לא מחנה הימין עומד למשפט Featured

 4 haetzni

עו"ד נדב העצני

בשונה מהדרך שבה ניסו להציג השבוע, מחנה הימין לא ישב על ספסל הנאשמים בבית המשפט המחוזי בירושלים. היחיד שהועמד לדין הוא בנימין נתניהו. נתניהו הצליח, בכישרון שאין כדוגמתו, לייצר זהות בינו ובין הימין עד שקשה למחנה הימין לראות את היום שאחריו; כך שרבים מתיישרים עם ערכיו של נתניהו בחושבם שאלו ערכי הימין. במובן הזה הוא באמת קוסם, שמְהלך על מחנה הימין כולו קסמים. וקסמים אפלים במיוחד.

כל מי שמגדיר את עצמו 'ימני' מוזמן לעבור על חוקת הליכוד, על ערכי תנועת החירות והחוקה הבלתי-כתובה של מחנה הימין, ולשאול את עצמו: האם אלו ערכיו של נתניהו? האם מעשיו של נתניהו נובעים מהערכים הללו?

בהנחה שהתשובה היא שלילית, תצוף השאלה הבאה – איך יצר נתניהו מצב שבו המעשים שלו נחשבים אוטומטית כמקדמי חזון הימין? מדוע רבים ממחנה הימין מאמינים בא', אבל מצביעים לנתניהו שעושה ב'?

נתחיל דווקא מהממשלה הנוכחית. בתחום הכלכלי-חברתי הוא זנח את ערכי החירות והכניס לממשלתו שני ראשי הסתדרות, תומכי הוועדים הגדולים, אחד אחראי לכלכלה ואחד למשפטים.

אחרי קמפיין של שנה על החוליים של מערכת המשפט, הוא נתן את לאבי ניסנקורן את תיק המשפטים בלי להניד עפעף, אף שידע שהוא יחסל את כל הרפורמות של איילת שקד. הוא העדיף להילחם על ראשות הכנסת.

איך יצר נתניהו מצב שבו המעשים שלו נחשבים אוטומטית כמקדמי חזון הימיןמדוע רבים ממחנה הימין מאמינים בא', אבל מצביעים לנתניהו שעושה ב'?

במשך שנים נתניהו בלם רפורמות במערכת המשפט. כל הקמפיין שניהל בשנתיים האחרונות נגדה הוא כדי לערער את הלגיטימציה של כתב האישום נגדו. לא אכפת לנתניהו שניסנקורן אמר עם כניסתו לתפקיד שהוא המגן הגדול של בג"ץ והפרקליטות – הגם שזה מנוגד לדרישתו האלמנטרית של הימין לשנות את מערכת היחסים המעוותת שבין הרשות השופטת למחוקקת.

נתניהו טוען שלא הייתה לו ברירה אלא ללכת על ממשלה כזו. אבל כאן בדיוק המכשלה: הייתה לו ברירה – לפנות את כיסאו. אילו הדרך של הימין הייתה חשובה לו יותר מלשכת ראש הממשלה, הוא היה מפנה את מקומו עוד בבחירות הראשונות לטובת הקמת ממשלת ימין מלא-מלא.

זוהי דרכו של נתניהו לאורך כל שנותיו כראש ממשלה. הוא נבחר בתשנ"ו (1996) על בסיס ההתנגדות להסכמי אוסלו, כשהצהיר שלעולם לא יפגוש את ערפאת. לאחר כמה חודשים הוא פגש אותו בוושינגטון, קיבל את הסכם חברון של שמעון פרס ז"ל וחתם על הסכם וואי. לימים גם הצהיר שהוא בעד מדינה פלשתינית.

זה גם דפוס החבירה שלו למפלגות. ב-2009 הוא חבר לאהוד ברק וזרק את האיחוד הלאומי לאופוזיציה. ב-2013 הוא פנה קודם כול לציפי לבני. ב-2015 הוא ניסה בכל כוחו לא להכניס את בנט לממשלה ולחבור דווקא ליאיר לפיד. גם במשא ומתן הקואליציוני האחרון הוא השאיר את 'ימינה' אחרונים ולא חביבים, ובסוף הם נותרו בחוץ. מדוע? כי הוא בא לקדם ערכים אחרים מערכי הימין.

הדברים שעולים מכתב האישום, בלי להתייחס לפליליותם, מעידים גם הם על הבעיה הזאת: נתניהו ומוזס משוחחים על חיסול עיתון הימין 'ישראל היום' בעסקה אפלה כדי לקדם גלוריפיקציה של נתניהו ב'ידיעות אחרונות'. איך אפשר לומר שכל מחנה הימין עמד השבוע למשפט, אם אחת מההאשמות במשפט היא חיסול עיתון הימין?

רבים בימין מזהים את נתניהו כראש מחנה הימין ולכן מצופפים שורות מאחוריו. אני חושב שזו טעות חמורה של הרבה מאוד אנשים טובים שמתבלבלים בין נתניהו לימין, בין תפיסת העולם הימנית שלהם לנתניהו שאינו שותף אמיתי לה.

השבוע הועמד בנימין נתניהו למשפט, ולא מחנה הימין. את מחנה הימין אפשר להעמיד רק למשפט ההיסטוריה, מדוע נתן לנתניהו לגלם את תפקיד ראש הימין שנים רבות כל כך.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם