עולם של טשטוש מושגים Featured

 6 asher

מוֹשִי אשר, יועץ ארגוני

בדיוק כשנראה שהבלבול בציונות הדתית מגיע לשיאים חדשים התפרסם הריאיון המרתק עם הוגה הדעות העולה מוטי קרפל ב'עולם קטן'. מוטי (ידידי, גילוי נאות), כדרכו, מיטיב לנתח ולנסח ומסייע לקוראיו לסדר את המחשבות ואת התובנות הכרוכות בגיבוש השקפות עולם בשעה שהתחושה היא שמסביב הכול גועש ורועש.

שטף הכתבות והידיעות התקשורתיות המגמתיות המציפות אותנו השכם והערב מוסיף אף הוא שמן למדורה ומצליח לסמא את עינינו ולבלבל את בהירות מחשבתנו. אשר על כן, אנחנו מודים להוגים שמאירים לנו את החשכה ומכוונים את השכל הישר באמצעות בירורים רעיוניים המשולבים בראייה מעורבת חברתית ומעשית, בבחינת "לֹא בַשָּׁמַיִם הִיא". כדרכנו, איננו מקבלים את הדברים בבחינת "כָּזֶה רְאֵה וְקַדֵּשׁ", אך ניסוח הרעיונות מאפשר לנו להתחדד, "אֵין סַכִּין מִתְחַדֶּדֶת אֶלָּא בְּיָרֵךְ שֶׁל חֲבֶרְתָּהּ, כָּךְ אֵין תַּלְמִיד חָכָם מִתְחַדֵּד אֶלָּא בַּחֲבֵרוֹ".

התקופה שאנחנו חיים בה היא תקופה של בירור. הדעות הקיצוניות בכל התחומים מצליחות לתפוס מקום על הבמה המרכזית ומכתיבות את סדר היום. האדם הפרטי מוצא את עצמו מחויב לבירור פנימי עמוק בכל שלושת התחומים המרכזיים המרכיבים את המשולש האידאולוגי: עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל

הקמת מדינת ישראל הכריחה את אנשי המעשה לעבור מאידאולוגיה תאורטית לפרקטיקה. כיועץ ארגוני אני מלמד כיצד הפרקטיקה נובעת מערכים המנוסחים לכדי חזון שיישומו מתורגם לתוכניות עבודה מדידות ולמשימות צעד אחר צעד.

לכאורה חזונה של מדינת ישראל אינו צריך בירור. חזון הנביאים משרטט את עתידו של העם היהודי השב לציון לאחר שנות הגלות, ואנו רואים בעינינו את התגשמותו הניסית ושותפים לקב"ה במעשינו, בבחינת התערותא דלתתא. כך היה צריך להיות.

בפועל אנחנו רואים שהמציאות מורכבת ומאוד לא פשטנית, וככל שהשנים חולפות מאז הקמת המדינה המורכבות רק הולכת ומסתבכת, בוודאי בתחומי השקפות העולם וחיי המעשה ההנהגתיים, שאחד מביטוייה הוא העולם הפוליטי. מעולם לא היה חוסר בהירות פוליטית כפי שאנחנו חווים כיום, ערב בחירות שלישיות, לא עלינו.

התקופה שאנחנו חיים בה היא תקופה של בירור. הדעות הקיצוניות בכל התחומים מצליחות לתפוס מקום על הבמה המרכזית ומכתיבות את סדר היום. האדם הפרטי מוצא את עצמו מחויב לבירור פנימי עמוק בכל שלושת התחומים המרכזיים המרכיבים את המשולש האידאולוגי: עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל.

הציבור הדתי-לאומי, הנושא את דגל הציונות הדתית, הוא היחיד שהתאים את עצמו לכתחילה למציאות הנרקמת בארץ ישראל בתקופת שיבת ציון והתגשמות חזון הנביאים, וזאת בזכות מנהיגיו והוגיו ההיסטוריים (הרב קלישר, הרב קוק). הציבור המגדיר את עצמו 'חילוני' ניזון משורשים אידאולוגיים שטחיים בני 100–150 שנה (הרצל, ז'בוטינסקי, כצנלסון). חלקיו שאינם מסורתיים ניתקו את עצמם מתורת ישראל לפחות בכל הקשור לחיים ההלכתיים ולחזון הגאולה.

הציבור החרדי ניזון אומנם מתורת ישראל ומחזון הנביאים, אך לא השכיל להתאים את עצמו מנהיגותית למציאות המשתנה ולמעבר מתורת הגלות לתורת ארץ ישראל. כיום, בעיקר על רקע פטירתם של המנהיגים המובילים, אנחנו נוכחים בתהליכי 'חזרה בתשובה' של הציבור החרדי וחיפוש דרך לניהול חיי תורה בארץ ישראל בד בבד עם השתלבות הדרגתית בחיי המדינה הציונית.
מציאות חיים זו הייתה אמורה להיות כר פורה לצמיחתה של הציונות הדתית ולהצמחת גידוליה לכדי מנהיגים מובילים בכל תחומי החיים. חלף הצמיחה אנחנו נוכחים באובדן בהירות וכוחות הנובע בעיקר מפיצולים באותם שלושת תחומי המשולש: עם (חברה ופוליטיקה), ארץ (התיישבות) ותורה (עולם הישיבות המפצל את עצמו לדעת במקום לשמש סמל ודוגמה לכל שאר סוגי המנהיגויות).

בפוליטיקה הישראלית הדבר בולט כפליים. חלקים גדלים והולכים מתנתקים מהבית שבו גדלו והתחנכו, גידלו וחינכו, ובאופן שקשה (לי) לתפוס מעדיפים לשמש מנהיגות שוליים בשדות זרים במקום להוביל את הציבור שלנו למקומו הראוי לו כציבור היחיד שמשנתו תואמת את תהליך הגאולה שבו אנחנו נמצאים. דווקא בעת שעינינו רואות כי "הִנֵּה עַל הֶהָרִים רַגְלֵי מְבַשֵּׂר" אנחנו חווים "בּוּקָה וּמְבוּקָה וּמְבֻלָּקָה" (נחום ב, יא).

על רקע המורכבות הנראית בלתי ניתנת להסבר ולהתרה היה הריאיון עם מוטי קרפל בגיליון סוכות מרפא לנפש. חזרה בתשובה במקרה של מוטי מעידה על שריר מנטלי מאומן היטב של חיפוש דרך, ביקורת עצמית ויכולת הבהרה. מי שנולד במיינסטרים של הציבור הדתי חסר בדרך כלל את היכולת הזו, והתנהלותו "מִצְוַת אֲנָשִׁים מְלֻמָּדָה" (ישעיהו כט, יג) עלולה להיתקל במציאות מסובכת ומטלטלת המערערת את החיבור בין עולם המעשה לעולם הרוח, בין חיי הגשמה לחזון המקורי.

אינני יודע אם העתיד טומן בחובו קפיצה קוונטית ורבולוציה, כפי שבא לידי ביטוי בחזונו של מוטי קרפל בתום הריאיון עימו, או שתהליכי ההתפתחות יימשכו כתהליכים אבולוציוניים ארוכי טווח. מה שלבטח נצטרך הוא חבורה של הוגים מסוגם של אורי אליצור ז"ל ומוטי קרפל ייבדל לחיים ארוכים, שבעזרתם יקל עלינו להבהיר את דרכנו האידאולוגית-מעשית בעולם של טשטוש מושגים.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם