המדריך לעורך הסדר הטירון Featured

 4 seder
מאות אלפי זוגות הורים עומדים להוביל השנה בפעם הראשונה בחייהם את הלילה שבימים רגילים שמור לפיקודם המנוסה של סבא וסבתא * הרב יוני לביא עשה לכם קצת סדר שייתן לכם גם כלים מצוינים להכנה לערב הגדול, וגם ביטחון עצמי שהשנה יהיה סדר שמח וקדוש במיוחד

הרב יוני לביא, מראשי ארגון קהלים ומרבני ברקאי

אין ספק שהמגפה הזאת שיבשה לכולנו את החיים. הקושי שיתמודדו עימו השנה מאות אלפי משפחות שייאלצו לעשות ליל סדר מצומצם, הוא במובן מסוים הפוך מהתלונות שלנו בשנה רגילה – על כך שליל הסדר לפעמים המוני מדי וגורם קצת ללכת לאיבוד בתוך כל החגיגה. כי הרי כל העניין פה הוא "והגדת לבנך", העברת לפיד המסורת מאב לבן. איך אפשר לעשות את זה כשסביב השולחן לא יושבים ארבעה בנים אלא... ארבעים? איך אפשר להתרכז במשמעות של 'הא לחמא עניא' ברעש רקע של תינוקות בוכים, גיסות מפטפטות ובני דודים שמתווכחים מה לבקש לאפיקומן? אני לא בא להעלים את הגעגוע לסדר הישן והמוכַּר. אני רק אומר שלא נכון להתעלם מהיתרונות שיש במצב החדש שארגן לנו ריבונו של עולם ושכדאי למנף אותם כמיטב יכולתנו.

אז קודם לכול אני רוצה להגיד לכל החוששים: זה קל הרבה יותר ממה שנדמה לכם. לא בכדי מכנים את הערב הזה "ליל הסדר". מדובר בלילה הכי מסודר בשנה, ולמרות התדמית הגדה של פסח היא ספר ידידותי מאוד למשתמש.

אני לא בא להעלים את הגעגוע לסדר הישן והמוכַּר. אני רק אומר שלא נכון להתעלם מהיתרונות שיש במצב החדש שארגן לנו ריבונו של עולם ושכדאי למנף אותם כמיטב יכולתנו. זה קל הרבה יותר ממה שנדמה לכם. מדובר בלילה הכי מסודר בשנה, ולמרות התדמית הגדה של פסח היא ספר ידידותי מאוד למשתמש

הנה כמה עצות וטיפים שימושיים שיעזרו לכם לעשות גם השנה סדר שלא יישכח:

1. התארגנות נכונה
חלקו את העבודה כך שתסיימו את הכנת הבית יום או יומיים לפני החג, ולא דקה לפני הדלקת נרות, כמקובל. השאירו מרווחים למנוחה ולהכנות רוחניות. זכרו שהשנה הגננת והמורה היו מושבתות וכל הכנת הילדים לחג מוטלת עלינו. מה שבטוח, לפחות דבר טוב אחד יצא מהקורונה: השנה היה יותר זמן להתכונן לפסח בנחת.

2. אווירה חיובית
דאגו שההכנות יהיו נעימות ושמחות ככל האפשר. מנקים את הבית? שימו מוזיקה עליזה ברקע. תלו על המקרר לוח 'ספירה לאחור' ובכל ארוחת ערב סמנו בו שחלף יום ונותרו עוד כך וכך ימים עד הלילה הגדול. מספרים לילד סיפור לפני השינה? סמי הכבאי – OUT, משה בתיבה – IN. בשבת הקרובה לצד הזמירות הרגילות ערכו חזרה גנרלית עם הילדים על שירי הסדר.

3. כולם שותפים
כשאתם מחלקים את ניקוי הבית לפסח בין הילדים, אל תשכחו לחלק גם את ההגדה. כל ילד מקבל חלק מסוים (והיא שעמדה, עשר המכות וכדומה) ומכין עליו משהו: רעיון, חידה, סיפור, שיר, הצגה, פנטומימה. עזרו לקטנים להכין את חלקם, והעבירו לכולם את המסר: אתם לא מגיעים לליל הסדר כצופים, אלא כשותפים פעילים!

הכינו 'כרטיסי מצה' קטנים והשתמשו בהם לתגמל ילדים שעומדים יפה במשימות שלהם, ובהמשך הם יוכלו להמיר אותם בפרסים נחמדים. שתפו את הילדים בסידור, בבישול, בעריכת שולחן, בהכנת תפאורה יפה ובכתיבת מכתבים לסבא וסבתא שייקראו על שולחן הסדר שלהם.

4. ההגדה
אל תחכו לליל הסדר כדי לפגוש אותה שוב. הקדישו בכל יום כמה דקות ל'זמן הגדה'. נתקלתם בסיפור או רעיון יפה? רשמו אותו בעיפרון בתוך ההגדה שלכם כדי להשתמש בו בליל הסדר. באתר 'מילה טובה' תמצאו שפע רעיונות להפעלות, חידות ומשחקים לשלב במהלך הסדר (כמו גם בשש סעודות השבת והחג שעוד יבואו במהלך הפסח...).

5. מנוחה
קריטי! בערב פסח בשעה אחת בצהריים השתיקו את כל המכשירים והתעקשו שכל המשפחה תלך לישון לפחות לשעה. "אבל אימא, אני לא נרדם". "אז תשכב במיטה ותנוח, חמודי". המטרה: לשמור אותם ערניים לאורך כל הסדר.

6. אל תגיעו מורעבים
תנו לילדים ארוחה טובה בצהריים ולקראת הערב עוד תוספת: קצת עוף, תפוחי אדמה, פירות. אל תיתנו לקרקורי הקיבה להכתיב את הקצב ולגרום שבמקום לשאול 'מה נשתנה' ישאלו כל הזמן: 'מתי האוכל'.

7. ליל הסדר עצמו

מיד אחרי התפילה הזמינו את כולם אל השולחן. אני מציע לפתוח ב'ברכת הילדים' ולאחריה סבב הכרת תודה לכל אחד מהנוכחים על תרומתו לאירוע. הסבירו לילדים שזהו הלילה החשוב ביותר בשנה, יום ההולדת של עם ישראל והרגע שבו העם היהודי בכל העולם מתאחד סביב דבר אחד.

מכאן ואילך, תזרמו עם ההגדה. יש בתוכה הנחיות ברורות מה עושים בכל סימן. התפקיד שלכם הוא בעיקר לתווך את הדברים לילדים בהתאם לרמתם ולהוסיף מדי פעם חידה, סיפור או רעיון. שימו לב שכל אחד מהילדים בא לידי ביטוי במהלך הערב.

8. מילה על האפיקומן
זהו אמצעי נהדר ליצור ערנות אצל הילדים, ובלבד שלא נבלבל אמצעי ומטרה. יש בתים שמרוב מתח מי 'גונב' את האפיקומן, תשומת הלב של הילדים מוסטת והם מחמיצים את העיקר: סיפור יציאת מצרים. עשו עם הילדים גם תיאום ציפיות מראש והבהירו שלא כל דבר (אייפון , אקס בוקס, חופשה באיטליה) אפשר לבקש תמורת השבת האפיקומן.

9. מה עוד?
את הילדים שיודעים לקרוא שתפו בהקראת ההגדה. שלבו כמה שיותר שירים, ובמקום שאפשר גם תנועות ואפקטים קוליים (לא תאמינו איזו חגיגה אפשר לעשות מ'חד גדיא' עם כל החיות שיש שם...).

שדרו לילדים שמחה, התלהבות, גאווה יהודית, אחווה משפחתית, כמו גם סולידריות יהודית וכלל-עולמית. הלב שלנו נמצא בערב הזה עם כל החולים, המבודדים, צוותי הרפואה וכוחות הביטחון שמרגישים באופן מיוחד את טעם המרור ואנו רוצים לחזק אותם באמונה ותקווה.

10. דבר אחרון, כמה מילים על ההורים שלכם.
אני מאמין שהם ידעו לקבל באהבה את המצב (הזמני!) ומי יודע, אולי אפילו ייהנו משנה אחת רגועה של סדר זוגי נינוח ללא צורך לדאוג לעשרות אנשים, תינוקות מייבבים וילדים רועשים.

אני מציע לאמץ את ההצעה לקבוע כל המשפחה כשעה לפני כניסת החג מפגש משפחתי רחב ב-ZOOM. התפללו מנחה מוקדם, נוחו והגיעו למפגש הווירטואלי בבגדי חג. זוהי שעה מיוחדת במינה שבה היו מקריבים במקדש את קורבן הפסח והלוויים היו שרים את ההלל. שירו עם סבא וסבתא משירי ליל הסדר, הילדים ישאלו ארבע קושיות, סבא וסבתא יחודו חידות ויאמרו דבר תורה, ובמוצאי החג תתחברו שוב כדי לשמוע חוויות מכל הסדרים שערכה המשפחה הרחבה.

האמינו שגם השנה יהיה לכם סדר מיוחד ומשמעותי, ובעזרת ה' כך גם יהיה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם