רב קהילה Featured

 4 gishur
מגשרים כהלכה: רב קהילה – לא רק סמכות תורנית

נועה שלו

לפני כמה חודשים, לקראת הימים הנוראים, התפתח באחת הערים במרכז הארץ ויכוח בין מתפללי בית כנסת לבין בעלי כלבים בשכונה. צמוד לבית הכנסת ישנה גינת כלבים גדולה, היחידה באזור, ובשבתות וחגים נהגו בעלי הכלבים לשהות בגינת הכלבים זמן רב. מתפללי בית הכנסת ביקשו מבעלי הכלבים להימנע מלהגיע לגינה בשעות התפילה, בעיקר בימים הנוראים, ובעלי הכלבים סירבו מכיוון שאלו השעות העיקריות שבהן הם נהגו לשהות במקום. השיח הפך קשה, והתפתח סכסוך. העירייה התערבה, השיטור הקהילתי התערב, כולם ניסו להציע פתרונות או לכפות פתרונות אך הם לא התקבלו על הצדדים, והתסכול הלך וגבר.

על מה היה הסכסוך? על משאבים של מקום וזמן, על אמונות ודעות, על אידאולוגיה ועל אמת מול שלום. ומה אפשר לעשות במצב כזה? לוותר על הערכים שלי בשביל השלום? לוותר על השלום בשביל הערכים שלי? כולנו רוצים להיות מתלמידיו של אהרן, אבל לפעמים זה מסתבך, ולפעמים אנחנו מרגישים שזה אני או הוא. אמת או שלום.

האם יש דרך להגיע להסכמה שתהיה לטובת שני הצדדים, גם בטווח הארוך? האם ישנה דרך לקרב ולהתקרב ואפילו להרוויח מהקשר בין הקהילות?

מה עושים? למי פונים? כיצד פותרים את הסכסוך באופן מיטבי? האמת היא שיש דרכים רבות ושונות ליישב סכסוכים. אפשר כמובן לנסות לדבר זה עם זה, אלא שלעיתים לא מצליחים ואנחנו נזקקים לעזרה מבחוץ. רבים נוהגים לתבוע בבית משפט, לפנות למשטרה, לבוררות או לסמכות אחרת שתסייע בפתרון; אלא שישנה עוד אפשרות. נעים להכיר – גישור.

בישראל קיימת כיום תנועה רחבה של אנשים טובים המשקיעים ממרצם, מזמנם וממקצועיותם בשביל להרבות שלום בעולם. אנשים אלה הם "מגשרים". הם מתנדבים ב-45 מרכזי גישור ודיאלוג בקהילה, אשר קיימים ברשויות המקומיות ברחבי הארץ. במרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה יש יותר מאלף (!) מגשרים ופעילים המקיימים הליכי גישור ודיאלוג בהתנדבות ומקדמים פעילות לקידום שיח והקשבה, וכל מרכז מתאים את הפעילות שלו לצרכים של האוכלוסייה ולאופי העיר או היישוב.

כל משפחה רביעית בישראל חווה סכסוך של ממש (על פי סקר של חברת iPanel, ינואר 2020). אנשים מסתכסכים עם בני זוג, עם נותני שירות, עם שכנים. כמעט כל אחד מאיתנו מכיר סביבו תביעה משפטית, מריבה משפחתית או סכסוך עם שכנים. מרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה הם גופים מקצועיים קהילתיים המלווים הליכי גישור ומקדמים תהליכי דיאלוג בין קבוצות וקהילות בישראל.

בתקופה האחרונה עוד ועוד מנהיגים, רבנים, מורים ומנהלים מתחברים למרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה, לומדים את תחום הגישור ומשתמשים בכלים מהעולם הזה כדי לסייע בפתרון קונפליקטים; הגישור עשוי להיות כלי משלים לסמכות הרבנית ולתת למנהיגים כלים המאפשרים שיח מחבר. מריבה בין מתפללי בית כנסת בנושאים שונים, סכסוך בין גרעין תורני לקהילה חילונית, כלים גישוריים לגבאי קהילות, הכנסת כלים גישוריים לבתי ספר והכשרת תלמידים כמגשרים, מפגשי שיח בין מנהיגים מעדות שונות – כל אלה הם דוגמאות לתהליכים שהתרחשו בשנה האחרונה וטופלו על ידי מרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה, עם רבנים ומנהיגים מקומיים.

בשבוע האחרון הובילו מרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה את המיזם "דיבור חדש – שבוע הגישור והדיאלוג בקהילה", ובמסגרתו התקיימו עשרות פעילויות לחשיפה והעמקה בשפת הגישור והדיאלוג. מאות ואלפי אנשים השתתפו בפעילויות השונות, כהזדמנות להעמיק את ההיכרות עם עולם הגישור ולבנות עוד נדבך של הבנה, הקשבה ויישוב סכסוכים בדרכי שלום.

חלק עיקרי במיזם הוא התוכנית "רבנים מגשרים" הפועלת לחבר בין רבני הקהילות למרכזי הגישור ומקדמת את העלאת המודעות לגישור הפנים-קהילתי ע"י הרבנים. פעילות התוכנית מגיעה לשיא בשבת זו, פרשת משפטים, ובה יובילו הרבנים שיח מעמיק ויעסקו בחשיבות נושא הגישור הרבני ככלי חשוב בחיי הקהילה.

עולם הגישור מציע כלים לפתרון סכסוכים – אך יותר מכך, עולם הגישור מציע שפה שהיא גם דרך חיים. שפה שרואה בניצחון המשותף (win-win) ערך. שפה שמחזירה את הכוח לפתרון הסכסוך לצדדים הנתונים בו, שפה שנותנת מקום לצרכים השונים ומאפשרת לראות עמוק יותר ורחוק יותר. שפה שלא מחפשת רק לפתור את הבעיה בבוררות או בפשרה, אלא משקמת מערכות יחסים, מקרבת בין הצדדים, מעודדת ומאפשרת הקשבה ושיח.

עו"ס נועה שלו היא מנהלת תוכנית "גישורים" – התכנית הארצית לקידום הדיאלוג ויישוב הסכסוכים בקהילה, שציינה השבוע את שבוע הגישור והדיאלוג בקהילה. במסגרת זו מתקיימת השבת ברחבי הארץ שבת "רבנים מגשרים" לחיזוק כלי הגישור בקהילות.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם