפילה את הזמן הראוי לה.

כשבשבת אחר הצהריים מועבר ע"י הרים, אישיות מופלאה ועמוקה, שיעור תורני עמוק ורציני על כל ציטוטיו המדויקים שהחזיר אותי לעולם בית המדרש ממעמקי ניגריה – כל הספקות שהגעתי איתם התבדו.

כשאצלנו הנוער המגניב הוא זה שיודע את השירים של סטטיק ובן-אל בעל פה ומעודכן בענייני מסי ורונלדו, אצלם אילו הצעירים שיודעים יותר ניגונים, יותר עברית ויותר תורה.

כשאישה צעירה יושבת בודדה וזקופה בכיתה ברמה הכי מתקדמת המכילה רוב גברי מוחלט, ומעלה מול כולם בנחישות ובעדינות סוגיות מורכבות של פמיניזם בעולם תרבותי שבו הדבר כלל אינו מובן מאליו, הלב מתמלא.

אני מודה לה' שזיכה אותי להיחשף לעולם היהודי העצום הזה, ואני מקווה שאצליח לקחת איתי חזרה ליום-יום מעט מהתשוקה הגדולה לתפילה, ללימוד ולדיבוק החברים שפגשתי שם.

הלוואי שאבין לעומק את הזכות הגדולה של להיות חלק מהעם היהודי, שיסוד מרכזי בו הוא קבלת הגר, האחר, שפעם היינו כולנו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם