קבלות לשנה החדשה Featured

 m 14 abu

אשר בן אבו

היה זה יום ראשון בשבוע, אולי שלישי, מה שבטוח לאחר תפילת שחרית של שבת. יצאתי מבית הכנסת והרהרתי הרהורים. הרי ראש השנה מתקרב וצריך לקבל על עצמך קבלות חשובות, ככה עושים היהודים כבר מאות בשנים, וגם אם הם לא עושים את זה באותה שנה הם מקבלים על עצמם לעשות את זה בשנה הבאה. העניין הוא שנמאס לי לקבל סתם קבלות כאלו רגילות וגנריות להחריד כגון "השנה לא אדבר לשון הרע", או "השנה אדבר לשון הרע רק אם זה באמת מעניין". רציתי משהו יותר מקיף, איזה מין אוברול לרכב המשומש שהוא אני.

עוד אני מדבר אל עצמי במטאפורות של רכבים הגיח לעברי, במהירות מופרזת לכל הדעות, רכב שאינו מטאפורי בכלל. זינקתי הצידה כאדם שרכב מתקרב לעברו במהירות מופרזת, ותוך כדי צעקתי לעבר הנהג "תסתכל איך אתה נוסע חתיכת --- גברתי!" אני אסביר, הגבר המחוספס והנתון בגילופין שהייתי בטוח שאוחז בהגה התחלף מול עיניי באישה נמוכת קומה וחלושת חיל שאחזה בתינוק צורח. האישה מיהרה לבית החולים. מיד געיתי בבכייה ואמרתי כלפי שמיא "אהיה כפרתן של ישראל". מר סעדון, שבינתיים הספיק להשיג אותי מבית הכנסת, שאל מה בדיוק כוללת הכפרה ואם זה אומר שהדירה שלנו מתפנה. אילולי שכבר החלטתי שהשנה אני אהיה יותר נחמד לאנשים כבר הייתי נותן לו איזה אחת במקום, אך במקום זה עניתי לו בחביבות "מר סעדון אולי תתעסק בעניינים שלך". טוב, קשה לעשות שינוי מהרגע להרגע.

החלטתי שאם כבר רכבים וכל זה, את השינוי המיוחל נתחיל בכביש. הרי שם נהג לנהג זאב, ואני ביניהם זאב ערבות שכמותי, אז אולי כדאי להעלות הילוך, ולתת גז ב"ואהבת לרעך כמוך", המטאפורה בשיאה. בפעם הבאה שעליתי על הכביש לקחתי נשימה ארוכה ונסעתי בנחת. לפניי נסעה קיה פיקנטו קטנה. שמעו, היא נסעה ממש לאט הפיקנטו הזו. אבל הי, לי זה לא אכפת נכון? ואהבת לרעך כמוך בראבק, אם היא נוסעת לאט יש לה כנראה סיבה, ובכלל אני לא ממהר לשום מקום.

בחיי אם היא לא מגבירה את המהירות אני דופק את הראש בהגה! אבל אז הצופר יצפור, והקיה תחשוב שאני גס רוח! היא עלולה להיכנס לפאניקה ולנסוע באופן פזיז. לא, אני לא אעשה את זה לרעי!

אני יכול לדפוק את הראש בשמשה. הצופר לא יצפור. אולי, אם אתרומם ממש גבוה מהכיסא. אבו תירגע! תחשוב מה הבת שלך הייתה מרגישה אם היא הייתה פה רואה אותך משתולל ככה. אני מעיף מבט אחורה, הבת שלי פה רואה אותי משתולל ככה. עורי? את לא אמורה להיות במעון?

עכשיו אני חייב לעשות פרסה איפשהו כדי לחזור למעון, אבל הקיה הזו לא זזה. אולי אני רק אהבהב לה טיפה עם הפנסים הגדולים והמסנוורים שלי. אני מתייעץ עם עורי, היא טוענת בהחלטיות ש"בה בהה אטא". היא כמובן צודקת, המעון לא יברח לשום מקום וזה לא שהיא מפסידה שעה ראשונה במדעי המחשב. בסך הכול תרייר כמה ליטרים פחות על משטח ההפעלה.

לא, לא מעניין אותי ששר התחבורה הוא "משלנו", ושהוא רק כמה חודשים בתפקיד, הכביש הזה צריך להיות מורחב. כאות מחאה על מדיניות משרד התחבורה החלטתי לצפצף חזק ככל שידו של הצופר שלי משגת. היד כבר נשענת על ההגה, הזעם מחלחל מהאוזניים, הריר של עורי מחלחל מבין השיניים, ואז--

הקיה עוצרת בפתאומיות. אני בולם אחריה. מתוך הרכב יוצא שוטר. א-לוהים קח אותי עכשיו תחזיר אותי במאה ה-18 כשלא היו שוטרים או קיות פיקנטות, היה רק יוהאן סבסטיאן באך. השוטר מגיע לעברי, רוכן על השמשה ואומר לי:

"אדוני, אנחנו במשטרת ישראל פתחנו בתוכנית 'נהג לנהג ארנב', תוכנית לעידוד הנחמדות והאדיבות בכביש, וארנב זו חיה חמודה". הנהנתי. "אני מסתכל עליך במראה האחורית לאורך כל הנסיעה, ואני מוכרח לציין שהאיפוק שלך, על אף הנסיעה האיטית שלי, ראוי לציון".

שתקתי כמה רגעים.

"תגיד, אתה נורמלי?! בשביל זה אתה מעכב אותי? הבת שלי צריכה כבר לרייר במעון ואני תקוע שעה אחרי הקיה פיקנטו המצ'וקמקת שלך!"

לא בטוח אם אתם יודעים, אבל בתחנת המשטרה בבית שמש יש פינת משחקים לילדים. נו, ברוך ה'.

שנה טובה, רגועה ובטוחה!

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם