?למה להכפיש את הימין Featured

 11 rabbin2
כמה רחוק היו מוכנים ללכת כדי להכפיש את הימין

בנימין שיינברג

אי אפשר לדבר על רצח רבין בלי להזכיר את אבישי רביב.

חלק מתיאוריות הקונספירציה מאשים את השב"כ ברצון להשתמש בניסיון התנקשות כושל כדי להכפיש את מחנה הימין.הטענה הזו נשמעת לכאורה הזויה: גוף ממלכתי יפעל בשירות מחנה פוליטי, וכל החברים בו יישרו קו?ובכן, לצערנו התשובה חיובית, ואבישי רביב יוכיח.

בעקבות מאבק עיקש של מספר קטן של אנשים - אדיר זיק בתקשורת, בני אלון בכנסת ובהמשך גם חברי הכנסת מיכאל איתן וחנן פורת - נחשף הסיפור המדהים של אבישי רביב.

במהלך השנים שלפני הרצח הפעיל השב"כ את רביב בתור סוכן בקרב הימין הקיצוני. סוכן רגיל אמור להתערות בסביבה הנדרשת ולדווח למפעילים שלו על פעילות חשודה. אבל רביב לא היה סוכן רגיל, הוא היה פרובוקטור, כפי שנקבע בפירוש בדו"ח ועדת שמגר. במקום לדווח על האירועים, רביב חולל אותם. ביד אחת הוא עודד אנשים לבצע פעולות אלימות, ביד השנייה דאג לכך שהתקשורת תפרסם כל אירוע כזה.

למשל בהפגנה המפורסמת בכיכר ציון, רביב ראה שני חבר'ה צעירים עם דף A4 ועליו תמונת רבין במדי אס-אס. הוא זה שהפיץ את התמונה ודאג שכלי התקשורת יראו אותה. עד היום משתמשים בשמאל באירוע הזה כדי להכפיש את הימין.

רביב הקים ארגון קיקיוני בשם אי"ל ובשמו לקח אחריות על אירועי אלימות נגד ערבים. האירוע המפורסם ביותר הוא רצח של ערבים ליד חלחול. אי"ל לקחה אחריות ובתגובה זכה הימין כולו לגל של גינויים מהמערכת הפוליטית. לאחר זמן קצר התברר שמדובר בכלל בסכסוך מקומי בין ערבים.

עוד במסגרת אי"ל, רביב ביים 'טקס השבעה' לארגון והזמין את כתב הערוץ הראשון איתן אורן לצלם את האירוע. עדי ראיה מספרים שלכולם היה ברור שמדובר בהצגה, מה שלא הפריע לערוץ הראשון לפרסם עוד כתבה מזועזעת על הימין הקיצוני.

רביב גם ארגן 'קייטנה' לילדי קריית ארבע, שכללה שימוש בנשק ועלייה לרגל לקברו של ברוך גולדשטיין. מובן שגם האירועים האלה הגיעו באורח פלא לידיעת הערוץ הראשון.

את כל הפעולות האלה עשה רביב, כאמור, בהיותו סוכן שב"כ.

האם השב"כ הנחה אותו לנהוג כך? וגם אם לא, מדוע לא עצר אותו מכך? מדוע המשיך לממן את פעילותו ולסגור את תיקיו הפליליים?

האם היה לגיטימי בעיניהם שסוכן מטעם המדינה פועל בכוונה תחילה כדי להשחיר מחנה שלם בתוך אותה מדינה?

ואם זה אכן היה לגיטימי בעיניהם, כמה רחוק יותר עוד היו מוכנים ללכת?

עדי שמיעה מספרים שרביב הסית את יגאל עמיר שוב ושוב לרצוח את רבין.

ככל הנראה ידע רביב על תוכניותיו של עמיר לאותו ערב נורא. רק כך אפשר להסביר איך הוא ידע לשלוח ביפר לעיתונאים, כמה דקות אחרי הירי, כשאף אחד עוד לא ידע מי היורה ומה התוצאות, ובו כתב "הפעם פספסנו, בפעם הבאה לא נפספס".

אם רביב ידע, ייתכן שמפעיליו בשב"כ לא ידעו?או שמא ידעו ותכננו לסכל את ההתנקשות ברגע האחרון, ואז להשתמש ביגאל עמיר כדי להאשים את מחנה הימין כולו?

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם