השיעור שהעולם היה צריך Featured

 390 13 sivan

סיון רהב מאיר

1. אלה עלולים להיות ימים של מתח, צעקות ומריבות. השבוע, י"א בניסן, לפני 750 שנים, נפטר הרמב"ן, מגדולי ההוגים והפרשנים של עמנו. הוא הותיר אחריו את 'איגרת הרמב"ן', צוואה רוחנית שכתב לבנו והוא ממליץ לקרוא לפחות פעם בשבוע. הנה כמה עצות מעשיות מתוכה:

  • "תִּתְנַהֵג תָּמִיד לְדַבֵּר כָּל דְּבָרֶיךָ בְּנַחַת, לְכָל אָדָם וּבְכָל עֵת, וּבַזֶּה תִּנָּצֵל מִן הַכַּעַס, שֶׁהִיא מִדָּה רָעָה לְהַחְטִיא בְּנֵי אָדָם. וְכֵן אָמְרוּ רַבּוֹתֵינו: כָּל הַכּוֹעֵס– כָּל מִינֵי גֵיהִנּוֹם שׁוֹלְטִים בּוֹ".
  • "וְכַאֲשֶׁר תִּנָּצֵל מִן הַכַּעַס, תַּעֲלֶה עַל לִבְּךָ מִדַּת הָעֲנָוָה, שֶׁהִיא מִדָּה טוֹבָה מִכָּל מִדּוֹת טוֹבוֹת".
  • "וְכָל אָדָם יִהְיֶה גָדוֹל מִמְךָ בְּעֵינֶיךָ: אִם חָכָם אוֹ עָשִׁיר הוּא – עָלֶיךָ לְכַבְּדוֹ. וְאִם רָשׁ הוּא, וְאַתָּה עָשִׁיר אוֹ חָכָם מִמֶנוּ – חֲשֹׁב בְּלִבְּךָ כִּי אַתָּה חַיָּב מִמֶנוּ, וְהוּא זַכַּאי מִמְךָ, שֶׁאִם הוּא חוֹטֵא – הוּא שׁוֹגֵג, וְאַתָּה מֵזִיד".

דיבור רגוע, ענווה, כבוד כלפי הזולת באשר הוא, בריחה מן הכעס. מתכון נפלא לפסח, בפרט השנה.

2.

לפני שנה היא ניהלה את ליל הסדר הגדול ביותר בעולם. השנה היא תערוך את ליל הסדר הקטן בעולם, כמו כולנו. שרה גולדשמידט, שליחת חב"ד בקו סמוי שבתאילנד, סיפרה לי השבוע כך: "בשנה שעברה הגיעו כ-2,500 איש ליל הסדר שבעלי ואני עורכים כאן. השנה, החל מראש השנה, התחלנו לתכנן מבצע דומה: כבר הזמנו אוהלים, גנרטורים, צוות גדול. עכשיו יש פה בתאילנד קונטיינרים עצומים, מלאים מצות ויין, שאיש לא יאכל וישתה. לאט לאט הבנו שהסדר יהיה קטן יותר, אבל רק השבוע הבנו כמה קטן: השנה השליחות שלנו היא לעשות את ליל הסדר עם משפחת גולדשמידט. רק אנחנו, לראשונה. הילדים ייהנו מזמן ומתשומת לב מיוחדת, בלי אלפי מטיילים ישראלים מסביב. זה דבר שלא חווינו מעולם.

"לאנשים רבים קשה מאוד השנה, וגם כאן אפשר ללמוד משהו מהרבי מלובביץ': אחרי פטירתה של רעייתו הרבנית הוא בחר לערוך את ליל הסדר לבד. לא היו להם ילדים, והוא לא הסכים לבקשות של חסידים להצטרף אליו. הוא ישב ושאל את עצמו 'מה נשתנה', קרא את ההגדה, שתה ארבע כוסות, והכול לבדו. המנהיג ששלח אלפי שליחים לערוך לילות סדר ענקיים למיליונים ברחבי העולם ערך באותו זמן ממש ליל סדר קטן ופרטי. הוא כנראה רצה להגיד לנו שיש ערך גדול גם בזה. רצה ללמד אותנו על פנימיות, על אישיות עצמאית, על היכולת להיות עם עצמך ולבנות את עצמך. להזכיר לנו שהלילה הזה יותר גדול וקדוש אפילו מהמסגרת החברתית".

3. אנחנו סוגרים כמה ימים ראשונים של בידוד ביתי. מדברים המון על המבודדים: מראיינים אותם, נותנים להם עצות, סופרים אותם. אני רוצה לדבר על אוכלוסייה שמזכירים פחות – כל המסייעים למבודדים. כל מי שהוא חלק ממעגלי התמיכה הרחבים שמאפשרים לנו להפוך, תכלס, לסוג של נטל על החברה שמסביב. מדובר באנשים רבים שמשנים בימים אלה את שגרת חייהם, וגם הילדים שלהם בחופשה, וגם הם טרודים בערב פסח, רק כדי לעזור לאחרים ולהילחם בקורונה.

"המנהיג ששלח אלפי שליחים לערוך לילות סדר ענקיים למיליונים ברחבי העולם ערך באותו זמן ממש ליל סדר קטן ופרטי. הוא כנראה רצה להגיד לנו שיש ערך גדול גם בזה. רצה ללמד אותנו על פנימיות, על אישיות עצמאית, על היכולת להיות עם עצמך ולבנות את עצמך. להזכיר לנו שהלילה הזה יותר גדול וקדוש אפילו מהמסגרת החברתית"

 

הגיסות היקרות שלי דאגו לעשות קניות כדי שנגיע למקרר מלא בכל טוב (איזו התרגשות לאכול שוב קוטג'!), ולאורך היום טרחו להביא כוסות חד-פעמיות ולשים ליד הדלת ולהשלים עוד כמה קניות דחופות, ולסיום גם סחבו עבורנו קילוגרמים של מצות ויין לליל הסדר ולכל חג הפסח. מאות אלפי אנשים מתנדבים כך בימים אלה, והחסד שלהם מאפשר למדיניות הבידוד החשובה להתקיים.

בימים אלה צוין יום פטירתו של הצדיק הירושלמי, ר' אריה לוין, איש החסד הנודע. האיש שהקדיש את חייו לעזרה לאחר בדרכים יצירתיות ולבביות במיוחד – לילד ולזקן, לחולה ולאסיר ועוד. אחד מתלמידיו פנה אליי ואמר שכיוון שלצערנו לא תתקיים לו שום אזכרה השנה, אולי כל אחד יכול להחליט לעשות משהו קטן בדרכו. בימים אלה לא חסרות הזדמנויות.

4. הרב פרופ' יונתן זקס מבריטניה נקרא בימים אלה אל אולפני הבי-בי-סי לדבר אל האומה הבריטית הכאובה. הנה חלק מהדברים שאמר שם: "אירועים קשים כמו נגיף הקורונה, שמבחינתי הוא האירוע הנורא ביותר בכל תקופת חיי, מוציאים מאיתנו לפעמים את הגרוע מכול, אבל לפעמים מוציאים מאיתנו את המיטב. לא מעט אנשים צעירים שואלים כעת אנשים מבוגרים: האם אני יכול לעזור? אנחנו נראה יותר מהרוח הזו ככל שהזמן יעבור. אנחנו עומדים לראות חידוש של ה'אנחנו', שינצח את ה'אני'. במשך זמן רב דיברנו הרבה יותר מדי על הזכויות שלנו ומעט מדיי על חובות. אני חושב שנחזור לדבר כעת על החובות.

"אנחנו רחוקים כעת פיזית, אבל במובן מסוים מאוחדים מאוד. אני חושב שתשומת הלב המפוצלת שלנו, שבה כל אחד הסתכל על משהו אחר, עומדת להשתנות. כעת כולנו פחות או יותר צופים באותן חדשות ומגיבים יחד באותו אופן. מנטלית ורגשית כולנו מאוד יחד. אני לא יודע מתי בפעם האחרונה האנושות הייתה חבוקה ככה, באותו מעגל. רק לפני כמה שבועות עוד יכולנו לומר 'זה קורה בחצי השני של הכדור'. פתאום זה משפיע על כל אחד מאיתנו.

"אנחנו עומדים בפני ניסיון דומה למלחמת העולם השנייה, אבל ברוך השם לא באמצעות מלחמה וטרור. הצעירים, האינדיבידואליסטים, שנהוג לראות כאגואיסטים, יגלו שהם מרגישים הרבה יותר טוב כשהם עוזרים לאחרים, כשהם גורמים לאחר לחיות חיים טובים יותר. נצא מזה בתחושה חזקה יותר של הזדהות עם אחרים ומחויבות כלפי אחרים. באופן טרגי, זה כנראה השיעור שהעולם היה צריך. זה הכי קרוב שיש לנו להתגלות א‑לוהית. גם אתאיסטים רואים פתאום כמה אנחנו פגיעים. במהלך חצי מאה חיינו בשגשוג חסר תקדים, בחופש, באופטימיות, ולפתע אנחנו נזכרים בשבריריות האנושית".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם