לך תתמודד עם שפע Featured

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1.

אולי אנחנו לא מודעים בכלל למבחן הגדול של דורנו?קראתי השבוע מאמר חדש של הרב אמנון דוקוב, "אתגר חברת השפע". הוא כותב שהכול היום זמין, כל הצרכים זוכים לסיפוק מיידי, הרכישה הפכה לחלק מההגדרה העצמית שלנו והסכנה היא שנהפוך לאנשים אנוכיים, מנוונים, חסרי איפוק. הרי אבות אבותינו ידעו רעב ומחסור ומצוקות ודווקא מתוך כךהם לא שכחנו מי הם ומה מטרתם.

ספר דברים, לדבריו, הוא ספר היסוד לחברת שפע. משה רבנו פשוט מכין אותנו לאורך כל הספר לקראת המצב החדש: חיי המדבר נגמרו, ובארץ ישראל יש חשש שהעוצמה והביטחון יולידו בנו גאווה, והנוחות תוליד בנו שכחה. האתגר שלנו הוא להקים מדינה מצליחה אבל מאמינה, עשירה ומבורכת אבל ללא כפירה ומחיקת זהות. התורה מזהירה מפני מצב של "אשר לא עבדת את ה' אלוקיך בשמחה ובטוב לבב מרוב כול". זה האתגר. דווקא מתוך השמחה, דווקא מרוב כול – לא לשכוח את הייעוד שלנו גם כשקל ונוח. ספר דברים מציב בפנינו אינספור מחסומים כאלה: לתת צדקה ומעשר לעני, לברך לפני שאוכלים, להתייחס ליתום ולאלמנה, להגביל את השעבוד לכסף בשבתות ועוד ועוד. חברה שמתמודדת עם משבר חייבת לחשוב איך לשרוד, אבל גם חברה שלא מתמודדת עם משבר חייבת לחשוב איך לשרוד. כשיש רעב זה מסוכן, אבל כשנוח מדי – זה גם מסוכן.

2.

באחד הדיונים הבינלאומיים על חלוקת הארץ שאל בן-גוריון את יצחק טבנקין, שהיה מאבות התנועה הקיבוצית, כיצד עליו להחליט. טבנקין השיב לו: "עליי להתייעץ". למחרת השיב לבן-גוריון: "לא, אל תסכים להצעה הזו". בן-גוריון שאל עם מי התייעץ טבנקין, והוא השיב: "התייעצתי עם הסבא שלי שכבר נפטר, ועם הנכד שלי שעוד לא נולד". כלומר, התייעצתי עם העבר ועם העתיד, שיש לי אחריות כלפיהם, גם אם הם לא נוכחים כאן פיזית.

פרשת השבוע, פרשת "ניצבים", מספרת לנו עם מי נכרתת הברית המיוחדת של האומה: "כִּי אֶת אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם לִפְנֵי ה' אֱ-לֹהֵינוּ וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה עִמָּנוּ הַיּוֹם". ערב השנה החדשה, הפרשה מזכירה שיש פה סיפור שהוא גדול מהסיפור הפרטי והאישי שלנו. ההחלטות שאנחנו מקבלים בחיים – לטוב ולרע – משפיעות גם על מי שכבר לא כאן, וגם על מי שעדיין לא כאן.

3. שבת מקסימה עברה עלינו בניו ג'רזי, עם חברי ארגון הסטודנטים "יבנה". כל אחד מהם לומד בקמפוס אחר ברחבי ארצות הברית, ומארגן שם פעילות יהודית.במהלך השבת שמעתי את הרעיון הבא מנשיא ארגון OU, הרב משה ביין: "ישבתי פעם לפגישה עם בכיר בחברת 'סוני'. רציתי לעשות אז סרטי וידאו על יהדות. הוא אמר לי נתון מעניין: משחקי וידאו פופולריים היום פי כמה מתכנים של וידאו לצפייה. למה? כי אנשים מעדיפים משחק אקטיבי על הסתכלות פאסיבית. בתעשייה קוראים לזה 'בידור כשאתה נשען אחורה' מול 'בידור כשאתה נשען קדימה'. אנשים מעדיפים להישען קדימה, לשחק, להרגיש שהם עושים משהו. נראה לי שזה משל נכון גם על זהות יהודית כיום: התרגלנו לקבל הכול כשאנחנו נשענים אחורה – יש בית כנסת, יש רב, יש שיעורים, הכול זמין ונגיש, צריך רק לבחור. אבל אי אפשר להשוות את זה להשתתפות פעילה, ללימוד פעיל, להרגשה שאתה חלק מהמשחק. לקראת השנה החדשה, כל אחד מאיתנו צריך לחשוב איך הוא לא רק נהנה מכל מה שכבר קיים, אלא נשען קדימה, עושה, פועל, משנה, נהיה יהודי אקטיבי".

4.

שמענו הרבה את הביטוי "נוהרים" לאחרונה. בביקור בארץ לפני כמה ימים ראיתי אנשים נוהרים באמת, לסליחות בכותל המערבי. אלפים אלפים, מכל הארץ, מכל הסגנונות, עומדים יחד בשעה מיוחדת במקום מיוחד ופותחים את הלב. חלקם מכירים את המילים בעל פה, חלקם פחות. עמדתי ליד קבוצה שהסתכלה על המילים בפעם הראשונה, וקצת קינאתי: "בן אדם, מה לך נרדם? קום קרא בתחנונים". "לך ה' הצדקה, ולנו בושת הפנים". "נחפשה דרכינו ונחקורה". "הנשמה לך, והגוף פועלך, חוסה על עמלך". "חטאנו לפניך, רחם עלינו". לפעמים הפיוטים המוכרים משכיחים את המשמעות הפשוטה של המילים.

בדרך לכותל ראיתי מודעות, שעדיין תלויות, על מועמדים שמסבירים למה רק הם חזקים וטובים ומה רע באחרים. התנועה הנפשית בכותל הייתה הפוכה, וזו רק הכנה לכל המסע של ראש השנה, עשרת ימי תשובה ויום הכיפורים: לחפש במה אני לא בסדר, ולא לזרוק אחריות על אחרים. לא לשדר שאני הכי חזק ועוצמתי, אלא להכיר בכך שאני חלש וזקוק לחסד ולרחמים. וכן, גם לדעת להודות בכך שאני לא מושלם, שטעיתי, ושאני רוצה להשתפר.

השבוע גם בני עדות אשכנז הצטרפו לבני עדות המזרח לאמירת הסליחות. נדמה לי שהתזמון השנה מתאים לכולנו מאוד.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם