סיון יוצאת מהארץ Featured

 11 sivan

סיון רהב מאיר

1.

שבת מקסימה עברה עלינו בקהילת KMS בסילבר ספרינג, מרילנד, בשליחות תנועת "המזרחי העולמי". בשבת בבוקר שמענו בקריאת התורה את הפסוק: "תמים תהיה עם ה' אלוקיך". כמה קשה בימינו להיות תמים, כן ופשוט. במהלך השבת סיפרתי שם על נהג אוטובוס מישראל, משה ירט, שהשבוע עלו לאוטובוס שלו אימא וילדה קטנה. לא היה להן מספיק כסף ברב-קו, והוא הסביר שכדאי להן לרדת בתחנה הקרובה, לטעון את הרב-קו בזול ולהמשיך בנסיעה, במקום לשלם לו מחיר יקר יותר. האימא אמרה לו בתגובה: "תודה רבה לך! באמת, תודה רבה". הילדה שמעה ואמרה לאימא שלה: "אימא, מה הנהג עשה לא בסדר שאת אומרת לו ככה?" האימא לא הבינה: "הוא עזר לנו, אז הודיתי לו". והבת התעקשה: "את אמרת 'תודה רבה לך באמת', זה מה שאומרים למי שעשה משהו לא בסדר". הנהג קלט עד כמה הדיבור שלנו הופך להיות ציני. ילדה כל כך צעירה שומעת את המילים "תודה רבה לך באמת", אבל כבר רגילה לשמוע את המשפט הזה בסרקזם, כמשהו שנאמר לא כתודה אמיתית, אלא כנזיפה. תמים תהיה עם ה' אלוקיך. שנזכה להיות תמימים ופשוטים יותר.

2.

רבים שלחו לי את התמונה הזו, ושאלו אם זה פוטושופ או פרסומת אמיתית. הנה התשובה המקסימה. כך מספר הרב גד הרמן, מחנך כיתה י"ב בישיבת 'אורות הזורעים' בצפון: "בסוף השנה שעברה היה פרסום גדול בשלט חוצות ליד הישיבה, על סדרת פשע חדשה ב'הוט' או ב'יס'. זה ליווה את כל מי שנסע לישיבה. באחת השיחות דיברתי בצער על כך שהפרסומת הזו מניחה, בפשטות, שכולנו רק מחכים ומצפים שהסדרה הזו תתחיל כבר. הניסוח של המודעה הניח כמובן מאליו שזוהי התרבות שכולם צורכים ורוצים, 'כי הם חיינו ואורך ימינו ובהם נהגה יומם ולילה'. אמרתי לתלמידים:רק תדמיינו שהיו מספרים בפרסומות על משהו אחר שמתחיל, על דברים חיוביים שמתרחשים, למשל, שהכיתה שלנו מתחילה בקרוב ללמוד פרק חדש במסכת שבת בבית המדרש. המשפט הזה נכנס לתלמידים שלי ללב. לא ידעתי על כך דבר, אבל במהלך החופש הגדול הם עבדו וחסכו ותרמו מכספם כדי ליצור כזו מודעה. אחרי שלב העיצוב הם פנו לחברת הפרסום וקנו את השטח הזה. הפרויקט עלה להם יותר מ-2,000 ש"ח. ביום הראשון ללימודים נסעתי לישיבה ופשוט לא האמנתי למראה עיניי. כמוני מתרגשים בימים אלה עוד אלפי נהגים שעוברים ליד מושב הזורעים בחודש אלול – ורואים פרסומת מסוג אחר לגמרי".

3.

"כִּי תֵצֵא לַמִּלְחָמָה עַל אֹיְבֶיךָ", כך פותחת פרשת השבוע, והפרשנים בכל הדורות מדגישים שלא מדובר רק בשדה הקרב. הפרשה אמנם כוללת הוראות רבות ביחס למלחמה פיזית, אבל שימו לב לסיפור שמובא בספר "חובות הלבבות":

מעשה בחסיד אחד שראה אנשים הולכים ותופים בידיהם ושמחים על שניצחו במלחמה נגד המדינה הסמוכה. אמר להם החסיד: למה אתם כל כך שמחים? את המלחמה הקטנה ניצחתם, המלחמה הגדולה עדיין לפניכם. אמרו לו האנשים: אבל זו הייתה מלחמה גדולה מאוד, מדוע אתה אומר שהיא מלחמה קטנה? ענה להם: כי כל מלחמה בעולם הזה נחשבת קטנה לעומת המלחמה נגד היצר הרע, שהיא ורק היא – המלחמה הגדולה של חיינו. מלחמה תמידית, מתוחכמת, בלתי פוסקת, על המידות שלנו, הדיבור שלנו, המעשים שלנו והמחשבות שלנו. כידוע, גם מצביאים גדולים ומהוללים ונערצים שמנהיגים צבאות ענק – יכולים להיכשל בה ולהיות בעצם, בפנים, אנשים קטנים ושפלים, מלאי אגו, תאווה וכבוד.

ובעוד במלחמות הקטנות אנו עוסקים בלי הרף, מפרשנים אותן, לומדים אותן, וחושבים על טקטיקה, אסטרטגיה ומהלכים – את המלחמה הגדולה של חיינו לעיתים אנו מדחיקים ומשכיחים. ויש קשר עמוק בין המלחמה הזו – כלומר בין מוסר, ערכים, רוח ועקרונות – ובין התוצאות בשדה הקרב. פרשנים רבים מציינים שלכן קוראים את הפרשה הזו בחודש אלול, חודש התיקון והשיפור, חודש השיא של המלחמה הגדולה.

4.

זה אחד הקטעים המצחיקים והמרגשים שכתב חנן פורת. בפרשת "כי תצא" התורה מצווה לשמור על ההיגיינה בצבא, ודורשת לדאוג היטב למקום מסודר לעשיית צרכים מחוץ למחנה. יום אחד הרס"פ של חנן, שהיה צנחן צעיר, כינס את החיילים באימון הרחק ממקום יישוב, והורה להם לעשות כך. מספר חנן: "לא יכולתי להתאפק וקראתי לעבר הרס"פ: המפקד, אתה פשוט תלמיד חכם! נתת לנו כעת שיעור בפרשת 'כי תצא'. לפי תומי הייתי סבור שהרס"פ ישמח למחמאה שחלקתי לו, אך הוא נתן בי את עיניו ושאל בלגלוג: 'מה, באמת? בשטויות כאלה עוסקת התורה שלכם? מוטב היה שתשאיר את הטיפול בזבל לנו, הרס"פים'. באותה שעה מובן שלא עניתי לו. רק זה היה חסר לי, לעצבן את כל הפלוגה שציפתה בקוצר רוח לרגע מנוחה. אבל עכשיו, אחרי יותר מארבעים שנה (שבהן עומד החייל על דעת רבו הרס"פ...) אני חש צורך להתמודד עם דברי הלעג שלו ולומר לו: אכן כן ידידי הרס"פ המלומד, תורתנו הקדושה אינה בוחלת מלעסוק ב'פכים קטנים' כגון ענייני ניקיון וסניטציה, מפני שהיא תורת חיים, הנוגעת לכל תחומי החיים, ולא רק להשגות עליונות ולסודות נסתרים. לא ב'שטויות' אנו עוסקים ואף לא בעסקי חולין קטנוניים, אלא בדברים גדולים הנוגעים לקדושה ולטהרה. המצווה שעליה דיברת צמודה למילים 'וְהָיָה מַחֲנֶיךָ קָדוֹשׁ'. ריבון העולמים חפץ בסביבה נקייה. 'זבל מי שמלכלך' אינה רק סיסמה קולעת של המשרד לאיכות הסביבה, אלא דבר ה' הקורא לאדם".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם