יוצרים זהות Featured

 8 sivan

סיון רהב מאיר

 

1. הכדורסלן עומרי כספי הזמין אותי להתארח בפודקאסט החדש שלו. בדרך לשם נכנסתי לגוגל כדי להיזכר בכל ההישגים שלו ב-NBA, אבל הוא תכנן לדבר על דברים אחרים לגמרי: על קורונה, על תקשורת, על אמריקה וישראל, וגם על היהדות. "יצאתי לארצות הברית רק כישראלי, וחזרתי גם כיהודי", הוא אמר לי. כשביקשתי הסבר למשפט העוצמתי הזה, כספי אמר דברים שרלוונטיים מאוד לערב חג השבועות, חג מתן תורה:

 

"בחו"ל, אם לא תיצור את הזהות שלך – זה לא יקרה. גרתי במקומות כמו סקרמנטו, קליבלנד, יוסטון, אין שם קהילה יהודית גדולה, ובאיזשהו מקום שם עצרתי ואמרתי: רגע, מה קורה איתי? הרגשתי סוג של מחויבות. אני מייצג משהו, אבל האם אני יודע משהו על מה שאני מייצג? למשל: אני נוחת בבוסטון, וילדים יהודים אמריקנים מחכים לי שם ומתרגשים, מסתכלים עליי. אני מייצג בשבילם את העם, את המדינה, ואני בעצמי בקונפליקט. כי אם אתה יוצא החוצה ביום הכיפורים בלוס אנג'לס, אז זה יום רגיל, התנועה כרגיל. אם אתה לא עושה משהו מיוחד בשבת, לא תרגיש שום שבת. זו האחריות שלך, אתה לא במדינה יהודית. אשתי ואני עשינו את התהליך הזה יחד, כמשפחה – ארוחת שישי, קידוש, תפילין, חגים, קהילה, חינוך יהודי, כשרות. הרגשתי סוג של מחויבות כלפי עצמי וכלפי הקהל. יש הרבה ישראלים שקולטים את זה שם, ויש הרבה שלצערנו פחות. רק שם הבנתי שאני שליח של משהו גדול יותר. לפעמים צריך להתרחק כדי להתקרב".

 

2. הרב ד"ר נורמן לאם, שהיה נשיא ה"ישיבה יוניברסיטי", נפטר השבוע בן 92, חודש אחרי שאשתו הלכה לעולמה מקורונה. הנה פסקה אחת מתוך כתביו הרבים:

 

"תופעה ייחודית בחיי עמנו – תלמוד תורה שמה. תכונה לאומית שהייתה לנו לטבע-סגולה, שקבע אופייה של אומתנו וחד-פעמיותה בכל הדורות.

 

אין לך בכל הדתות ונימוסי העולם דת שתרבות הלמידה, ההגייה והשינון, העיון והמאמץ האינטלקטואלי, תהא נחשבת בה כל כך – כפי שהדבר קם ונתעצם ביהדות. כבר בתורה עצמה נצטווינו 'ושיננתם לבניך ודיברת בם'. ליהושע נאמר 'לא ימוש ספר התורה הזה מפיך והגית בו יומם ולילה'. הלימוד כשעשוע רוחני והתורה כתנחומי הנפש הם מן הערכים הקיומיים של ספר תהילים. לא לחוגים מצומצמים, לא למעמדות מסוימים בלבד ניתנה התורה, לא לחכמי דת, רבנים או בני עלייה מורמים מעם, כי אם – 'מורשה קהילת יעקב'".

 

הרב לאם כתב הדברים האלה בפתיחת מחקרו על הרב חיים מוולוז'ין. יפים הדברים לתאר גם אותו, שהמשיך ללמוד וללמד תורה בשנות האלפיים, לא בוולוז'ין – אלא באמצע מנהטן. 

 

לזכרו.

 

3. אני אוספת לאחרונה חומרים לסדנת בת המצווה החדשה שאני מעבירה. שאלתי אתמול את הרב יוני לביא מה הכי חשוב לומר לילדות בנות 12. הוא אמר משהו שלדעתי חשוב לשמוע בכל גיל:

 

"השם שלנו הוא ישראל. קיבלנו אותו אחרי הניצחון של יעקב על המלאך: לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ כִּי אִם יִשְׂרָאֵל, כִּי שָׂרִיתָ עִם אֱ-לֹהִים וְעִם אֲנָשִׁים וַתּוּכָל. לפי הפסוק הזה, נכון יותר לקרוא לנו 'יתכל' ולא ישראל, כי העיקר בסיפור הוא הניצחון ('ותוכל'), לא? ובכן, אנחנו רואים שהדגש הוא דווקא על 'שרית', על המאבק, ההתמודדות והנחישות, ולא על התוצאה וההישג. לא בכל קרב ננצח, אבל אנחנו עם של לוחמים ומתמודדים. גיל ההתבגרות הוא גם גיל ההתגברות, שבו מצטרפים לסיירת הנצחית הזאת שמנסה באופן תמידי להוסיף טוב. זה הדבר שהכי חשוב לזכור, מהילדות והלאה: אנחנו קרויים על שם המאבק ולא על שם הניצחון".

 

4. איך ממשיכים משבועות? "את כל התורה שכל מיליוני היהודים בעולם למדו במהלך חג השבועות – אפשר להכניס לתוך קובץ אחד, לא גדול, במחשב, ולשלוף מתי שרוצים", כותב הרב מני אבן ישראל. "אז מה הטעם לשנן חומר? למה אנשים יושבים מול הטקסטים האלה, ועוד בלי לקבל תמורה או תואר כלשהו?"

 

הנה התשובה שלו, שהיא גם העצה שלו לכולנו בימים אלה, אחרי חג מתן תורה: "התורה מציעה לנו חידוש: לימוד לשם לימוד. בעולם תחרותי זה אכן דבר חריג. התורה אינה אינפורמציה, היא זהות. היא דורשת לא רק את הראש אלא את הלב והנשמה. היא מחברת אותנו לעצמנו ומחברת אותנו לנותן התורה.

 

האתגר הגדול מגיע ביום שאחרי שבועות. איך ממשיכים את הקשר הזה? בעבר, אחרי מתן תורה, בני ישראל התבלבלו ועשו את עגל הזהב. אנחנו צריכים לחשוב כעת איך למנף את חג השבועות למקום חיובי. יום אחרי יום ספרנו את ספירת העומר, וממש כמו זוג שנערך לחתונה, אפשר למצוא את עצמנו ביום שאחרי החופה בשגרה האפורה. אני מציע לכל אחד לבדוק לאיזה חלק בתורה הוא מתחבר במיוחד, מה נותן לו כוח ומשמעות – ולהחליט שהוא ממשיך איתו, בקטנה, באופן קבוע, לאורך השנה כולה".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם