ולתפארת הדימנציה

5snapchat

 

בנימין נתניהו נכנס לחגיגת הסנאפצ'ט והזה הזמן להיות מוטרדים
אבינועם הרש

מלבד הביקור המתוקשר באפריקה לציון ארבעים שנה ל'מבצע יונתן' ופריצת הדרך לקהילייה העסקית בישראל, מתברר שראש הממשלה בנימין נתניהו הספיק בשבועיים האחרונים לעשות דבר משמעותי הרבה יותר: להצטרף לאפליקציית הצעירים סנאפצ'ט.


אם השם נשמע לכם כמו התעטשות ביפנית ורק אתמול למדתם איך לסנן את הפיד שלכם בפייסבוק ולהעלות תמונה באינסטוש מתוך מטרה כנה 'להתערבב' עם הדור הצעיר, אתם לגמרי חיים בעולם האתמול. רוב משתמשי האפליקציה הם צעירים בגילאים שבין 10 ל-23, אך על פי הנתונים האחרונים של חברת הדירוגים comScore מספר המבוגרים מעל גיל 35 שמשתמש ביישומון גדל במהירות. 14% מהמשתמשים בה בארצות הברית הם מעל גיל זה, לעומת 2% בלבד באפריל 2013; (ע"פ 'נענע'.6.7.16).


אז מה מייחד את אפליקציית סנאפצ'ט מכל השאר? העובדה שתוחלת החיים בעולם שלה עומדת על עשר שניות: אתם יכולים לשלוח טקסטים, תמונות, סרטונים, חוויות, עולמות ובריאות, ואחרי 10 שניות הם יתאיידו להם לעולם שכולו שכחה (גם כאן, התמונות והמראות ממשיכים להישאר בעולם האמת של שרתי החברה).


הנהירה לסנאפצ'ט, כמו גם הנטישה ההמונית של בני הנוער את פייסבוק וטוויטר, אולי יש בה בכדי לשקף לנו בעצם את האידאליזציה האגדית שכל שכך קורצת להם. תמיד לימדו אותנו באבות (ב, א): "עַיִן רוֹאָה וְאֹזֶן שׁוֹמַעַת וְכָל מַעֲשֶׂיךָ בַּסֵּפֶר נִכְתָּבִים", והנה מגיעה האפליקציה הנהדרת הזו ובעצם אומרת לנו: עשו מה ואיך שבראש שלכם, ולא רק שמעשיכם אינם נכתבים אלא שהם הולכים להימחק אחרי עשר שניות. החיים הטובים, פשוט תרשו לעצמכם.


כי איך אפשר בעצם להתכחש לקסם הממכר של אבקת השִכחה הזו שמציעה לנו הזדמנות שנייה בדמות נייר חלק שמוחק את כל העוונות ההתחייבויות או הפאשלות שלנו מבלי להשאיר סימנים.
האמת היא שלא ידעתי אם לצחוק או לבכות, כששמעתי שראש הממשלה הצטרף לאפליקציה הזו. מצד אחד, תודו שאין דבר שיותר תפור ומשובט לפוליטיקאים מיישומון שמשיד ראיות למה שאמרת ושלחת. הפנטזיה המושלמת. מצד שני, הסופר הספרדי קרלוס זאפון כבר אמר: "כל עוד מישהו זוכר אותנו, אנחנו חיים".


יש משהו מטריד בידיעה שדבריו העתידיים של ראש הממשלה בסנאפצ'ט "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה" הולכים להחזיק בפרק זמן הזהה בערך לזיכרון של דג זהב.

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם