מותר לך להיות את Featured

 m3 feminist
החופש לומר לתלמידה – מותר לך להיות את
לאור המהמפכה הפמיניסטית העולמית, האם עדיין יש מקום לתפיסה דתית-שמרנית? האם מוסד חינוכי רשאי לקדם רעיונות החורגים מהרוח הנושבת בעולם?

הרב ינון בן דוד, ראש אולפנת צביה אשקלון

זה קורה לאנושות לעיתים: רוצים מאוד לתקן משהו, אבל מגיעים להפך הגמור. רצינו לחבר בין אנשים באמצעות הטכנולוגיה, המצאנו יישומונים "מחברים", ומצאנו את עצמנו בחברה "זומבית" שבה אנשים בוהים עד אין קץ במסך, במקום באדם היושב מולם. כאמור "הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות".

כך קרה שהאנושות מאסה באפליית נשים, ובמשך מאתיים שנה בנתה תפיסת עולם חשובה שלפיה השוויון בין גברים לנשים הוא ערך עליון. כך עמי אירופה נלחמו בדעות הקדומות שהשתרשו בקרב אומות העולם. הפילוסופים, קובעי מדיניות ומעצבי דעת הקהל עודדו נשים לצאת לעבוד כדי להיות עצמאיות כלכלית, וכן עוגנו בחוק זכויות הנשים: הזכות לקניין, הזכות לחינוך, זכות הבחירה ועוד. נהוג לכנות את התנועה הזו פמיניזם.

מגמה זו תאמה את רוח היהדות, שכן מאז ומעולם עמדת התורה כלפי גברים ונשים הייתה שוויונית: "זכר ונקבה בראם" (בראשית ה', ב), "הַקְהֵל אֶת הָעָם, הָאֲנָשִׁים וְהַנָּשִׁים וְהַטַּף... לְמַעַן יִשְׁמְעוּ וּלְמַעַן יִלְמְדוּ..." (דברים ל"א, יב), "השווה הכתוב אישה לאיש לכל דינים שבתורה" (בבא קמא ט"ו).

אולם, בשלב מסוים "הפמיניזם הטוב" שחרט על דגלו ערכי שוויון וצדק לנשים בעולם, פינה את מקומו ל"פמיניזם רדיקלי". בשם השוויון עודדו נשים לצאת לעבוד ולפתח קריירה כדי להיות "מצליחות" על פי הקריטריונים של העולם המערבי, קרי – כסף, כבוד, מעמד, כוח, גם אם בדרך איבדה האישה את תכונותיה הטבעיות – עדינות, אצילות, רגישות, ומעל הכול הדאגה הטבעית למשפחה. בעם ישראל, הפגיעה בערך המשפחה בולטת שבעתיים, שכן זהו יסוד חשוב בעם היהודי, כפי שכתב הרב קוק זצ"ל: "המשפחה שלנו היא לנו קדושה בצורה הרבה יותר עמוקה ממה שהיא בכל העולם המודרני, וזהו היסוד של אושרה וכבודה של האישה בישראל" (מאמרי הראי"ה עמ' 191).

העיוות של הפמיניזם הרדיקלי גרם לכך שעולם הערכים הפנימי הטבעי לאישה כבר אינו נחשב בעל ערך רב בעולם המערבי. העולם משדר לנשים שתכונות כמו כוחנות, בולטות ומוחצנות יסייעו לקידומן. חיים באטמוספרה תרבותית כזו מביאים תלמידות בגיל התיכון לשאול את עצמן "האם לרצות להקים משפחה גדולה, בריאה ואוהבת זה בסדר, גם אם ערך זה יתנגש ברצון למימוש עצמי בקריירה?"

הפוך על הפוך! האנושות רצתה לתת חופש אמיתי לנשים, אך גרמה למאות אלפי נערות ונשים להיכנס לסוג של מלכוד, "החשש להיות מי שאני רוצה להיות". אני מעריך שבמערכת החינוך בישראל מהלכות אלפי תלמידות שחוששות ללכת עם הלב. חייבת להיות ראקציה במערכת החינוך כולה, מהפכה!

כשהבנו באולפנה את הצורך העולה מן השטח לברר את הקונפליקט שבו התלמידות בימינו מצויות, נבנתה תוכנית לחיזוק הזהות הנשית הטבעית. המחנכות מעניקות לתלמידות שיעורים שפיתחו בנושא, כדי לסייע להן להיות מחוברות לעצמן ולגלות את הרצון האמיתי שלהן מתוך שמירה על האותנטיות הנשית: מותר לך להיות את! מותר לך לרצות להיות אימא, להשקיע במשפחה, ואחר כך, או בד בבד, להשקיע בקריירה מוצלחת. את יכולה לבחור עם הרגש והלב.

היטיב לתאר את המצב ר' נחמן מברסלב ב"מעשה מהתבואה המשגעת" (בתרגום חופשי): פעם אחת אמר המלך לחברו האהוב, המשנה למלך: "כיוון שאני חוזה בכוכבים, אני רואה שכל התבואה הגדלה בשנה זו, מי שיאכל ממנה יהיה משוגע. אם כן, תן לנו עצה מה לעשות".
אמר המשנה למלך כי ראוי שיכינו בשבילם תבואה בנפרד, כדי שלא יצטרכו לאכול מן התבואה החדשה.
ענה לו המלך: "אם נעשה כעצתך, ורק אנחנו לבד לא נהיה משוגעים וכל השאר יהיו משוגעים, הרי שיקרה ההפך – אנחנו נהיה המשוגעים. על כן, נצטרך גם אנחנו לאכול מן התבואה. אבל כך נעשה – נסמן סימן על מצחנו, שנדע שאנחנו משוגעים. ואם אני אסתכל על מצחך, ואם אתה תסתכל על מצחי – נדע מן הסימן שאנחנו משוגעים".

העולם בחוץ קצת השתגע, בלבל את עולם הערכים, שינה את הטבע של הנשים והגברים. אנחנו חיים בתוכו ואי אפשר להתעלם מהרוח הנושבת, אבל לפחות נסמן לעצמנו על המצח מי אנחנו באמת.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם