לשים את הרוח במרכז Featured

 11 suvan

סיון רהב מאיר

1. "שלום, זה נתנאל וייס מצפת. הנה קטע מדהים שמתאים לראש השנה ולתקופה של התחלות חדשות. כתב אותו הרב קלמן קלונימוס שפירא, האדמו"ר מפיאסצנה. הוא נרצח בשואה, ורוב כתביו נמצאו אחר כך. הקטע הזה הוא מתוך הספר 'צו וזירוז', מעין יומן אישי שהוא כתב לעצמו:'אם רצונך לעבוד את ה' ולהעלות את עצמך מעלה, ולא תעמוד בשנת השבעים לחייך כביום הבר-מצווה שלך, עשה זאת אפוא: בכל שנה עשה לך מטרה. צייר בעצמך, אם שמך ראובן למשל, איזה ראובן תהיה בשנה הבאה, מה יהיו השגותיו, עבודתו, מידותיו וכל תוכנו בעוד שנה. והראובן הדמיוני יהיה לך למידה למדוד עצמך בו לאורך השנה, כמה חסר לך עוד להראובן הדמיוני, האם עבודתך ותיקון מעשיך של יום יום יספיקו להשלים את הראובן של השנה הבאה.

'ואם הגיעה השנה הבאה ומדדת את עצמך ולא הגעת אפילו לקרסולי הראובן של השנה החדשה, יהיה בעיניך שחס ושלום לא הארכת ימים. כי רק הראובן אשר לפני שנה עדיין חי, ולא הראובן של שנה זו (כלומר, התבגרת טכנית אבל לא רוחנית). נאמר בפסוק "ואברהם זקן בא בימים" – אברהם של היום היה אברהם חדש של היום, ולא האברהם של אתמול'".

תמימות, דבקות, אהבה לזולת, אהבת ה', צניעות – זו תוכנית העבודה שרבי זושא מאניפולי מציע לנו לימים האלה. והנה עוד משפט מעניין שנהג לומר על תיקון עצמי: "אני לא מפחד שישאלו אותי אחרי פטירתי, בשמיים, למה לא הייתי משה רבנו. אני לא מפחד שישאלו אותי למה לא הייתי הרמב"ם. אני רק מפחד שישאלו אותי: זושא, למה לא הייתי זושא?"

2. כל כך הרבה פעמים נאמר "חיים" בתפילות חגי תשרי. הרבנית ימימה מזרחי מסבירה בספרה 'מחכה לתשובה' על מה כדאי לחשוב כשמתפללים: "בשפה העברית המילה 'חיים' היא בלשון רבים, כי חיים הם תמיד מושג חברתי. אני יודעת שזו תפיסה לא אופנתית. מגדלים אותנו על 'תעשי לעצמך, עכשיו תורך, מגיע לך, רק מה שאת אוהבת'. אבל בניגוד לגישות שמתרכזות בריצוי של האני, הרי שזכות הקיום שלנו בעולם תלויה, במידה רבה, דווקא בהיותנו יצור חברתי, שמנחם ומשמח, שקשור לאחר. כשאנו אומרים 'זוכרנו לחיים' הכוונה היא: זכור אותנו כי אנחנו חיים למען אחרים שסביבנו, ולא רק למעננו.

"הפנים שלנו מופנות לזולת. לבן הזוג, לילדים, לשכנה, להורים שלי, לעם ישראל, לחמותי... הבקשה היא: אנא, תן לי חיים כדי למלא תפקיד משמעותי בעולם. יש לי עוד כל כך הרבה מה לתת ולמי לתת. בתפילות ראש השנה אנחנו פוגשים בקריאת התורה נשים שהפכו צער פרטי לעניין גדול וכללי – הגר, שרה, חנה ורחל ידעו לחבר את האימה – אל האומה. ראש השנה מציב בפנינו תביעה להפוך לאנשים גדולים יותר, שחיים גם עבור אחרים שחיים סביבם. זוכרנו לחיים".

3. משימות גדולות צריך לחלק לחלקים קטנים. זה בדיוק מה שמלמד אותנו רבי זושא מאניפולי לעשות עכשיו, בעשרת ימי תשובה, גםבתחום הרוחני. פעם שמע רבי זושא הסבר עמוק על מהי תשובה, ואחריו אמר שהוא לא יכול להגיע למדרגה כזו, ולכן הוא יחלק את התשובה לחלקים, לראשי תיבות:

ת – תמים תהיה עם ה' אֹ‑להיך.

ש – שיוויתי ה' לנגדי תמיד.

ו – ואהבת לרעך כמוך.

ב – בכל דרכיך דעהו.

ה –הצנע לכת עם א‑לוקיך.

תמימות, דבקות, אהבה לזולת, אהבת ה', צניעות – זו תוכנית העבודה שהוא מציע לנו לימים האלה. והנה עוד משפט מעניין שנהג לומר על תיקון עצמי: "אני לא מפחד שישאלו אותי אחרי פטירתי, בשמיים, למה לא הייתי משה רבנו. אני לא מפחד שישאלו אותי למה לא הייתי הרמב"ם. אני רק מפחד שישאלו אותי: זושא, למה לא הייתי זושא?"

4. אני מהסוג שמחפש וקורא קודם כול את ההקדמות לספרים. הנה קטע מההקדמה הנפלאה שכתב המו"ל יהושע מילר לסליחות של הוצאת "קורן": "מתוך שטף החיים הגועש, אנחנו מוצאים את עצמנו בחודש הרחמים. השגרה התובענית מציבה בפנינו יום יום את הצורך לפרנס, הצורך לאכול ולהאכיל, בני אדם באים אלינו בתביעה שנספק להם מס, עבודה, כבוד או כוחות. אנו מתייחסים לדרישות האלה במלוא הרצינות ובכובד ראש, ובהתאם להן – מארגנים את החיים שלנו. לפעמים לאורך השנה הרובד הרוחני של חיינו הרבה פחות דוחק ונוכח. על פניו, אלה אכן דרישות פחות דחופות, שלא רואים את התוצאות שלהן באופן פיזי ומיידי. אבל כמו שקורה בקשרים עם בני זוג, הורים, ילדים וחברים – זה השורש של כל בעיה בקשר עם הזולת. הרבה יותר ממעשה עוול חריג וגדול – מה שצורם לזולת זה הוא שהוא נדחק הצידה מבחינתנו, לא משמעותי לנו, לא תופס מקום מרכזי בלב ובראש. עכשיו אפשר לתקן. לקרוא לה', לעמוד מולו, לומר סליחה בכנות, להפסיק להתעלם מהרוח ולשים אותה במרכז".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם