למה השוטר מבקש רישיון? Featured

 m 7 esh kodesh

הרב רונן חזיזה, ראש ארגון "אש קודש", צפת

לקראת הימים הנוראים הבאים עלינו לטובה, נשאלת שאלה גדולה. ידוע שראש השנה הוא "יום הדין" שבו הקב"ה גוזר על האדם מה יקרה בשנה החדשה, ואילו "יום הכיפורים" הוא יום סליחה ומחילה. ולכאורה, היה מתאים יותר לעשות קודם את "יום כיפור" שבו נבקש סליחה מה' ונתחרט על מעשינו, ולאחר מכן יגיע "יום הדין" שבו ה' ידון אותנו על פי תשובתנו. שהרי מה הטעם לבקש סליחה לאחר שנגזר הדין? כדי להבין זאת, ניקח דוגמה מהחיים.

נהג שנתפס כשהוא נוהג במהירות מופרזת, מה הדבר הראשון שיבקש ממנו השוטר? רישיון. ולכאורה, אם עברתי עבירת תנועה – תן לי את הדו"ח, ולהתראות! למה להציג את הרישיון? אלא שאם יתברר שאין לאדם רישיון, הרי שאין מה לדון איתו על עבירות התנועה שעשה, שכן הוא בעצמו עבירת תנועה אחת גדולה... רק אחרי שיציג את הרישיון, ויתברר שאכן למד תאוריה ועבר טסט והכול בסדר – אז ניגשים לדון איתו על עבירת התנועה. זו התשובה גם לשאלתנו!

כשיהודי עושה עבירה, יכולות להיות לכך שתי סיבות: סיבה אחת – שהוא לא מקבל עליו את מלכות ה' אלא מחליט לחיות לפי רצונותיו ותאוותיו. סיבה שנייה – הוא כן מקבל עליו את מלכות ה', אבל יצרו הרע מתגבר עליו... וכמובן, יש הבדל מהותי בין שתי הסיבות.

בראש השנה – הדין והמשפט הוא על עצם קבלת מלכות ה', האם אתה יודע שאלוקי ישראל מלך ומלכותו בכל משלה, או ש"המלכות שלך היא" ואתה עושה כל שעולה על רוחך? קבלת עול מלכות שמיים היא בעצם הצגת הרישיון לזכות שלך לחיות בעולם בשנה הבאה, שכן כל העולם נברא על מנת להמליך את ה' יתברך. לאחר שאתה מציג את רישיונותיך, ואומר יחד עם כל אשר נשמה באפו: "ה' אלוקי ישראל מלך ומלכותו בכל משלה" – אתה נכתב לחיים. ומה נשאר לך? אה, כמה "עבירות תנועה"? לשון הרע, מראות אסורות, חילול שבת... לשם כך יש "יום הכיפורים" שבו מבקשים סליחה ומתפייסים עם הקב"ה.

לכן, כותבים צדיקים שעיקר העבודה בראש השנה היא לא להתעסק במה שעשית בשנה שעברה, אלא בתוכניות שלך לשנה הבאה. כלומר, הדין של ראש השנה הוא לא על העבר אלא על העתיד! עד כדי כך שבספר 'נתיבות שלום' מופיע חידוש גדול, שימו לב:

ידוע שבראש השנה נפתחים שלושה ספרים: ספר צדיקים, ספר בינונים וספר רשעים. אומר הרב ששלושת הספרים רק נפתחים ולא כותבים בהם כלום – אלא האדם הוא זה שכותב את עצמו בספר שירצה! ואם תשאלו: כיצד כותבים? פשוט מאוד – בהחלטה הטובה לשנה הבאה. אדם שמחליט להיות חלק ממלכות ה' בשנה הבאה – ממילא כותב את עצמו בספרם של צדיקים.

אז קדימה חבר'ה, קחו את קולמוס הלב, וכתבו את עצמכם בספרם של צדיקים!

וממך בורא עולם נבקש: "כותבנו בספר חיים – למענך אלוקים חיים".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם