רונן, תודה Featured

 5 manelis
תרומתו רבת השנים של תא"ל רונן מנליס נותרה חסויה בתחומי המודיעין, אבל בתפקידיו האחרונים כעוזר הרמטכ"ל וכדובר צה"ל נחשף שהוא ידע לחבר בין דתיים לחילונים ולכבד גם בעת מחלוקת. הוקרה מיוחדת מגיעה לו על הכנסת "נוהל שבת" ביחידה שעליה פיקד

הרב עמיחי גורדין

בתחילת השבוע סיים תא"ל רונן מנליס 22 שנות שירות בצה"ל. את עיקר שירותו הקדיש תא"ל מנליס לתפקידי מפתח במערך המודיעין הצה"לי. עם זאת, לתודעה הציבורית הכללית ולתודעת המגזר הדתי-לאומי בפרט פרץ תא"ל מנליס בשל שני תפקידיו האחרונים – עוזר הרמטכ"ל ודובר צה"ל, תפקידים שהעמידו אותו בעין הסערה.

כשאדם חולק עלינו אנחנו יכולים להסתכל עליו בעין רעה ולהניח שהוא עושה זאת מרוע וזדון ומתוך מטרה לקדם אג'נדה שלילית. אנחנו יכולים גם להביט עליו בעין טובה ולהעריך שהוא אמנם טועה, אך כוונתו טובה ושיקול הדעת שלו שונה משלנו. פגשתי את תא"ל מנליס פעמים לא מעטות בשלוש השנים האחרונות, הן בתפקידו כעוזר הרמטכ"ל והן בתפקידו כדובר צה"ל. לעיתים חשבתי שהוא טועה, לעיתים הוא חשב שאנחנו טועים. ואחרי הכול, מתוך כל אותן שיחות ומפגשים אין לי שום ספק שגם הטעויות שלו (שמאוד הרגיזו רבים מאיתנו) לא נבעו מכוונת זדון, אלא אך ורק ממחשבה כנה ואמיתית (שלעיתים הייתה שגויה לטעמי) כיצד לפעול למען חיזוק צה"ל כצבא מנצח וכצבא העם.

אך למה להתמקד במִשְׁגים? רונן מנליס אחראי במידה רבה לתהליך התיקון שהוביל הרמטכ"ל הקודם גדי איזנקוט. אחרי שנים רבות שבהן גורמים שונים בצה"ל ומחוצה לו קידמו אג'נדות חד-צדדיות תוך התעלמות מאוכלוסיות אחרות, שינה צה"ל כיוון ועבד קשה מאוד לשמר את האמון בצה"ל כצבא העם שבו כל מרכיב באומה מוצא את מקומו. הדרך עוד ארוכה בנושא הזה, אך למנליס יש חלק גדול מאוד בהתנהלות האחראית והמכבדת שצה"ל פוסע בה כיום.

ראוי רונן מנליס להכרת תודה ענקית על 22 שנות שירותו הצבאי. וראוי מנליס להערכה מיוחדת על תקופת כהונתו כדובר צה"ל. העובדה שבניגוד מוחלט לעבר, בשנה האחרונה לא הייתה מעידה משמעותית בדובר צה"ל בכל הקשור ליחסי הצבא והציונות הדתית, קשורה לתהליך משמעותי מאוד שהחל עוד בתקופת קודמו בתפקיד, והגיע לידי מימוש משמעותי בתקופתו של מנליס.

כשבוחנים לעומק את הטעויות שביצע בעבר דובר צה"ל, מתברר שרובן נבעו מבורות וחוסר היכרות. במשך שנים רבות דובר צה"ל הייתה יחידה שאוישה כמעט לגמרי על טהרת הציבור החילוני. נדיר מאוד היה למצוא בדובר צה"ל חייל או חיילת דתיים. היחידה הייתה בעלת אופי חילוני תל אביבי מובהק וגם אותם חיילים דתיים מעטים ששירתו בה לא יכלו לבצע משמרות מבצעיות ביחידה במהלך השבת, בשל אופי התפקיד.

רונן מנליס השקיע אנרגיה אדירה לפתוח את היחידה לאוכלוסיות מגוונות (כאמור, תהליך שהתחיל בו קודמו) ועשה מאמצים אקטיביים ומתמשכים לשלב ביחידה חיילות וחיילים דתיים. בתיאום עם הרבנות הצבאית הוא אף הכניס, לראשונה מאז הקמת צה"ל, נוהל שבת שמחייב את כל היחידה (כולם, גם החילונים!) להתנהל בכל הקשור לפעילות מבצעית, לפי כללי ההלכה ללא חילול שבת. בזכות רונן מנליס יחידת דובר צה"ל הפסיקה לחלל שבת.

הבחירות האחרונות הכניסו את החברה שלנו לשיח של שנאה וקיטוב. שנאה מהצד החילוני כלפי הצד הדתי, ולצערי הרב, גם אנחנו איננו נקיים. גם בצד שלנו הייתה מפלגה שבחרה בדרך השנאה כלפי הציבור החילוני.

אם עתידה של מדינת ישראל חשוב לנו, אנחנו חייבים להסתכל בעין טובה גם כלפי בעלי המחלוקת שלנו. להבחין בין הסתייגויות חריפות ונוקבות מהחלטות של אישיות מסוימת ולעיתים אף מאבק נגד אותן החלטות, לבין האהבה הגדולה שאנו צריכים להרגיש כלפי כל אדם מישראל כולל בני הפלוגתא שלנו. להסתכל בעין טובה על כל אדם ולראות כמה טוב ואור הוא מפיץ בעולם.

החברה הישראלית חייבת הרבה מאוד לתא"ל רונן מנליס. על היקף התודה שיש להכיר לו על תפקידיו הרבים במערך המודיעין ועל לילות רבים נטולי שינה ומשפחה איננו יודעים, ולכן גם לא נוכל להרחיב. אבל על פעולותיו החשובות מאוד בטיפול במשבר האמון שנוצר לפני שלוש שנים בין הציונות הדתית לצה"ל, ועל התיקונים הגדולים שהוא עשה ביחידת דובר צה"ל, אפשר להרחיב וצריך להרחיב. תודה רבה איש יקר, הא-ל הטוב ישלח ברכה גדולה בכל מעשי ידיך.

ראוי רונן מנליס להכרת תודה ענקית על 22 שנות שירותו הצבאי. אם עתידה של מדינת ישראל חשוב לנו, אנחנו חייבים להסתכל בעין טובה גם כלפי בעלי המחלוקת שלנו. להבחין בין הסתייגויות חריפות ונוקבות מהחלטות של אישיות מסוימת ולעיתים אף מאבק נגד אותן החלטות, לבין האהבה הגדולה שאנו צריכים להרגיש כלפי כל אדם מישראל כולל בני הפלוגתא שלנו

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם