די לטיוח Featured

 11 rabbin
די לטיוח – הגיעה העת לוועדת חקירה בלתי תלויה לבחינת רצח רבין

עו"ד חיים פלק

במאמר זה ייעשה מאמץ להפריד לחלוטין בין עובדות למסקנות בנוגע לרצח רבין. מגמתו אינה להציב תיאוריה המתארת את שאירע באותו לילה, אלא לרכז את העובדות הידועות, ובעקבותיהן לשאול שאלות שלעניות דעתי מביאות למסקנה חד-משמעית, שיש צורך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית ומיד.

ראשית יובהר כי ברור שיגאל עמיר רצה לרצוח את רבין וירה מאקדחו שלושה כדורים בכוונה לבצע את זממו. לא עולה בדעתי בשום צורה ובשום בדל מחשבה שאיש שירות הביטחון הכללי, שמאלני ככל שיהיה, ייתן ידו במעשה או במחדל לרציחת ראש ממשלת ישראל (עם גיבוי או בלי גיבוי של שמעון פרס). אין מציאות כזו. מדובר בדבר הזוי על פי הבנתי, ובוודאי מדובר בדבר שעושה חיים קלים לכל המתנגדים לחקירת רצח רבין.

העובדות הידועות – לפני הרצח

 1. אבישי רביב שכונה 'שמפניה' היה סוכן שב"כ שתפקידו היה להתערות בקיצוני הימין ולעקוב אחר כוונותיהם, ולצערנו, כפי ששמו מעיד, היה לו תפקיד נוסף, להתסיס את הימין ולהביא להכפשתו.

1א. אבישי רביב הופעל ע"י חזי כאלו שהיה ראש המחלקה היהודית בשב"כ, בתיאום עם ראש השב"כ דאז כרמי גילון. התיקים הרבים שנפתחו נגדו בשל עבירות אלימות ממשית נסגרו ע"י פרקליטת המדינה דאז דורית ביניש שלימים הייתה נשיאת בית המשפט העליון (תוך שהיא מעלימה משר המשפטים ומהיועץ המשפטי לממשלה את העניין).

1ב. אבישי רביב הצטלם במדי אס-אס בהפגנה שבגינה הואשם כל הימים בהסתה נגד יצחק רבין, שהדוגמה להוכחת ההסתה הייתה תמונה זו (אז כמובן לא היה ידוע שמדובר בסוכן פרובוקטור).

1ג. אבישי רביב נמצא במעגל החברים הקרוב של יגאל עמיר, ומשתף איתו פעולה בהרבה פעולות ציבוריות, שבתות, כנסים וכד'.

2. כחמישה חודשים לפני הרצח הולך בחור המקורב ליגאל עמיר ושמע ממנו על כוונותיו לרצוח את יצחק רבין (וזאת בהפניית הרב אברהם שפירא זצ"ל) לדווח לשב"כ ולמשטרה על כוונותיו.

2א. בהמשך הוא יעיד בפני כרמי גילון בוועדת שמגר, ולשאלת השופט שמגר למר גילון 'מה נעשה עם המידע הזה', תשובתו הייתה "ליקוי מאורות" (רושם הפרוטוקול של הוועדה הוא במקרה אחיו השופט אלון גילון).

 1. בסוף קיץ 1995, ראש השב"כ, כרמי גילון נפגש עם ראשי העיתונות ומזהיר אותם כי מישהו מתכונן להתנקש ביצחק רבין (אורית שוחט, הארץ, 19.6.98). הוא נותן תיאור מדויק של הרוצח הפוטנציאלי, במעין נבואה: הוא לא צריך להיות מתנחל מהשטחים. זה יכול להיות גם סטודנט שחרחר מהרצליה שלומד בבר אילן (עפר שלח, מעריב).
 2. הנהג של רבין – יחזקאל שרעבי, מוחלף בנהג של פרס– מנחם דמתי.
 3. בריאיון לבן כספית יאמר שרעבי שהוא לא מבין עד היום למה נעשתה ההחלפה ודבר כזה לא קרה מעולם. הוא עצמו שאל את רבין אם בכוונתו לנסוע לאירוע ורבין אמר לו שלא, ואז הוא אמר לרבין: אני בכל מקרה בהיכון. תקרא לי ואני אבוא לקחת אותך.
 4. בחקירתו המצולמת של יגאל עמיר בתוכנית 'המקור' הוא אומר לחוקרים את המשפט הבא: הם ידעו עליי.
 5. לאחר שנים, בריאיון בטלוויזיה, עונה חזי כאלו לשאלת המראיין "האם לא ידעתם על יגאל עמיר לפני הרצח" כי "ידענו מה שהיינו צריכים לדעת".
 6. יגאל עמיר מסתובב בשטח ה"סטרילי" יותר מ-40 דקות.
 7. הצלם רוני קמפלר מצלם את יגאל עמיר מזווית צילום מוזרה שאין לה שום משמעות לבד מהרצח שעתיד להתרחש שם.
 8. נשמעות קריאות "סרק סרק" ע"י הרבה אנשים. גם יגאל עמיר אומר זאת בחקירתו.
 9. החוקר עופר גמליאל שחקר את יגאל עמיר, אומר בתוכנית 'המקור': "המילים סרק סרק נאמרו ואני חקרתי את האדם שאמר אותן". המראיין: "אתה חקרת אותו אישית?" גמליאל: "כן". המראיין: מי זה האיש הזה?" החוקר: "אני לא אגיד לך מי זה האיש. זה היה איש ביטחון".
 10. ועדת שמגר אומרת שהיא לא הצליחה למצוא מיהו האיש שקרא סרק סרק.
 11. גברת בשם מרים אורן אומרת למצלמה דקות לאחר הרצח: "רבין לא נפגע, רבין לא נפגע, ראיתי אותו, הוא נכנס לרכב".
 12. איש מהמאבטחים לא יורה במתנקש. גם יגאל עמיר בחקירתו מתקשה להבין איך יכול להיות שהוא לא נורה. טווח התגובה לניסיון התנקשות הוא כמה שניות.
 13. אבי בניהו יורד במדרגות ממש אחרי רבין ועליזה גורן מרגיעה אותו שזה רק תרגיל של השב"כ. על פי עדותו הוא ניגש מיד למקום שממנו נוסעת המכונית, ונרגע כשהוא לא רואה שום כתמי דם [כיתוב: הכול דיבורים עם ירון דקל 2011 https://www.youtube.com/watch?v=M5kGskUE4NY&feature=youtu.be]. מול זאת הרופאים יעידו על איבוד דם מאסיבי ועל שימוש בשמונה מנות דם בפעילות להצלתו של יצחק רבין (ואף 21 מנות בדיווח נוסף).
 14. יגאל עמיר נתפס ע"י שוטרים, מוצמד אל הקיר, והשעון בידו של השוטר מראה 21:30. כמו כן, ישנו טופס מעצר שחתום ע"י סמ"ר רונן שנכתב בשעה 21:30 ובו יגאל עמיר מואשם בניסיון לרצח. [תמונה]
 15. ועדת שמגר קובעת שהיו שלושה אנשים ברכב השרד שלקח את רבין.
 16. במאמר שפרסם יואב לימור למחרת הרצח ומפרט מכלי ראשון את שראו עיניו, הוא מדווח כי ראה ארבעה אנשים נוסעים ברכב העוזב את הכיכר.
 17. הנהג דמתי מספר שהם היו שלושה ולאחר נסיעה הוא העלה שוטר שיעזור לו.
 18. במהדורת החדשות מליל הרצח, בדקה ה-22 נראה אדם המזנק למושב הקדמי של הרכב וסוגר את הדלת. מיד אחריו יוצאת שיירת מכוניות שנראית כשיירת מאבטחים.
 19. מספר מועט של דקות אחר האירוע נשלח מסרון מאבישי רביב בשם ארגון ד"ב (דיכוי בוגדים): "הפעם לא הצלחנו אבל בפעם הבאה נצליח". [דיווח של איילה חסון במהדורת החדשות בליל הרצח https://www.youtube.com/watch?v=OR3iU2tsdO0&feature=youtu.be].
 20. עוד בטרם הספיקה המשטרה לזהות את הרוצח מוסר רביב לעיתונאי אמיר גילת (מעריב 10.11.97): "קוראים לו יגאל עמיר, הוא בן 26, סטודנט למשפטים מהרצליה".
 21. שעת ההגעה לבית החולים היא 21:52 (מדבקות חדר מיון). כלומר 22 דקות לאחר היציאה מכיכר מלכי ישראל.
 22. לפי דמתי, הוא - בשיקול דעת בשל ריבוי המפגנים - עושה עיקוף שגורם לעיכוב, וגם לדעתו הוא של עשר דקות.
 23. לאה רבין מספרת שהיא נלקחת למתקן של השב"כ וכל הדרך מסבירים לה שאין מה לדאוג כי הכול מבוים - היא אומרת זאת למצלמה. [כיתוב: הערוץ הראשון, רזי ברקאי, דקה 15. קישור: https://www.youtube.com/watch?v=GQUm76-RM1Y&feature=youtu.be]
 24. לאה רבין מתקשרת 20 דקות לאחר היריות לבתה דליה ומרגיעה אותה – "אין מה לדאוג, לאבא לא קרה כלום", כך מספרת דליה למצלמה. "השב"כ הסבירו לי שזה לא אמיתי". [ערוץ 2. קישור בqr: https://www.youtube.com/watch?v=74R8xNQ9uis&feature=youtu.be]
 25. חשוב לשים לב, לפי עדותה של דליה רבין, מדובר בעשרים דקות לאחר הירי!
 26. בגיליון מחדר המיון מתאר ד"ר גוטמן שרבין מגיע בנט"ן (ניידת טיפול נמרץ) ופניו מכוסות במכונת הנשמה.
 27. ד"ר ניר כהן מתאר את הגעתו של רבין: "ראיתי אותו מועבר מאמבולנס למיטה" (מעריב שלמחרת הרצח).
 28. למען ההגינות, חשוב לציין שיש כמה עדויות של סניטר ועוד מעובדי איכילוב המתארות הגעה וקבלה מרכב שרד.
 29. ד"ר גוטמן וד"ר כהן מעידים שהם לא מזהים את רבין ואינם יודעים במי הם מטפלים.
 30. לעומתם, דמתי מתאר את ההגעה לבית החולים ברכבו. "אני ורובין מכנסים את רבין ואני צועק 'זה ראש הממשלה', ואנו שמים אותו על אלונקה".
 31. בעוד שבטופס הקבלה במיון כתוב 'אלמוני' (21:52), בשעה 22:06 יוצאת מדבקה עם השם יצחק רבין.
 32. שלושה רופאים מעידים אל מול המצלמה – כל אחד בנפרד – שרבין הגיע מת לבית החולים: ד"ר אפרים סנה – שר הבריאות, פרופ' יורם לס, חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה ומנכ"ל משרד הבריאות בעברו, ופרופ' גבי ברבש, מנהל בית החולים.
 33. כמו כן, כולם מזכירים פגיעה בעמוד השדרה. גם בגיליון חדר המיון כתוב שיש פגיעה בעמוד השדרה ושיש כניסה של כדור אחד. אלא שהדבר אינו עולה בקנה אחד עם העדויות שמספרות שרבין נכנס חי לרכב השרד. אם רבין נפגע בעמוד השדרה פגיעה שמשמעותה שיתוק, הרי שמשהו כאן לא מסתדר.
 34. ממסמכים רבים שפורסמו - תיאור הקורה בבית החולים מלא סתירות.
 35. פרופ' היס מבצע ניתוח לאחר המוות ונדרש לסודיות. הוא עושה זאת בבית החולים ולא כדרכו במכון לרפואה משפטית. העוזר שלו מוצא מן החדר והוא אומר למצלמתו של נפתלי גליקסברג: "כן, אני לא יכול לספר לך את הכול. אני חתום על סודיות".
 36. נמצא חור כניסה של כדור נוסף בבגדיו של רבין, כך על פי סרטו של גליקסברג.

מהעובדות עולה בבירור שהמידע על אודות יגאל עמיר בטרם הרצח היה ידוע לשב"כ, הן למחלקה היהודית הן לראש השב"כ, ונראה שבאופן ודאי המידע הקונקרטי והממוקד ביגאל עמיר נמסר גם ליחידה לאבטחת אישים.

לקראת האירוע ומיד לאחריו:

2א. בריאיון טלוויזיוני עימו הוא אומר: "אמרתי לעצמי, נניח שיש פה מישהו שעלול להיות רוצח חס ושלום, ולכן התמקדתי בו".

2ב. הצילום שפורסם בערוץ 2 נפסק מיד לאחר היריות. ההסבר של קמפלר: "הרגשתי כעס עצמי, ואמרתי אם כך אני לא רוצה לצלם יותר". צלם שמתרכז ברוצח פוטנציאלי, על פי דברו, כועס כשזה קורה בפועל ומפסיק לצלם?!

2ג. דליה רבין תוהה: "אין שטח מסומן ולא שטח סטרילי ולא בודקים את הגג? ועלה פתאום הקמפלר הזה, מאיפה הוא בא?"

הדרך לבית החולים

ההגעה לבית חולים:

מקוצר המקום ומדוחק הזמן, אני מזכיר את הנקודות הבאות ללא הפניה לסימוכין:

אני מודע לכך שמדובר בתחקיר חובבני המסתמך על עבודה של רבים אחרים ועל מסמכים שאינם מקוריים. ואין בכך לעניות דעתי בכדי לצמצם את השאלות הזועקות לשמיים והדורשות חקירה יסודית.

די לטיוח!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם