האתגר: צמצום הפערים Featured

 m 5 peretz
צמצום הפערים – אתגר מרכזי למערכת החינוך בישראל
גילינו כי קרוב ל-4,000 תלמידים בפריפריה לא ניגשו לחמש יחידות לימוד מתמטיקה בשל דימוי עצמי נמוך. את המציאות הזאת אנחנו חייבים לשנות

הרב רפי פרץ, שר החינוך ויו"ר הבית היהודי

השנה הייתה שנת 1968, ועמדתי לעבור מבית ספר יסודי לחטיבת ביניים. הייתי נער בשכונת פריפריה בירושלים, היום קריית יובל, אז היא נקראה בית מזמיל, ולשכונה בא טייס של חיל האוויר. בקושי הצלחנו לנשום מהתרגשות. לא היה מושג כזה, אף אחד לא הכיר משהו שדומה לו. נער שהוריו עלו ממרוקו, בשכונת עולים, יכול רק לדמיין ולחלום על קורס טיס. בליבי גמלה החלטה שאני גם אגיע לשם. בדרך עברתי מכשולים וקשיים רבים, הרגשתי תקרה מעל ראשי, תקרת זכוכית שלא היה אפשר לעבור. כשהגעתי לקורס הטיס היו איתי עוד ירושלמים בני גילי אך מרקע אחר, והם לא ידעו את מה שאני ידעתי. כל אחד מאיתנו יצא למרוץ מנקודת פתיחה אחרת.

מדינת ישראל התבגרה מאז, כור ההיתוך השתנה, והיום יש מקום מכיל יותר לכולם. אבל משהו לא השתנה: התחושה שיש תקרת הזכוכית. עברתי בחודשים האחרונים מצפון ועד דרום, פגשתי נוער נהדר, סטודנטים ותלמידי יסודי, תנועות נוער ומכינות, ולכולם אמרתי שיש ציר מנטלי שצריך לשנות מהיסוד. את ההבנה שלאיש אין תקרת זכוכית במדינה ישראל. שכל אחד ואחת יכולים להצליח.

עם זאת לא כולם באים מאותו רקע. נקודות הפתיחה של תלמיד או תלמידה בישראל שונות, ולאתגר הזה צריך למצוא פתרון. לא חלילה להוריד את החזקים אלא לסייע לחלשים ולחזקם. הפערים החברתיים בין פריפריה למרכז, בין עשירון עליון לעשירון תחתון, הם החולשה המרכזית היום במדינת ישראל. החברה הישראלית מקוטבת ומשוסעת, והפערים עלולים לרסק את החברה.

מערכת החינוך היא הכלי המרכזי והחשוב ביותר שיש למדינה לצמצום הפערים האלה. תלמיד מקריית שמונה או מנתיבות צריך לקבל את אותה רמת חינוך ואת אותה ההשקעה כמו תלמיד ברמת השרון או רעננה. לכל תלמיד יש יכולות אישיות משלו, ולנו כמערכת יש תפקיד מהותי בהשפעה על מסלול חייהם. תפקידנו לתת כלים ולהעניק הזדמנות שווה לכל אחד ואחת להצליח בכל דרך שיבחרו.

בעבודת מיפוי שעשינו גילינו כי קרוב ל-4,000 תלמידים בפריפריה לא ניגשו לחמש יחידות לימוד מתמטיקה בשל דימוי עצמי נמוך. בעקבות הממצאים החלטנו כי השנה תתמקד התוכנית להזנקת הפריפריה בשבירת המחסום המנטלי של אותם אלפי תלמידים ביישובים אופקים, נתיבות, קריית מלאכי, בית שאן, חצור ומשהד. תוכנית ההרצה תקיף כ-7,000 תלמידים מכיתות ו' עד י'.

נוסף על אלו כבר נעשו פעולות רבות אחרות. תקצבנו במיליונים נוער בסיכון, תגבור לבגרויות, מכינות אופק, תנועות נוער, ארגוני נוער, תוכניות של מדע וטכנולוגיה, מתנ"סים, מיזמים של 'הדרך החדשה' לקהילת יוצאי אתיופיה, הסעות, שיפוצים והצטיידות של כפרי נוער.

המסר חד וברור: תלמיד ותלמידה בפריפריה מסוגלים להגיע לכל הישג בכל תחום ולהיות בשדרת המדענים, מנהלי חברות וחוקרים באקדמיה, וכן, גם לקורס טיס הם יכולים להגיע. אנחנו מחויבים לתת להם את הכלים הדרושים לכך ומתכוונים להמשיך לטפח ולהעמיק שורשים בכל יישובי הפריפריה.

אנחנו מאמינים כי האתגר הזה בר פתרון, והצבתי את צמצום הפערים כיעד מרכזי למשרד החינוך. יש לנו אחריות לכלל ילדי ישראל, לתת להם הזדמנות שווה וחינוך ציוני, איכותי וטוב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם