קהילה מבעד למסכות Featured

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1.

אם אגיד ש"עין תחת עין" הוא אחד הביטויים האהובים עליי בתורה, זה יישמע הזוי? איזה ביטוי מוזר. קצת דאע"שי, לא? מה כל כך חשוב בשלוש המילים האלה, שמופיעות בפרשת השבוע, פרשת משפטים? הנה ההסבר: בביטוי הזה יש מפתח לעקרון-על, למשהו חשוב מאוד. התורה לא באמת אומרת שצריך לקחת עין במקום עין, או שן במקום שן, או נפש במקום נפש. יש אנשים שקוראים כך את התורה (ואולי נהנים גם ללעוג לה כך, על הדרך) וזו סכנה גדולה. כי התורה שבכתב (התנ"ך) לא יכולה לבוא בלי התורה שבעל פה (כלומר: משנה, גמרא, מדרש, תלמוד בבלי וירושלמי ועוד, עד לאחרון ספרי ההלכה שהתפרסם ממש השבוע). זו שרשרת הלימוד מדור לדור, ורק דרכה אפשר לפרש ולהבין, וגם לפעול במציאות. כתוב עין תחת עין? כאן מגיעה ההלכה ומסבירה: מדובר בממון. בפיצוי כספי, ממוני. צריך לפצות אדם שאיבד עין על הנזק שנגרם לו. מי שקורא את התורה ברדידות עלול לאבד עיניים ושיניים, ובעיקר את התורה עצמה. דווקא הביטוי המפורסם "עין תחת עין" מזכיר לנו לבדוק תמיד מה הפרשנות ההלכתית, ולא מה נדמה לנו שהפסוקים אומרים.

2.

"רובכן בטח לא רוצות שאני אשב בשולחן שלכן", אמרה בחיוך שליחת חב"ד לסין, דיני פרוינדליך, בתחילת הנאום שלה בכנס השנתי של שליחות חב"ד. כ-3,000 שליחות מכל רחבי העולם התכנסו בימים אלה בניו יורק. דיני – שיצאה לאחרונה מסין עם ילדיה, ובעלה נשאר שם – נשאה מולן השבוע את הנאום המרכזי:

"כבר 19 שנים אנחנו שליחים בבייג'ינג, ותמיד חשבנו שאין לנו קהילה. לפעמים אוכלים אצלנו בסעודת שבת יותר מ-3,000 איש, אבל רובם לא יהיו איתנו בשבת הבאה. הרבה תיירים, סטודנטים, אנשי עסקים, מאבטחי אל-על. ציבור שמתחלף. אבל המטרה שלנו, שאותה למדנו מהרבי מלובביץ', היא לגרום לכל אחד להרגיש בבית, אפילו לזמן הקצר שהוא אצלנו. הרבי היה מצטט את הבעל שם טוב: 'נשמה יורדת לעולם הזה וחיה שבעים-שמונים שנה, כדי לעשות טובה ליהודי פעם אחת, בגשמיות ובפרט ברוחניות'. צריך תמיד לצאת מאזור הנוחות שלנו כדי לעזור לאחרים.

"לאחרונה התגלה בסין, לצערנו, וירוס קורונה. בתוך המשבר הגדול והדאגה הרבה, גיליתי דבר מדהים. יערה שהתארחה אצלנו לפני עשר שנים צלצלה וסיפרה שהתחילה להדליק נרות שבת ולהתפלל לשלומנו. דרור הודיע לפתע שהוא ייתן עוד יותר צדקה השבוע, ויקדיש זאת לנו. משפחה שהגיעה לסין לטיפול רפואי לפני 15 שנים, יצרה פתאום קשר מחדש. אני נדהמת מכמויות האהבה שנשלחות אלינו, מהאנשים הכי לא צפויים. בימים אלה אני אומרת לעצמי: אז כן יצרנו קהילה. קהילה לא שגרתית, שאינה פיזית בבייג'ינג, אבל כשעושים חסד, כשנוגעים בזולת – זה משפיע לנצח, אי אפשר לדעת עד כמה, והנשמות נקשרות לתמיד".

3.

הבת שלנו חזרה ביום שישי שעבר מהגן כשכתר לראשה, ועליו כתוב "נעשה ונשמע". היא למדה שכך בני ישראל הכריזו בהתלהבות, במעמד הר סיני: קודם כול אנחנו מוכנים לעשות, לקיים את מה ששמענו פה, ובהמשך כמובן גם נשמע, נבין ונלמד.

שתי המילים האלה נחשבות סימן זיהוי יהודי עד היום. מה החשיבות הגדולה בהן? למה מסופר שבני ישראל עלו כאן על סוד גדול? הנה הסבר אחד של חז"ל: "כל שמעשיו מרובים מחוכמתו – חוכמתו מתקיימת. וכל שחוכמתו מרובה ממעשיו – אין חוכמתו מתקיימת, שנאמר: נעשה ונשמע".

כלומר, הסדר של המילים אינו מקרי. היהדות מזוהה כבר אלפי שנים עם אנשים שקודם כול עושים את מה שצריך, מקיימים, תכלס, ואחר כך כמובן גם לומדים, חוקרים ומתפלספים. חשוב להבין ולהתעמק, אבל צריך לדאוג שהמעשים יהיו מרובים מהחוכמה. מה שאתה עושה חשוב יותר מכמה אתה יודע.

4.

מה היה לנו בפרשה הקודמת? מעמד הר סיני. קולות, ברקים, שופרות, חוויה. והשבוע – פרשת משפטים. כשמה כן היא. 53 מצוות יש בה (מתוך כל ה-613 שיש בתורה). רשימה ארוכה של דינים: היחס אלימות (רצח, הרג), שוחד, השבת אבדה, איסור בשר וחלב, שבת, חגים ועוד ועוד. למה מתחילים לרדת לפרטים הכי קטנים? כי את החוויה הרגשית הגדולה מהפרשה הקודמת צריך להמיר כעת ולהכניס לתוך פורמט מסודר שישמר את הדברים. את ה"אורות" – צריך להכניס לתוך "כלים". את ההתלהבות, האקסטזה וההתרגשות – התורה מתחילה לפרוט לפרוטות ולמעשים, לקבוע איך משמרים את המסר הגדול בחיי היומיום.

הרב שמשון רפאל הירש כותב דברים נפלאים על המעבר הזה, בין עשרת הדיברות לבין שאר המצוות: "אין להם ל'עשרת הדיברות' קדושה יתרה או חשיבות יתרה על כל מצווה אחרת ממצוות התורה. הם אינם כוללים את כל מצוות התורה, ואף אינם מקודשים יותר מכל שאר המצוות. בפירוש הכריז הקב"ה על עשרת הדיברות כעל מבוא גרידא, מעין הכנה לקראת עיקר כל התחיקה שתבוא אחריהם. הם קווי יסוד וראשי פרקים – להמשך".

וההמשך הזה – מופיע השבוע בפרשה. שבת שלום.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם