בג"ץ vs. הדמוקרטיה המתגוננת Featured

 390 4 bagatz
עורך הדין זאב לב מנסח בהסבר חוקתי את תחושת הבטן שרוב הישראלים מרגישים כשאומרים להם שהרשימה המשותפת תהיה במישרין או בעקיפין חלק מממשלת ישראל * הדמוקרטיה שלנו יודעת להתגונן ממפלגה שיש בה תמיכה בטרור, אולם בג"ץ החליט להתעלם מחוק מפורש * האם בית המשפט הוא שיגרום להיבא יזבק להימנות בשורות הקואליציה?

עו"ד זאב לב, מנהל המחקר בתנועה למשילות ודמוקרטיה ושותף במשרד עו"ד רוטמן-לב

לאורך כל מערכת הבחירות המוטרפת שעברה עלינו בחודשים האחרונים שוב ושוב חזרה שאלת האפשרות לקיומה של ממשלה צרה "הנשענת על המפלגות הערביות". פעם מצד הליכוד, שהאשים את בני גנץ שבכוונתו להקים ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, ופעם בתגובות מטעם כחול לבן שהכחישו מכול וכול את הכוונה להיתמך ב'ערבים' לצורך הקמת ממשלה.

אבל רגע, אתם בטח שואלים, מה הסיפור? אם יש מפלגה ערבית בכנסת, מה בדיוק הבעיה להיעזר בה בהקמת ממשלה? הרי כבר כיהנו במדינת ישראל שרים שאינם יהודים, כולל דרוזים וערבים. הרי עשרות חוקים כבר עברו ביוזמת המפלגות הערביות או בתמיכתן. מה בעצם החידוש?

נתחיל מהבסיס. מדינת ישראל היא מדינה יהודית, ושיטת המשטר בה היא דמוקרטיה פרלמנטרית. כלומר, כל אזרח בוחר מפלגה שמייצגת אותו בכנסת, והמפלגות האלה יחד נותנות אמון בממשלה ומחוקקות חוקים לפי עקרון הכרעת הרוב.

במדינה דמוקרטית חשוב מאוד שכלל האזרחים יהיו שותפים במשחק הפוליטי. כל אזרח במדינה שמשלם לה מיסים וחי בה את חייו צריך גם להיות חלק ולומר את דברו בבחירות; זו הדרך לבטא את הערכים של האזרחים השונים ולהימנע מרודנות של מיעוט קטן כלפי הרוב. מהבחינה הזאת חשוב מאוד ואפילו חיובי שאזרחי ישראל הערבים משתתפים בבחירות, בחקיקה ואפילו בשלטון. החלופה עלולה להיות אנטגוניזם קשה ואף מלחמת אזרחים במצבי קיצון.

אילו היה החוק ממומש, הרי שלא היה שום מקום לזעקות השבר של הימין היום. נציגי המיעוט הערבי בכנסת היו שותפים לגיטימיים שראוי ואפילו חשוב לשתף איתם פעולה. אלא שכאן נכנס בג"ץ לתמונה. פעם אחר פעם פסל בג"ץ את הניסיונות של ועדת הבחירות לממש את החוק ולמנוע ממי שרוצה לפגוע בזהותה היהודית של המדינה או שתומך בטרור להיבחר לכנסת. כך הכשיר בג"ץ את חנין זועבי, אחמד טיבי, עזמי בשארה, וכעת גם את היבא יזבק, ששיבחה את המחבלת דלאל מוגרבי.

עד כאן נראה שהכול טוב. ערביי ישראל הם אזרחים לכל דבר, ונציגיהם בכנסת לגיטימיים לחלוטין. אלא שכאן נכנס עוד עיקרון לתמונה, והוא היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית, וכן האפשרות הברורה והטבעית של דמוקרטיה להתגונן.

כל דמוקרטיה, גם הליברלית ביותר, מבינה שלעיתים עליה להגן על עצמה מגורמים עוינים. אם לא יהיו חסמים שמונעים מגורמים אנטי-דמוקרטיים להתמודד בבחירות, יוכלו אותם גורמים לחסל את המדינה מבפנים. לכן קובע חוק יסוד כמה עילות לפסילת מועמד מלהיבחר לכנסת, ובהן שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ותמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל.

מי שמבקש לפגוע פיזית במדינה או לשנות את זהותה הבסיסית אינו מועמד לגיטימי ואין לו זכות להתמודד לכנסת. החוק הזה נחקק בנוסח הנוכחי אחרי תשלום שכר לימוד יקר ואחרי שגורמים שתמכו בטרור הצליחו לפעול מתוך הכנסת עצמה: חנין זועבי, שהשתתפה במשט המרמרה, עזמי בשארה תומך הטרור, שנמלט לאחר שהתגלה כי ריגל למען חיזבאללה, ואחמד טיבי, ששימש יועצו של ערפאת. חברי הכנסת הבינו שגם בדמוקרטיה לא ייתכן לאפשר למי שתומך בהשמדת המדינה לפעול בתוך הכנסת.

אילו היה החוק ממומש, הרי שלא היה שום מקום לזעקות השבר של הימין היום. נציגי המיעוט הערבי בכנסת היו שותפים לגיטימיים שראוי ואפילו חשוב לשתף איתם פעולה. אלא שכאן נכנס בג"ץ לתמונה.

פעם אחר פעם פסל בג"ץ את הניסיונות של ועדת הבחירות לממש את החוק ולמנוע ממי שרוצה לפגוע בזהותה היהודית של המדינה או תומך בטרור להיבחר לכנסת. כך הכשיר בג"ץ את חנין זועבי, אחמד טיבי, עזמי בשארה, וכעת גם את היבא יזבק, ששיבחה את המחבלת דלאל מוגרבי.

כך נוצר מצב שבו בניגוד לחוק ובניגוד לשכל הישר מכהנים בכנסת כיום חברים תומכי טרור המתנגדים למדינת ישראל ופועלים להריסתה. חברי כנסת אלו אינם שותפים לגיטימיים לחקיקה, ובטח שלא לשלטון. דווקא בניסיונו להראות ליברליות יצר בית המשפט העליון מציאות שבה נציגיו הנבחרים של 20%מהציבור הם דמויות לא לגיטימיות שאפשר בהחלט לטעון שאסור לשתף עימן פעולה. לו היה בג"ץ שומר על רצון המחוקק, היו הציבור הערבי ונציגיו הנבחרים יכולים להיות חלק אינטגרלי מהשלטון בישראל.

שוב מוכח שדווקא חברי הכנסת הם שפעולותיהם היו מביאות למציאות הגיונית, צודקת ומאוזנת, ואילו התערבותו של בית המשפט יוצרת נזק הן במישור הפוליטי הן בייצוג של חלק גדול מהאוכלוסייה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם