משבר הדור השלישי Featured

 3 netanel

נתנאל אלינסון

ביום העצמאות הקרוב ניכנס לאחת השנים הכי חשובות בתולדות ההיסטוריה הישראלית, ולא רק בגלל הקורונה. מדוע? כי אנחנו נכנסים לשנה ה-73 של מדינת ישראל, ובשתי הפעמים הקודמות שהייתה לנו פה מדינה היא תמיד התחילה להתפרק בשנה ה-73 להקמתה. האם נהיה הראשונים בהיסטוריה היהודית ששוברים את השיא?

בואו נעשה סדר.

שלוש פעמים הייתה כאן מדינה יהודית עצמאית: בפעם הראשונה בימי דוד ושלמה, בפעם השנייה בתקופת ממלכת החשמונאים, והפעם השלישית היא ימינו אנחנו. מדינת ישראל.

מי פירק את המדינות שלנו בשתי הפעמים הקודמות? הבבלים? היוונים? הרומאים? נראה לי שאתם כבר יודעים את התשובה: אנחנו. במלחמות אחים. אחרי כמה שנים התחילו מלחמות האחים האלה? נפתח מחשבון.

דוד המלך, שייסד את הממלכה המאוחדת בתקופת המקרא, מלך בירושלים 33 שנה. שלמה בנו, שבנה את בית המקדש, מלך 40 שנה. בעת ההמלכה של רחבעם, בנו של שלמה, פרצה מלחמת אחים שפוררה ופילגה את הממלכה שהיו חברים בה כל שבטי ישראל. 'מדינת ישראל' הראשונה קרסה בשנה ה-73 להקמתה.

והתוצאה? עם ישראל התפלג לשתי מדינות – ממלכת יהודה וממלכת ישראל – והן שרדו זו לצד זו, לעיתים אגב מלחמות אחים קשות של עשרות אלפי הרוגים ולעיתים בשיתוף פעולה. אחרי 200 שנות קיום גלתה ממלכת ישראל לאשור, ועשרת השבטים, 80% מעם ישראל, נעלמו ונטמעו בין עמי אסיה באסון הדמוגרפי הגדול ביותר שידע עם ישראל.

הפעם השנייה שקמה 'מדינת ישראל' הייתה בתקופה החשמונאית. מתתיהו, יהודה המכבי ויונתן אחיו אומנם לחמו והגיעו להישגים צבאיים ומדיניים, אך רק בימיו של שמעון אחיהם הוקמה המדינה החשמונאית העצמאית. באספת העם של חבר היהודים בחצר בית המקדש בשנת 140 לפני הספירה הכתיר חבר העם את שמעון לכוהן הגדול ומפקד הצבא, והמדינה החשמונאית קמה. אחריו מלכו יוחנן הורקנוס, אלכסנדר ינאי ושלומציון המלכה.

בשנת 67 לפני הספירה מתה שלומציון המלכה והחלה מלחמת אחים שפוררה את הממלכה החשמונאית. שני בניה, הורקנוס ואריסטובולוס, טענו לכתר ונלחמו על המלוכה, והתומכים של כל צד החלו להילחם ביניהם במלחמות מכוערות שרבו בהן אבדות בנפש, ובמהלכן אף צר הורקנוס היהודי על היהודים בירושלים ואפילו פגע בהקרבת הקורבנות בבית המקדש.

והתוצאה? הרומאים ניצלו את הסכסוך הפנימי, נכנסו לארץ ושללו את העצמאות הצבאית והמדינית. הממלכה היהודית נפלה ממעמד רם של מדינה עצמאית למעמד של מדינת חסות של הרומאים. נשיאי ישראל הוחלפו בנציבים רומאים מושחתים, ובסופו של דבר כ-130 שנים אחר כך, במרד נגד הרומאים, חרב בית המקדש.

אם כן, משנת 140 ועד 67 לפני הספירה חלפו 73 שנים בדיוק. זו השנה שבה החלו מלחמות האחים שהובילו לקריסת המדינה החשמונאית.

באין חזון ייפרע עם

מה למען השם יש בשנה המקוללת הזאת?

אפשר לקרוא לזה "משבר הדור השלישי". הדור הראשון מגיע אפוף חזון, עם רעל בעיניים. המטרה שלו ברורה. לייסד מדינה. נקרא לו הדור המייסד. הדור השני כבר מקבל מדינה מוכנה אבל עדיין יש לו מלא עבודה: לבנות, לייצב את הממלכה, ליצור כלכלה. נקרא לו הדור הבונה. והדור השלישי? הוא חי בחברת שפע, כבר בנו לו הכול ואין לו משימה ברורה. אין חזון.

ולנו היהודים יש כידוע אנרגיות גבוהות. וכשאין לנו משימה מועילה להפנות אליה את הכוחות, אנחנו משתמשים בכוחות האלה למאבקים פנימיים. לכן עד היום הדור השלישי היה גם הדור ההורס.

ככה זה עבד בפעמיים הקודמות שהייתה לנו פה מדינה: דוד המלך ייסד את המדינה, שלמה בן הדור השני בנה אותה והפך אותה למעצמה, ורחבעם בן הדור השלישי הוביל לפירוק שלה. אותו דבר בממלכת החשמונאים: שמעון ויוחנן הורקנוס ייסדו את המדינה, אלכסנדר ושלומציון בנו אותה והפכו אותה למדינה יציבה וחזקה, והדור השלישי הוביל לחורבנה.

למעשה, בקווים כלליים אפשר לראות את התבנית של "משבר הדור השלישי" כבר בגֶנִים של עם ישראל, במעשי שלושת האבות. אברהם אבינו עלה לארץ ונאחז בה. יצחק אבינו, ה'צבר', השתקע בארץ, חפר בארות ופיתח חקלאות. יצחק מעולם לא עזב את הארץ. בדורו של יעקב, הדור השלישי, התחילו מלחמות קשות בין האחים והן שהובילו למכירת יוסף ובסופו של דבר לעזיבת הארץ ולגלות מצרים.

 

הבית הראשון

הבית השני

מדינת ישראל

הדור המייסד

דוד המלך – ייצב את גבולות הממלכה, הקים צבא ומוסדות ניהול (1003 לפנה"ס)

שמעון החשמונאי ויוחנן הורקנוס – כבשו שטחים נרחבים והקימו מדינה עצמאית (140 לפנה"ס)

דוד בן-גוריון – הקים את מדינת ישראל, צה"ל וממשלת ישראל (1948)

הדור הבונה

שלמה המלך – הפך את הממלכה למעצמה אזורית. ייצב רשת מסחר ענפה ובנה ערים: גזר, חצור, מגידו, תמר, וכמובן את בית המקדש (970 לפנה"ס)

אלכסנדר ינאי ואשתו שלומציון – היו אמונים על מפעלי הבנייה הגדולים, שיפוץ המקדש וביסוס מבצרי החשמונאים (100 לפנה"ס)

ממשלות ישראל – הפכו את המדינה הענייה של תקופת הצנע למעצמה כלכלית וטכנולוגית. הכפילו פי עשרה את אוכלוסיית מדינת ישראל (1973)

הדור ההורס

רחבעם וירבעם – נלחמו ופילגו את הממלכה (930 לפנה"ס)

הורקנוס ואריסטובולוס – נלחמו ופילגו את הממלכה (67 לפנה"ס)

הדור שלנו –

?

(2020, תש"ף)

ואצלנו? במדינת ישראל השלישית? דוד בן-גוריון והדור הראשון ייסדו את המדינה ונלחמו את מלחמות הקיום. הדור השני קיבל מדינה יציבה יותר, החל לבנות אותה והפך את ישראל למעצמה כלכלית וטכנולוגית. והדור השלישי? אלה אנחנו.

האם אנחנו יודעים מה אנו רוצים? האם שוב נהיה הדור ההורס, או אולי הדור הראשון בהיסטוריה הישראלית שיודע לתת את התשובה לאן כל זה הולך?

חוסך כוחות מרבה חסד

בקיצור, אנחנו יכולים השנה לשבור שיא היסטורי של כל ההיסטוריה הישראלית לדורותיה. ובשביל לשבור את השיא הזה הנה כמה דברים פשוטים:

  1. השנה בלי מלחמות אחים. נתאפק עם זה קצת.
  2. חייבים ייעוד, חזון משותף להפנות אליו את הכוחות. חשוב לציין שאותו חזון משותף לא הולך להיות רק בצבע של זרם אחד בחברה הישראלית אלא משהו מגוון בהרבה. מי שחולם על חזון רק בצבע הזרם שלו והשבט שלו מתכחש לייעוד הישראלי שבנוי משבטים ששונים מאוד זה מזה ואמורים לבטא את שבעים הקולות השונים של אומות העולם.
  3. את הכוחות שחסכנו ממלחמות אחים נשמור ונפנה לעשיית חסד משותף.

זה כבר קורה. בתוך משבר הקורונה אנחנו רואים כאן התגייסות גדולה של חסד וערבות הדדית מכל שכבות האוכלוסייה. בקצב הזה יש לנו סיכוי לא רע להצליח לשבור השנה את השיא ולהפוך בפעם הראשונה בהיסטוריה היהודית מהדור ההורס לדור המופת.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם